spot 04 KASIM 2012 / 15:55

Eğitime farklı bakış; sosyal eğitim platformu “sinavo.com”

‘Edugame’ kavramını Türkiye’ye taşıyan sinavo.com, sınavlarda başarı için sosyal ve yeni bir alternatif sunuyor.

2012 yılı Mayıs ayından beri uygulama şekli ile Türkiye’deki tek örnek olan sosyal bir eğitim platform yayında. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden 2 genç öğrencinin bitirme tezi ve melek yatırımcılar tarafından hayata geçirilen başarılı bir internet girişimciliği hikayesi olmasının yanı sıra sinavo.com bugün geldiği noktada, içinde 100 bin sorudan oluşan soru bankası ile 44 bin öğrenci profilini etkileşim içine sokan bir platform. Kurucu ve yatırımcılarının yurtdışındaki ‘Edugame’ diye bilinen oyunsal eğitim kavramından yola çıkarak başlayan arayışlarının yazılım, iş geliştirme ve akademik uzmanlığın kesişimi ile sonuçlandığı bir yapı sinavo.com.
Kurucu Ortak Emil Çokolat’ın ağzından ise sinavo.com’un kuruluş hikayesi şöyle: “Ben 2005 -2010 yılları arasında yurtdışında olduğum dönemde Türkiye’deki internet girişimlerinin başarılı olmaya başladığı zamanlardı ve Türkiye internet pazarı araştırmalarına baktık. Hala çevrimiçi eğitim ve sağlık portallarını bakir alanlar göründü. Bu istatistiklere bakarak biz çevrimiçi eğitimde farklı bir şeyler yapabileceğimizi düşündük. Yurtdışından Edugame kavramı dikkatimizi çekti. Bunun üzerine oyunsal eğitim diye bir proje geliştirmeye başladık. Araştırmalarımıza ve çalışmalarımıza devam ederken; e-tohum‘da finalist 15 proje arasına kalmış olan sinova.com’u gördük. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden bir bitirme tezi olarak başlamış bir projeydi. Bizim projemizle olanların projeleri birbiri ile çok örtüşen projelerdi. Benim ve diğer ortak arkadaşımın uzmanlık alanı zaten pazarlama ve finans ve iş geliştirme. Onlar da hepsi yazılım konusunda uzmanlardı. Bilgisayar mühendisi dört öğrenci. Bir de yapay zeka uzmanı Tunuslu bir akademik ortağımız birlikte biraraya geldik. Kasım 2011 gibi şirket kuruldu. Bugüne kadar beş melek yatırımcı ile 400 bin dolar yatırım yapıldı.”

Eğlence ve eğitim birarada
www.sinavo.com’u tıklayarak siteye giren öğrencilerin isim, şehir, iletişim bilgileri ve fotoğrafları ile profillerini oluşturduğunu belirten Çokolat, işleyiş hakkında da şu bilgileri verdi: “Sinavo.com da, sosyal platformda dünyadaki yaygın bir eğilim olan oyunla öğrenme metodunu ilk kez Türkiye’de uygulamaya sokarken eğlence ile eğitimi birleştiriyor ve öğrenme motivasyonunu artırıyor. Öğrenciler, matematikten tarihe farklı alanlarda 100 bin sorudan oluşan soru bankasından seviyelerine uygun testleri çözerek kendilerini geliştirebiliyorlar. Sistem içinde geliştirilen yapay zeka yönlendirmeleri ile öğrenciler kendilerini geliştirirken performans takibi için tüm cevapları otomatik olarak raporlanıyor. Tıpkı farklı arkadaşlık sitelerinde olduğu gibi sinavo.com’da da öğrenciler kendi profillerine arkadaşlarını ekleyerek soru çözme yarışması yapabiliyor. Böylece grup içerisinde de öğrenci kendini deneme ve geliştirme şansına sahip olabiliyor. Mesela ‘ben bilirim’ diye bir modülümüz var. Bu çok oyunculu bir modül. Birisi oyunu yaratıyor. 36 kişiye kadar destekliyor yeni sürümde. 36 kişi salona giriyorlar oyun başlıyor, en son kalan da yarışmayı kazanıyor. Kazandığı yarışmanın sonunda öğrencinin profilinde kupa gibi bir grafikle birinci oldunuz gibi bir bildirim oluyor. Sistemin bazı farklı özelikleri de olduğuna dikkat çeken Çokolat, “Sistemin yapay zekası aynı yada benzer hedefleri seçmiş arkadaşları size arkadaş olarak tavsiye etmeye başlıyor.

Yeni sürüm Ekim sonu itibariyle başladı
Ekim ayı sonunda yeni sürümüyle beraber pek çok uygulamanın da sisteme eklendiğini ifade eden Çokolat, şöyle konuştu: “Biz yeni sürümde iki yeni oyun daha ekledik. Zamana karşı yarışıyor öğrenci. Bir de rozet sistemi getirdik öğrencilere. Öğrencilerin puanları birikiyor Sinavo Fatihi, Gladyatör gibi rozetler alıyor. Bildiğimiz Farmville gibi oyunlarda gördüğümüz rozet sürümünü eğitim sürümüne uyguladık. Diğer taraftan yeni sürümde öğretmen profilini aktif ediyoruz. Öğretmen profile de aynı öğrenciler gibi yaptığı iletişimler sayesinde puan kazanıyor. Mesela bir öğrenci sorularını direk öğretmenlere sorabiliyor. Öğrenci kendine bir öğretmen listesi oluşturup buradan da iletişime geçebiliyor yeni sürüm ile birlikte.”

Önümüzdeki süreçte farklı sınavlar da sisteme eklenecek
Bir yıl içerisinde 150 bin öğrenciyi aynı platformda buluşturmayı hedeflediklerini de dile getiren Çokolat, “Nisan, Mayıs ayı gibi eğitim kurumlarını da sisteme sokmak istiyoruz. Dersaneler ve özel üniversiteler ilk etapta. Sağlamak istediğimiz öğrenci, öğretmen ve eğitim kurumu arasındaki diyaloğun bu sistem üzerinden sağlanması” dedi. Sistemin mimari altyapısının çok esnek olduğuna da değinen Çokolat, sinavo.com’un farklı profillerin yanı sıra 2. fazında KPSS, ehliyet, TUS, yabacı dil gibi sınavlarını da bünyesine ekleyeceğini belirtti. Çokolat, Ocak gibi KPSS için uygulamaya başlayacaklarını ifade etti.
ETİKETLER : Sayı:894

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics