spot 25 EYLÜL 2011 / 15:49

Digitek saha hizmetlerinde yeni yapılanmaya gidiyor

Digitek bu yıl için eğitim bütçesine 80 bin dolar ayırdı.

Bilişim sektörünün en fazla yükünü taşıyan alt alanlardan birisi de bakım hizmetleri. Bakım hizmetleri alanında faaliyetlerini yürüten ve HP’nin yetkili servisi olan Digitek şirketi 4S’in saha hizmetlerini gerçekleştirmek üzere 2003 yılında kurulmuş ve günümüzde 4S’in saha hizmetlerinin yanı sıra 4S’in dokunmadığı alanlarda da çözüm ve satış işlerini gerçekleştiriyor.

Kamu riski görmüyor
Bakım hizmetleri ve saha hizmetleri konusunda özel sektör ve kamu arasında bir ayrım olduğunu belirten Digitek Genel Müdür Yardımcısı Burç Ertürk, özel sektörün milyon dolarlık yatırımlarda çok daha hassas davrandığının altını çizdi. Kamunun bakım riskini küçümsediğini ifade eden Ertürk, “Kamuda bazı kamu kurumlarını dışarıda bırakarak genele baktığımızda bir bakım kültürünün oluşmadığını söyleyebiliriz. Kamu İhale Kanunu bakımla malzemeyi aynı değerlendiriyor ve mevzuat buna göre. Kamuyu kaliteli bakımı sağlayacak şirketlere yönlendirmek gerekiyor. Son yıllarda bakıma ödenen rakamlar çok düştü. Piyasa eğer düşük ücretle bakım hizmeti sunanlar varsa buna yöneliyor. Bu açıdan doğruya yönelmiyor. Bakım da gerçek anlamda sadece cihaz parklarına bakan şirketler var. Düşük fiyatlarla daha fazlasını ortaya koymaları zaten mümkün değil” şeklinde konuştu.
Kamuda bakım konusunda dikkat edilmesi gereken noktalara da değinen Ertürk, “Sistem ihaleleri sürecinde garanti sürelerinin artırılması gerekiyor. Bu şekilde maliyetlerinde daha sonraki bakım ihaleleri için azaltılması mümkün. Üretici şirketlerinde işin içine sokulması çok önemli. Üretici şirketin de ihaleyi alan şirket dışında bakıma sahip çıkması gerekiyor. Hizmet seviye anlaşmalarının da biraz daha esnetilerek veya ihtiyaçlara göre şekillendirilerek fiyatların çok daha fazla düşürülmesi mümkün. Kritik sistemler için üretici şirketten garantiyi almak daha küçük sistemler için yetkin iş ortaklarından bu garantiyi almak gerekiyor” şeklinde konuştu.

Digitek’ten eğitime 80 bin dolar
Digitek olarak eğitime önem verdiklerini ve bu yıl için eğitim bütçesine 80 bin dolar ayırdıklarını belirten Ertürk, eğitimlerin ihtiyaçlara göre ve gelişmelere göre sürekli güncellendiğini aktardı. Yılsonuna kadar mobil olan ekiplerin ofis ortamına taşımayı planladıklarını ifade eden Ertürk, saha hizmetlerindeki yeni yapılanmaları ile ilgili şu bilgileri verdi: “Mobil olarak sahada kendi personelimiz var. Adana, Samsun, Antalya, İzmir, İstanbul ve Trabzon’da. Bunlar çağrı merkezimizden gelen çağrılara yanlarında bulunan donanım ve yedek parçalarla müdahale edebiliyor. Bu yapıyla oldukça başarılı bir süreç yaşadık. Yılsonuna kadar mobil olan bu yapımızı ofis ortamına taşımayı ve lokasyon sayımızı da 22’ye çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.
ETİKETLER : Sayı:839

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics