spot 04 NİSAN 2010 / 18:00

E-ticaret için yeni iş modeli

Multinet, yeni geliştirdiği alternatif ödeme sistemi ile e-ticaret için de yeni bir iş modeli yaratıyor. Çevrimiçi alışveriş ve ödemeler için alternatif bir kanal sunacak olan Multipaynet adını taşıyan uygulama, oluşturulan sanal hesapla, kullanıcıların kredi kartı ya da hesap bilgilerini paylaşmadan üye işyerlerinden alışveriş yapmaları ve para transferi gerçekleştirmelerine olanak tanıyor. E-ticaret sitelerinden yapılan alışverişlerde kredi kartı bilgilerinin paylaşılması noktasında tüketicilerin güvenlik açısından yaşadığı çekimserliğe dikkat çeken Multinet Bilgi Teknolojileri Grup Başkanı Leyla Kara, bu noktada hızlı ve güvenli çevrimiçi alışveriş olanağı sunmak üzere Multipaynet’i geliştirdiklerini belirtti. İki yıllık bir geliştirme sürecinin ardından Multipaynet sistemini oluşturduklarını dile getiren Kara, “Multinet kartı kişilerin harcamalarında kullanmak istedikleri bir araç. Multipaynet de geliştirdiğimiz alternatif ödeme kanallarından biri. Multipaynet sanal hesabına tek kredi kartı tanımlanarak yani tüm bilgiler sadece Multinet’le paylaşılarak para aktarımı yapıldıktan sonra ürün ve hizmet alımlarına ilişkin tüm ödemeler gerçekleştirilebiliyor, böylelikle kredi kartı bilgileri de farklı yerlerden alışveriş yapılsa da bir kez paylaşılmış oluyor ve bizim verdiğimiz güvenlik garantisini taşıyor” diye konuştu.
Çok yönlü kullanım şekli
Ücretsiz üye olunabilen Multipaynet sisteminde çok çeşitli kullanım şekilleri de sunduklarını vurgulayan Kara, sistemin, sanal hesap, Multinet POS terminali ve Multinet kartları ile gerçekleştirilebilen bir yapıda kurgulandığını belirtti. Sistemin kullanım şekillerini tek kredi kartı tanımlama, sanal hesap ile e-ticaretten alışveriş, hesaplar arası ücretsiz transfer, Multinet akıllı kart kullanımı, Multipaynet pin kodu sistemi başlıklarında toplayan Kara işleyişi de şöyle özetledi: “Kredi kartını sadece birkez tanımlayarak sanal hesaba aktarılan para kadar Multipaynet üye işyerlerinden güvenli alışveriş veya hesaplar arası para transferi yapılabilir. Bir kart okuyucu aracılığıyla Multinet akıllı kartla tanımlama yapılarak ve gıda, petrol, hotel gibi üye işyerlerinde harcama yapılabilir. Tüm bunların dışında da hiçbir bilgisini paylaşmak istemeyenler için pın kodu satın alınarak alışveriş gerçekleştirilebilir. 20 bin Multinet üye işyeri posundan bedeli istenen şekilde ödenerek temin edilen ve istenen kadar alınan PIN kodları kullanılarak, ne alışveriş yapılan e-ticaret sitesine ne de Multipaynet’e kredi kartı bilgileri verilmeden, üye girişi yapılmadan nakit para ile alışveriş yapılabilir.”

E-ticaretHedefte yıl içinde 500 üye e-ticaret sitesi ve yabancı e-ticaret sitelerine açılmak var

Hızlı ve güvenli çevrimiçi alışveriş olanağı sunmak üzere Multipaynet Sistemi’ni geliştirdiklerini belirten Multinet Bilgi Teknolojileri Grup Başkanı Leyla Kara, alternatif bir ödeme kanalı oluşturduklarını belirtti. Sistemin üye ve kullanıcı üye bacağından oluştuğunu ifade eden Kara, üyeler bacağında halihazırda www.tekzen.com.tr, www.farmasaglik.com, www.kitapyurdu.com, www.hediyesokagi.com, www.duvarboyacisi.com gibi farklı sitelerden oluşan 30 üyenin bulunduğunu dile getirdi.
Kurumsal, güvenilir ve döngüleri olan e-ticaret siteleri ile çalışmak istediklerini de ifade eden Kara, yıl sonuna kadar bu sayıyı 500’e çıkarmayı hedeflediklerini de belirtti. Bir başka hedef alanlarının da uluslararası pazarlar olacağına da değinen Kara, “Altyapımızı uluslararası sistemlere uygun hale getirdik. Multipaynet üzerinden Amazon’dan alışveriş yapılabilsin istiyoruz. Bağlantılarımız var ancak modelin yerleşmesinden sonra gündeme alacağız. İşleyiş döngü süresi olarak öngördüğümüz süre ise ilk 3 ay Türkiye, 6 aydan sonrası için de uluslararası pazarlar. Uygulamamızı da İran, Türk Cumhuriyetlerde de kullanılır hale getirmek istiyoruz. Bu modelle alışveriş için bu yıl için hedefimiz e-ticaret sitelerinde alışveriş kanalında yüzde 15-20’lik bir pay almak. Tüketiciler, Multinet’in ön ödeme sistemine alışkın olduğu için kolay alışacaklarını düşünüyoruz. Üyelerimiz de de kampanyalarla bu sistemin daha sık kullanılması için destek verecek projeler geliştiriyor” diye konuştu. Kara, sundukları farklı kullanım alternatifleri ile de karşılıklı ihtiyaç karşılayan bir model olmayı hedeflediklerini de sözlerine ekledi.
ETİKETLER : Multinet Sayı:765

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics