spot 02 MAYIS 2010 / 18:00

DS, yerli moda sektörünü keşfedecek

Dassault Systemes, PLM çözümleriyle Türkiye moda sektöründe.

3D ve ürün yaşam döngüsü yönetimi (PLM) çözümleri sunan Dassault Systemes (DS), İstanbul’da düzenlediği “Moda/Konfeksiyonda işler PLM ile kontrol altında” başlıklı etkinlikte moda ve konfeksiyon dünyasına yönelik çözümlerini aktardı. Etkinlik için ülkemize gelen  Dassault Systemes Tüketim Malları Sektör Lideri Jerome Bergeret, Türkiye pazarına yönelik sorularımızı yanıtladı.
Türkiye pazarının ekonomik durumuna işaret eden Bergeret, bu sektörel etkinliği İstanbul’da yapmayı doğru bulduklarını sözledi. “Stratejimiz doğrultusunda, başlama vuruşunu Türkiye’de moda ve konfeksiyon sektörünün ihtiyaçlarını adresleyecek şekilde gerçekleştirmeyi hedefledik. Bu sektöre odaklandık. Çünkü bu sektörün ihtiyaçlarını karşılayacak çözümleri pek çok ülkede başarılı şekilde sunuyoruz. Bu pazarları; Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa ve Asya-Pasifik olarak sıralayabiliriz. Bu pazarda da penetrasyonumuzu artırmayı hedefliyoruz” diyen Bergeret, Türkiye’de henüz müşterileri olmadığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Teknolojimiz ve çözümlerimiz hazır. Çözümlerimizle dünya çapında şirketlere çözümler sunuyoruz. Çözümlerimizi küçükten büyüğe her ölçekte şirket kullanabiliyor.”
PLM çözümleriyle pek çok sektörün ihtiyaçlarını adreslediklerini ifade eden Bergeret, moda sektörünün de bunlar arasında yer aldığını kaydetti. Bergeret, hayata geçirdikleri kutu dışı olarak tanımlanan çözüm modeline değindi. Bu çözümle şirketlerin adresledikleri ihtiyaçların yüzde 80’ine yanıt verdiklerini kaydetti. Bergeret, bu şekilde kolayca uyarlanan ve kullanılan bir model sunduklarını söyledi. Şirketlere kaynaklarını izleyip maliyetlerini azaltma olanağı sunan DS PLM çözümleri, tasarımdan ürünün askıya çıkışına kadar bütün iş süreçlerinin kolay takibini sağlıyor. Günümüzde aralarında Guess, GAP, Gucci ve Adidas gibi şirketlerin bulunduğu birçok dev marka, koleksiyon ve sourcing süreçlerini Dassault Systemes’in PLM çözümü ile kontrol ediyor.

DSTürkiye oyunun kuralını değiştirebilir

Türkiye’nin konfeksiyon ve moda sektöründe kritik bir rol üstlenebileceğini belirten Bergeret, sektörün yeni bir fırsatla karşı karşıya olduğunu ifade etti. Bergeret, “Türkiye, moda malzemelerinin ihracatı anlamında Çin’in ardından iki numara olarak geliyor. Akdeniz Bölgesi’nde ise bir numara. Rekabet ve üretim anlamında, Türkiye oyunun kuralını değiştirebilecek role sahip bir ülke” dedi ve pazarda yer alan pek çok aktörün gelecek dönemde dünya moda sektöründe önemli yer edineceğine işaret etti. Türkiye’nin bu sektörde zorlukları aşmada çok yaratıcı olabileceğini kaydeden Bergeret, dünya moda sektöründe önemli bir pozisyona gelebileceğinin altını çizdi. Bergeret, Türkiye’de moda sektöründe yaygınlaşmayı ve hızlı bir büyüme kaydetmeyi hedeflediklerinin altını çizdi. Bu anlamda yatırımlar yaptıklarını vurgulayan Bergeret, Türkiye pazarında PLM çözümleri anlamında iddialı bir isim olma vizyonlarının altını çizdi. Bergeret, “Türkiye yeni çeşit bir oyun oynuyor. Biz bu oyunun içinde yer almalıyız” dedi. Türkiye’nin kendileri için gelecek vaat eden bir ülke olduğunu belirten Bergeret, Türkiye’deki şirketlerin dünya moda pazarında önemli bir rol üstlenmek için dünya devlerinin sahip olduğu enstrümanları kullanması gerektiğini vurguladı.