spot 02 OCAK 2011 / 18:00

Çin’de ofis, Karaman’da çağrı merkezi

Turkcell, Ankara’da yılı değerlendirdi, hedefleri paylaştı.

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, Ankara’da düzenlediği basın toplantısında sektör muhabirleri ile Turkcell’in 2010 yılını değerlendirdi, 2011 yılı hedeflerini paylaştı.
2010 yılının Turkcell için iyi bir yıl olduğunu aktaran Öztürkler, abone pazar paylarının yüzde 55 olduğunu ifade etti. Öztürkler, mobil operatörlerin reklamlarında “gelen abone sayısını belirtirken giden abone sayısını söylemediklerini, bunun da net abone sayısı konusunda kafa karışıklığı yarattığını” söyledi.
Numara taşıma ve tarife çeşitliliği dolayısıyla çift SIM taşımanın azaldığına dikkat çeken Öztürkler, mobil hat doygunluk oranında durgunluk yaşandığını, çift SIM taşıma oranının da son bir yılda yüzde 17’den yüzde 13’e gerilediğini söyledi.

“T10 ilgi gördü. Çin’de ofis açıyoruz”
Öztürkler, Çinli bir üretici ile Turkcell’e özel 3G uyumlu T10 modeli cep telefonu ürettiklerini hatırlatarak bu cihazın büyük ilgi gördüğünü belirtti. Öztürkler, “2011 yılında Çin’de ofis açacağız. Böylece Turkcell müşterileri, çok daha iyi cihazlara çok daha uygun fiyatlarla sahip olacak” dedi.
Turkcell’in küresel ekonomik krizi lehine çevirdiğini vurgulayan Öztürkler, 2004-2010 yatırım toplamının 6,3 milyar lira olduğunu, 2010’da yapılan toplam yatırımın 796 milyon TL’yi bulduğunu söyledi. Öztürkler, Turkcell’in 17 bin 300 adet 2G ve 6 bin 500 adet 3G baz istasyonu ile çekim gücünü artırırken, Turkcell Grup Şirketi Superonline’ın 21 bin kilometre fiber optik ağ döşediğini bildirdi.

Ses ve veri SIM kartları ayrılmalı
Öztürkler, bir SIM kartın abone için maliyetinin 55 TL olduğunu belirterek, “Ses ve data vergisinin ayrılması ve veri fiyatının düşürülmesi devlete çok daha fazla vergi getirisi sağlayacaktır. Örneğin tarlaya gömülü olan ve içinde SIM kart bulunan bir cihaz, toprağın nemi düşünce SMS atarak sulama cihazının otomatik olarak sulamaya başlamasını sağlayabilir. Biz makineden makineye konuşan SIM kartının vergisini düşürebilirsek çok fazla cihaz satılabilir ve bu yolla devlet daha çok vergi toplayabilir” dedi.

Karaman’a çağrı merkezi
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Karaman’da bir çağrı merkezi kurmak için çalışmalar yürüttüklerini ve ayrıntıları yakın bir zamanda kamuoyu ile paylaşacaklarını aktaran Öztürkler, kurulacak çağrı merkezinin yüzde 50 çalışanının engelli vatandaşlardan oluşacağını açıkladı.

KKTC’ye kesintisiz internet için radyolink projesi

Turkcell grup şirketlerinden Superonline ve Kuzey Kıbrıs Turkcell, 2 milyon TL’lik yatırımla KKTC’nin en yüksek noktası olan Beşparmak Dağları’ndaki 1327 rakımlı Selvilitepe ile Mersin-Tekmen ve Mersin-Yörüktepe arasında paralel radyo link hattı kurdu. Mersin’deki iki hat, ara bağlantı ile Kızlardağı’ndaki üçüncü bir kuleye ulaştırıldı ve Silifke’de de Superonline’ın fiber optik altyapısına teslim edildi. Böylece KKTC, hem telefonda hem internette kesintisiz ve hızlı iletişime kavuşmuş oldu.

Turkcell şebeke operasyonlarından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu, projeye ilişkin bilgileri Kıbrıs’ta basın mensuplarıyla paylaştı.
ETİKETLER : Sayı:802
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN