spot 10 OCAK 2010 / 23:00

Deniz fenerleri de bilgi çağında

Deniz fenerlerinin uzaktan yönetimi projesi için imzalar atıldı.

Kıyı emniyetinin öncü projelerinden biri olan ve  Turkcell’in katkılarıyla güçlü bir altyapıya kavuşturulan “Deniz Fenerlerinin Uzaktan Yönetimi” projesi, imza töreninin de yapıldığı bir toplantı ile duyuruldu. Tören, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Salih Orakcı ve Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv’in katılımıyla gerçekleşti.
Sisteme iletişim altyapısı desteği veren Turkcell, Türkiye’nin dört bir yanında bulunan deniz fenerleri ile İstanbul’daki kontrol merkezi arasında iletişim sağlayacak. 2010 yılında 185 deniz feneri ile başlanacak projede 2011 yıl sonu hedefi 430 deniz feneri.
Projenin “Otomatik Tanımlama Sistemi Bileşeni” ile seyir halindeki gemiler 5 deniz milinden görebildikleri fenerleri, 50 mil uzaklıktan fark edebilecek. Deniz fenerlerinin gemilerle haberleşme mesafesi 10 kat artmış olacak.
Deniz fenerlerini bilgi çağına ulaştıran bu proje ile karasularında daha güvenli seyir, deniz feneri arızalarının hızlı tespiti ve giderilmesi, kesintisiz seyir yardımcısı hizmetinin verilmesi ve seyir yardımcılarının çalışabilirlik standardının yüzde 99,8’de tutulması hedefleniyor.
Telemetri Projesi toplantısında konuşma yapan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, projenin geçmiş ve geleceği birbirine bağlar nitelikte olduğuna dikkat çekti. Ulaştırma Bakanı, “Bu proje denizlerde söz konusu teknolojinin uygulanması adına bir ilktir. Türkiye de denizci ülkeler arasında öncü konumdadır. Tüm bu gelişmelerin ardında bilgi teknolojilerinde yaşanan gelişmeler vardır” dedi.
Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv de müşteri odaklı hizmet anlayışları çerçevesinde, kurumların farklı ihtiyaçlarına özel çözümler üretmekten ötürü mutluluk duyduklarını belirtti. Ciliv, deniz fenerlerinin modernleştirilmesine verdikleri katkının Turkcell kapsama gücü sayesinde olduğunu vurguladı.

Sistem nasıl çalışıyor?

•Deniz fenerlerinde kurulacak SOTAS (Seyir Yardımcıları İçin Otomatik Tanımlama) cihazları, belirlenen güvenlik alanlarına giren gemiyi tespit ederek, tehlikeye maruz kalabilecek gemiyi AIS mesajı ile uyaracak. Gönderilen AIS mesajı, gemideki standart yardımcı seyir cihazlarında bir alarm sinyali ve uyarı mesajı olarak görüntülenecek ve ekranında alarm ve uyarı yazısı gören denizciler, muhtemel tehlikelerden korunmuş olacak.
•Fenerler, önünden geçen gemileri tespit ederek, gemilere güvenli seyir yapabilmeleri için uyarı ve bilgiler gönderecek. Örneğin, deniz fenerleri üzerine yerleştirilen meteorolojik/ hidrolojik algılayıcılar, deniz ve hava durumuna ilişkin bilgileri, varışlarından çok daha önce gemilere iletebilecek.
•Arızalı bir seyir yardımcısının durumu kontrol merkezinde anında görülebilecek. Yetkililer durumu internet üzerinden inceleyebilecek. O noktaya yakın bir teknisyen, cep telefonuna gelen bir kısa mesajla bilgilendirilerek, arızaya müdahale edebilecek.
ETİKETLER : Sayı:753

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics