spot 14 MART 2010 / 18:00

e-Kapasite Haftası ilk kez Türkiye’de

Bütün Avrupa’da gerçekleşecek etkinliklere Türkiye de destek veriyor.

Avrupa Komisyonu’nun katkıları ile bütün Avrupa’da gerçekleşecek olan e-Kapasite Haftası etkinliklerine Türkiye de destek veriyor. Habitat için Gençlik Derneği, Ulusal Gençlik Parlamentosu, hafta kapsamında Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Microsoft’un ortaklığında 1-15 Mart tarihlerinde 81 ilde yerel ve ulusal etkinlikler düzenleyecek. Bu kapsamda, bilişim teknolojisi destekli e-becerilerin tartışıldığı Ulusal e-Kapasite Geliştirme Zirvesi 9 Mart günü Ankara’da gerçekleştirildi.
Avrupa e-Kapasite Haftası Organizasyon Komitesi’nin Türkiye için ulusal temas noktası olarak belirlediği Habitat için Gençlik Derneği, Ulusal Gençlik Parlamentosu ortaklığında e-Kapasite Haftası’nın ülkemizde hayata geçmesini sağlayacak. Etkinliğin açılışında konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bilgi ve iletişim teknolojilerinin her şeyi değiştirdiğini söyleyerek “Gençlerin uğraşı alanları değişti, ülkelerin yönetim anlayışları değişti” dedi.
Yıldırım, Cumhuriyetin ilk yıllarında Atatürk’ün alfabe okuryazarlığı konusunda büyük bir hedef koyduğunu bunu 2000’li yıllarda tamamlandığını bugün ise internetin hayatımıza girmesiyle önümüze yeni bir hedef konduğunu söyledi. Yıldırım, “Bugün artık alfabe okuryazarlığı yetmiyor, bilgisayar okuryazarlığı gerekli” dedi. Genç potansiyeli ile Türkiye’nin bu konuda önemli bir avantajı olduğunu ifade eden Yıldırım, Türkiye’nin bu avantajı hep birlikte hayata geçirmesi gerektiğini vurguladı.
TOBB Genç  Girişimciler Kurulu Başkanı ve Pegasus Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı ise yaptığı konuşmada Pegasus’un teknoloji yatırımlarını ve havacılık alanında gelinen noktayı değerlendirdi. Teknoloji yatırımları ile birlikte bilgi ve iletişim teknolojilerine hakim olmanın önemini vurguladı.

e-Kapasite1Avrupa’dan sonra Türkiye’ye de destek

Etkinlik sonrasında görüşlerini aldığımız Microsoft Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projeleri Yöneticisi Arzu Kösereisoğlu, Avrupa’da e-Kapasite Haftası etkinliklerine Microsoft olarak farklı çalışmalarla destek verildiğini söyleyerek Türkiye’de bu yıl ilk defa gerçekleştirilen e-Kapasite Haftası’nda kamu kurum ve kuruluşları ile birlikte çeşitli program ve etkinlikler gerçekleştirdiklerini ifade etti.
Türkiye’nin uç noktalarına kadar ulaşan organizasyon ve yapılar sayesinde e-Kapasite konusunu her yere ulaştırmayı amaçladıklarını belirten Kösereisoğlu, “Topluma önemli fayda sağlamayı hedefliyoruz” dedi.
e-Kapasite konusuna iki yönde bakılması gerektiğini belirten Kösereisoğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Birincisi bilişim teknolojilerini kullanma kapasitemiz, ne kadar kullanıyoruz, neyi bilmiyoruz ve nasıl bu bilgiyi edinebiliriz. İkincisi de kapasitemizi geliştirirken teknolojiyi ne derece kullandığımız, hayatımıza ne kadar kattığımız. İkisinde de ülkemizde boşluklar olduğunu görüyoruz. İkisine de baktığımızda konu bir eğitim sürecinden geçiyor. e-Kapasite dediğimiz zaman bu iki kavramı da birleştirip, en uçtaki insanımıza kadar eğitim ve farkındalık faaliyetlerini ulaştırmalıyız. Teknolojinin hayatımıza katacaklarını, sağlıklı, bilinçli ve güvenli bir şekilde öğretmek hedefimiz.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics