spot 17 HAZİRAN 2012 / 14:29

Düzenlemeler, uluslararası arenada masaya yatırılacak

7. Uluslararası Elektronik Haberleşme Düzenleyiciler Konferansı, 21-22 Haziran tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu evsahipliğinde düzenlenen 7. Uluslararası Elektronik Haberleşme Düzenleyiciler Konferansı, 21-22 Haziran tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek.
Konferansa; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, çeşitli ülkelerin düzenleyici kurum başkanları, Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin (ITU) üst düzey yetkilileri ve işletmecilerin genel müdürleri ile sektörde faaliyet gösteren kuruluşların yetkilileri katılacak. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu da bu kapsamlı konferans ile uluslararası kuruluşlar, bölge ülkeleri ve diğer ülkelerle kurulan ilişkilerin güçlendirilmesi hedeflerinde önemli bir adımı hayata geçirme fırsatını elde edecek.
Konferansta düzenlenecek oturumların temel başlıklarını; elektronik haberleşme sektöründe ileriye dönük düzenleyici zorluklar ve etkileri, elektronik haberleşme sektöründe güncel gelişmeler ve düzenleyici eğilimler, elektronik haberleşme sektöründeki düzenlemelerin tüketicilere etkileri ve işletmecilerin perspektifiyle yeni nesil hizmetlerin geleceğini oluşturacak. Konferans katılımcıları da bu başlıklarda biraraya gelerek, hem bilgi ve deneyim alışverişinde bulunabilecek hem de işbirliği fırsatlarına ulaşabilecek.

BTK, uluslararası etkinliklere evsahipliği yaptı
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun koordinasyonunda ve Intel’in işbirliği ile düzenlenen “Küresel Genişband ve Evrensel Hizmet Fonu (EHF) Liderler Forumu” 22-24 Mayıs 2012 tarihlerinde, BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer, Kurul Üyesi Galip Zerey, ITU Genel Sekreteri Dr. Hamadoun Toure ve Intel Başkan Yardımcı John Davies’in katılımıyla gerçekleştirildi. Etkinliğe çeşitli ülkelerin bilişimden sorumlu bakanlıklarından, düzenleyici kurumlarından, sektörden temsilciler ve EHF yöneticileri katıldı. Forumun açılış oturumunda bir konuşma yapan BTK Kurul Başkanı Dr. Tayfun Acarer, konuşmasında bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün diğer sektörlerin lokomotifi haline geldiğini belirtti.
Forum kapsamında iki panel de gerçekleştirildi. ITU Genel Sekreteri Dr. Hamadoun Toure başkanlığında gerçekleştirilen birinci panele Nijerya, Vietnam, Türkiye, Arnavutluk, Kenya ve Gana temsilcileri katıldılar. BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer başkanlığında yapılan ikinci panelde ise Moldova, Vietnam, Suudi Arabistan, Kenya, Mısır, Ukrayna, Nijerya ve Malezya temsilcileri kendi ülkelerinde genişbant ve EHF konularındaki mevcut durumu ve gelişmeleri anlattılar. Forumun üçüncü gününde “Fatih Projesi” pilot uygulaması hakkında bilgi almak ve incelemelerde bulunmak üzere Yedikule Anadolu Lisesi’ne bir ziyaret gerçekleştirildi. FATİH Projesi Koordinatörü Fatih Çiçek proje hakkında bir sunum yaptı ve daha sonra sınıflar ziyaret edilerek proje uygulaması görüldü.
BTK tarafından yine Mayıs ayında İstanbul Bölge Müdürlüğü’nde, uluslararası “Bilgi Teknolojileri Düzenlemeleri Semineri” gerçekleştirildi. Bulut bilişim, internet düzenlemeleri, e-imza, kayıtlı e-posta, elektronik haberleşme güvenliği, e-devlet ve siber güvenlik gibi çeşitli konuların ele alındığı seminere 12 ülkeden 24 uzman ve yönetici katıldı. Ağırlıklı olarak BTK uzmanlarının verdiği derslerden oluşan seminerde konuk konuşmacı olarak Bosna-Hersek Düzenleyici Kurumu’ndan Telekom Genel Müdürü Dr. Fikret Kasumagic ekonomik kalkınmada yeni teknolojilerin önemine ilişkin bir sunum yaptı.
ETİKETLER : Sayı:876

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics