spot 14 ŞUBAT 2011 / 18:25

Çocuk istismarı ve müstehcenliğe dikkat

Güvenli İnternet Günü 8-9 Şubat tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirildi.

İnternetin hayatımızın her alanında güvenli bir biçimde kullanılmasını ve toplumun internet konusunda bilinçlendirilmesi hedefleyen ve Türkiye’de iki yıldır kutlanan Güvenli İnternet Günü 8-9 Şubat tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirildi.
Etkinliğe Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun katıldı. Ekinlikte ayrıca, Facebook Avrupa politika Direktörü Richard Allan, EUKids Online Direktörü Prof. Dr. Sonia Livingstone ile Google, INSAFE, eNASCO yöneticileri, ayrıca sivil toplum örgütü temsilcileri katıldılar.

Çekirdek aile: “Anne, baba, çocuk ve internet”
Güvenli İnternet Günü etkinliğinin açılışında konuşan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, güvenli internet konusunun her zaman gündemde olacağını ve gündemi meşgul edeceğini söyledi.
Acarer, eskiden çekirdek aile tanımının anne, baba ve çocuktan oluştuğunu günümüzde ise anne, baba, çocuk ve internet olarak tanımlanmaya başladığını dile getirdi. Acerer sözlerini şu şekilde sürdürdü: “İnternetin özellikle genişbant internetin gelişim hızı son birkaç yıldır müthiş bir şekilde arttı. Türkiye çevre ülkeler ve AB ülkelerinden daha hızlı gelişiyor. Genişbant internet penetrasyonuna bakınca ABD’de genişbant penenetrasyon yüzde 56, Türkiye’de bu oran geçen yıl yüzde 45’e yükseldi. Bu artışın trendi devam ederse Türkiye 2011 sonunda en geç 2012’de genişbant kullanım oranında AB ortalamasını yakalayacak.”

İhbarların yüzde 13,5’i çocuk istismarı
Erişim engellemeleri ve sitelerin kapatılmasıyla ilgili birçok kuruluş ve bazı unvanlı öğretim üyelerinin yalan yanlış hatta iftiraya varacak söylemlerde bulunduğunu kaydeden Acarer, son 3 yıl içinde Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı bünyesindeki İnternet Başkanlığı’na 228 bin adet ihbar yapıldığını söyledi. İhbarların,  nerdeyse tamamının zararı sitelerle ilgili olduğunu ifade eden Acarer, bu ihbarların yüzde 64’ü müstehcenlik yüzde 13,5’u çocukların cinsel istismarıyla ilgili olduğunu aktardı.
Toplumun tüm kesimlerinin ortak konsensus içinde hareket etmesi gerektiğine dikkat çeken Acarer, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları ve medyanın popülist yaklaşımlardan kaçınması gerektiğini vurguladı.

Hayatın siber gerçeği
Etkinliğin açılışında konuşan İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren, internetin son on yılda büyük gelişim gösterip yaygınlaştığını artırdığını söyledi. Güvenli İnternet Günü etkinliği ile internetin güvenli kullanımında farkındalık yaratmayı amaçladıklarını ifade eden Özeren, “İnternetten vazgeçemeyiz ama verimli, yararlı ve etkin kullanabiliriz” dedi.
Etkinliğe yurtdışından Facebook, Google, EUKids Online gibi temsilcilerin ve çok değerli katılımcıların olduğunu belirten Özeren, internet kafe modeli çalıştayı ve çocuklarımızın internetteki alışkanlıklarını ortaya koymak üzere hazırlanan kamuoyu araştırması sonuçlarının yer aldığı çok önemli iki konuda sonuç bildirgesi açıklanacağını duyurdu.

Çocuk istismarına hiç tahammülümüz yok
Google Avrupa Direktörü Suzan Pointer çocuk pornografisi ve istismarına hiç tahammülleri olmadığını ve bu konuda çevrimiçi video erişimine kısıtlamalar getirilebileceğini söyledi. Pointer, “Şiddet ve telif hakkı önemli konulardan bir tanesi. Kişisel bilgiler hassas konulardan oluşuyor. 7 gün 24 saat işleyen bir ikaz sistemine sahibiz. Kimi zaman bazı videolar işaretleniyor. Bu kuralları ihlal ediyorsa kaldırılıyor” dedi.
Google olarak nasıl çevrimiçi güvenli bir topluluk oluşturabileceklerini anlamaya çalıştıklarını ifade eden Pointer, gençlere güvenli ortam sunmak ve becerilerini artırmak için çaba göstermenin önemli olduğunu vurguladı. Pointer sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bir aile güvenlik merkezimiz var. Bu konularla ilgilenen hukuk ekibimiz var. Tüm kaynaklarımıza ve yetkililerin tüm kaynaklarına rağmen milyonlarca internet kullanıcısı ile karşı karşıyayız.”

18 yaş altı için özel kısıtlamalar
İnternetin artık gerçek yaşamı temsil ettiğini ifade eden Facebook Avrupa Politika Direktörü Richard Allan, bilgisayarın başında artık kimin oturduğunun bilinmediğini söyledi.
Facebook’taki gençlerin sadece yüzde 15’inin 18 yaş altında olduğunu belirten Allan, küçük kullanıcılar açısından kendilerinin daha fazla sorumluluğu olduğunu aktardı. Allan Facebook
olarak gizli kontrollerin de dışında farklı kısıtlar da öngördüğünü söyledi. Allan sözlerini şu şekilde devam ettirdi: “18 yaş  altındaysan lokasyonunu sadece arkadaşlarla paylaşabilirsin. Bilmediğin kişilerle paylaşamazsın. 18 yaş altı için bu anlamda çok özel kısıtlar ve sınırlamalarımız var.  Ancak kullanıcı  farkındalığı gün geçtikçe artıyor ve gizlilik kontrollerine erişilip
ayarlarda değiştirme yapılabiliyor.”
ETİKETLER : Sayı:808

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics