spot 13 KASIM 2011 / 16:00

Dünyanın gözü bu sinerjide

Cardist, ödeme sistemleri ve telekom sektörü arasındaki işbirliğini gündemine taşıdı.

Kart ve ödeme teknolojilerinde Türkiye ve çevre ülkeleri arasındaki gelişmelerin ele alındığı Cardist 2011, 1-3 Kasım tarihleri arasında Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda dördüncü kez katılımcılara kapılarını açtı. Cardist; bankacılık, finans, mobil iletişim telekomünikasyon, BT sektörlerini biraraya getirerek bu yıl, ‘Bankacılık, mobil platform ile buluşuyor’  teması ile hayata geçirildi.
Cardist 2011 bünyesinde katılımcılarla buluşan Cardist Zirvesi’nin açılış konuşmasını, Payments Cards&Mobile Genel Müdürü Alex Rolfe yaptı. Ödeme pazarında işlemlerin büyüdüğüne işaret eden Rolfe, “Güçlü bankacılık sistemi nakit ve kağıt bazlı yapısından uzaklaşıyor, elektronik ortama yöneliyor. Bu, dünyanın her yerinde var” dedi. Alex Rolfe’ye göre, ödeme sistemlerinde yenilikler artık bir ‘pazarlama’ işi. Çünkü teknoloji herkes için var. Dünyanın önde gelen ödeme şirketlerinin, Afrika gibi bu sistemlerin yerleşik olmadığı noktalarda şirketler satın aldığı bilgisini veren Rolfe, “Böylece pazarı satın alıyor, kendi teknolojilerini sunmak için bekleyip, önce yerel teknolojiyi kullanıyorlar” dedi. Rolfe, Türkiye bankacılık sistemini ve BT yapısına bakışını ise şöyle tanımladı: “Türkiye benzersiz. Birçok insan Türkiye’yi gelişmekte olan bir ülke olarak değerlendirir. Ama ödeme sistemlerinde fazlasıyla gelişmiş bir ülke ve birçok ülkenin de önünde. En önemli konu ise bankalar ve telekom şirketleri arasındaki bağlantı. Diğer tüm pazarlarda herkes bu bağı kurmak ister, ama başaramaz. Türkiye bunu başardı. Özellikle NFC teknolojilerindeki ilerlemeniz bunun en önemli örneği ve Türkiye, bu konuda yolu açan ülke konumunda. Ekosistemi oluşturmak ve bunu işler kılmak için Türkiye, model alınıyor.

Yaratıcılığın temeli çeşitlilik
Rolfe’nin ardından iş dünyasının önemli düşünürlerinden biri olarak tanımlanan Dr. Jonas Ridderstrale “Para yapmak bence bir sanat” sözleri ile sunumuna başladı ve sözlerine “Tüm şirketler aynı BT ve telekomünikasyon yapısına ulaşıyor. Burada önemli olan ve fark yaratan ise iş modelleri” diyerek devam etti
Daha sonra zirvenin konuğu olan Turkcell Yeni Teknoloji İşleri Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayrakdar, mobil dünyanın sunduğu fırsatlar ışığında, Cep-T Cüzdan ve Cep-T Para uygulamalarıyla ilgili bilgi verdi.
ETİKETLER : Sayı:845

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics