spot 12 ARALIK 2010 / 18:00

Doğrudan satışta sektörel yapılanmaya geçiş

Millenicom’da sektörel yapılanma dönemi.

Millenicom bu yıl Ağustos ayı itibariyle satış organizasyonunda yeni bir yapılanmaya gitmiş ve  Kurumsal Müşteriler İş Birimi’nin başına Ali Aldemir’i getirmişti.
Daha önce Borusan Telekom ve Sabancı Telekom’da çalışmış olan Aldemir’in sektörde 15 yılı aşkın deneyimi var. Kurumsal pazarda da
oldukça deneyimli olan
Aldemir şimdi ise Millenicom’da kurumsal satış organizasyonunu yönetiyor. Ali Aldemir’le bu yeni yapılanmayı, pazarı ve Millenicom’un önümüzdeki döneme dair hedeflerini konuştuk.
Ali_Aldemir“Kurumsal ve bireysel satış ayrımı ile yönetimde kolaylık sağladık”
Satış organizasyonunun kurumsal ve bireysel şeklinde ayrılmasına gerekçe olarak şirketin ve ekibin büyümesini gösteren Aldemir, “Bunun yanında pazardan aldığımız pay da artıyor. Bu durumda satış bölümünün her iki tarafını yönetmek zor olduğu için kurumsal ve bireysel müşteriler şeklinde ikiye ayırdık. Kurumsal müşterilerimize ses ve veri ağlarımızla birlikte hizmet veriyoruz. Bireysel tarafta ise ağırlıklı olarak ADSL odaklı çalışıyoruz” dedi.
Aldemir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kurumsal iş birimleri direktörü olarak hem kurumsala hitap eden kanal yapısı hem de direkt satışlarımız bana bağlı. Direkt satışımız önümüzdeki dönemde sektörel bir yapılanmaya gidecek. Büyük finans kuruluşları, üretim şirketleri, holdingler gibi belli bir hacmin üstünde müşterilere kanalla gitmek çok doğru olmuyor. Bu tarz müşteriler ana üreticiyi veya hizmet sağlayıcıyı görmek istiyor. Hizmetlerimizde KOBİ’ler ağırlıklı olsa da kurumsala daha çok ağırlık vermek istiyoruz önümüzdeki dönemde. KOBİ’lerde bayi ağını genişleteceğiz. Kanal yapımız ağırlıklı olarak belli büyüklükteki müşterilere hitap edecek. Türkiye çapında kanal organizasyonumuzu yaygınlaştıracağız. Şu anda 10 ilde örgütlenmiş durumdayız ve ilk aşamada bunu 20 ile çıkaracağız. Genellikle sanayinin ve turizmin geliştiği iller olacak bunlar.”

“Yeni yılda Millenicom’un tanıtım ve reklamları artacak”
Sektörün serbestleştiği konusunda insanların bilinçli olmadığını vurgulayan Aldemir alternatif operatörler konusunda farkındalığın az olduğunu ve dolayısıyla tanıtımı artıracaklarını söyledi. Aldemir, “Biz tanıtım ve reklam işini yeni yılda artıracağız. Kurumsal bilinirliği ön plana çıkaracağız. Yerel basını da kullanmayı hedefliyoruz ulusal basının yanı sıra. Büyük iller dışında da sektörün serbestleştiğini ve bu serbestleşmeyle oluşacak kazanımları anlatacağız” dedi.

“Alternatif operatörlerde istihdam artıyor”

Alternatif operatörlerin yaşadığı sıkıntılara binaen regülasyonlara değinen Aldemir, sektör şirketleri olarak amaçlarının her şeyden önce pazarı büyütmek olduğunu vurguladı. Aldemir’in sektörle ilgili görüşleri şu şekilde: “Büyümezse pazar, biz kendi içimizde birbirimizin müşterilerini çalacağız. O yüzden pazar büyümeli, yeni müşterileri kendimize katmalıyız. Regülasyonlarda belli bir noktaya kadar gelsek de alınacak çok yol var hala. Pazarın yüzde 91’i Türk Telekom’da yüzde 9’u alternatif operatörler tarafında. Ancak STH işletmelerinde buna rağmen giderek artan bir istihdam söz konusu. Son bir yılda STH işletmecilerinde yüzde 20 istihdam artışı söz konusu olmuş. Sektör büyümeye çalışıyor. İstihdama katkımız da artıyor.”
ETİKETLER : Sayı:799

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics