spot 11 MART 2012 / 17:00

Dünyaya ‘yaratıcılık’ ihracı

Sosyal medya ve mobil uygulamalar konusunda markalara yaratıcı projeler geliştiren Voden, uluslararası merkezlerin de dikkatini çekiyor.

Sosyal medya ve mobil uygulamalar, markaların tercihi haline gelen reklam mecraları. Bu konuda yaratılan özgün uygulamalar, dünyanın ilgisini de çekmeyi başarıyor. Voden’in kurucusu ve Ajans Başkanı Mehmet Kurtuluş Eker, bir marka ile kampanya hazırlarken önce strateji üzerinde çalıştıklarını, projelerin bu strateji üzerinde şekillendiğini vurguladı. “Markayı içselleştirmek, markanın kimliğine uygun çalışmanın ortaya çıkmasının şartı” yorumunu yapan Eker, her sektörden markaların müşterileri arasında olduğunu söyledi. Absolut, Audi, BKM, Coca Cola, Cappy, ING Bank, THY, Kellogg’s, Godiva gibi markaların sayısal ajansı olduklarını söyleyen Eker, “Yıl içinde çok sayıda proje yaptığımız Akbank, Aksigorta, Finansbank, Ülker, Novartis, Philip Morris gibi markalar da var” eklemesini yaptı. Tüm sektörlerde önemli deneyimlerinin olduğunu vurgulayan Eker, devam etti:
“Örneğin Kellogg’s ve alt markaları için yaptığımız kapsamlı projeler oldu. Sayısal odaklı kampanyalarla marka için önemli faydalar elde edildi. Bu markalar için hedef kitleye, yani çocuklara ve gençlere en net ulaşım kanalı sayısal medya. Kellogg’s’un alt markası Choco Ring için hazırladığımız ‘Choco Ring Adventure’ kampanyamız uluslararası bazda ‘En İyi Çalışma’ olarak gösterildi. Farklı ülkelerdeki sayısal ajanslar, marka temsilcileri bizi arayıp kampanyayı nasıl kurguladığımızı sordular. Kellogg’s’ta ülkeler arasında önemli bir haberleşme ve işbirliği var. Bu kapsamda, biz de yardımcı oluyoruz.”
Her sektörde yaratıcı uygulamalar
Voden’in çalışmaları, uluslararası şirketlerin müşteri portföyündeki konumu itibariyle, küresel bazda yararlanılan uygulamalar halini alıyor. Eker’in buna bir örneği de Coca Cola için geliştirdikleri bir mobil uygulamanın, daha sonra 92 ülke tarafından kullanılması. Eker, birçok dünya markasının yerel mobil ve sayısal ajansı olurken, bir taraftan da markaların uluslararası ağlarına servis yapma olanağı bulduklarını ifade etti. 4 yıldır ING Bank’ın da ajansı olduklarını vurgulayan Eker, “Çok yaratıcı sayısal kampanyalara ve sitede kullanıcı dostu uygulamalara imza attık” dedi. Eker, şu detayları paylaştı:
“Her bir sayfası ayrı bir dünya olan bir site geliştirdik. Şu an Coca Cola’nın internet sitesini yeniliyoruz ve yakında yayına alacağız. Her alt sayfası bir anasayfa gibi. ING Bank sitesinde de mortgage bölümünde karşınıza çıkan ‘MortgageMetre’, küreselde ‘En Başarılı Uygulama’ oldu. Mortgage ödeme hesabı için ayrı bir yapı geliştirdik ve ne kadar öderseniz ne kadar dönüş olacağını anlık olarak görmek mümkün oluyor. Diğer bankalar da zamanla bu sistemin benzerlerini kurgulamaya başladı. Bu küçük uygulama çok başarılı oldu ve sayfaya girişleri artırdı. Hatta emlakçıların da kullandığı bir yapı oldu. Bu gibi çalışmalar ‘En Başarılı Uygulama’ olarak seçilince, bunların kodlarını bizden isteyenlerle paylaştık. Çünkü bunlar, markanın Türkiye merkezinin başarısını da gösteriyor.”

Yurtdışına emin adımlarla ilerleyiş
Eker, yeni müşterilerinin olacağını, bir operatör, bir banka ve yine alkollü içecek sektöründe faaliyet gösteren bir marka ile görüşmelerinin olduğunu belirtti. Eker, yurtdışı açılım planlarını şöyle anlattı:
“2013 yılında Avrupa dışından iki ülkede lokal ofisleri açacağız. Çünkü stratejimiz; kendi bölgemizde bir güç haline gelmek. Oralarda da buradaki gibi bir yapılanma planlıyoruz. Ortaklık konusunda ise yerli ve yabancı ajanslardan teklifler geliyor. Biz de hedefimize katkı sağlayacak, yurtdışı açılımımızı destekleyecek küresel bir ortak istiyoruz. Ama acele etmiyor ve seçici olmaya özen gösteriyoruz.”
Voden, mobil çalışmalarda da uygulama ve oyunları müşterilerine sunuyor. Akıllı telefonlar ve 3G ışığında mobil reklamın patlama yapacağı yorumunu yapan Eker, “Markalar mobil reklama şu an biraz mesafeli. 2012 yılında bu alanda yavaş bir geçiş olacak, ama 2013 çok daha hareketli olacaktır” dedi ve şöyle devam etti: “Voden olarak, kavramını kendi yarattığımız bir oyuna imza attık. Kendi öğelerimizi kullandığımız bir oyun ve bununla dünya pazarını hedefliyoruz. Yılın ikinci yarısında mobil platformda oyunumuzu kullanıcılara sunacağız.”

Sosyal medyada ders zamanı

2012 yılı yatırımlarında mobil ve sosyal medyanın öncelikli olacağını söyleyen Eker, Voden olarak geliştirdikleri birbirinden farklı ve eğlenceli uygulamanın da AppStore’da yerini alacağı bilgisini paylaştı.
Akbank Sosyal Medya Eğitimi ile önemli bir ‘ilk’e imza atan Voden, bu kapsamda ‘Mr. Share’ isimli bir karakter yarattı. Bu projenin 2011 Galaxy Awards’ta ‘Gelişen Medya Kategorisinde Altın Ödülü’nü aldığını vurgulayan Eker, şöyle devam etti:
“Sosyal medyada çalışanların nasıl hareket etmesi gerektiğini anlatmak, bunu yasaklayarak değil onları eğiterek yapmak gerektiğine inanıyoruz. Akbank da buna sıcak baktı ve 2011 sonunda Akbank Sosyal Medya Eğitimi yapısını kurguladık. Bir karakter yarattık, videolar ve sınavlarla kurguyu oluşturduk, bu, bir uygulama olarak tüm çalışanların bilgisayarlarına merkezden yüklendi. Tüm Akbank çalışanları bu eğitimi tamamlamak zorundaydı. Eğitim yapısında çok sayıda video var. Projeden Akbank da çok memnun kaldı. Bu tarz bir çalışmayı başka şirketlerde yapmayı düşünüyoruz. Ama aynı eğitmen ve aynı içerikle değil. Çünkü her şirketin yapısı, sektörü birbirinden farklı.”
ETİKETLER : Sayı:862

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics