spot 19 ARALIK 2010 / 18:00

Engelsiz bir yaşam için teknoloji

Genç yöneticiler gelecek için çalışıyor.

Genç yöneticiler gelecek için çalışıyor.
Türkiye nüfusunu yaklaşık yüzde 8’ini engelli vatandaşlarımız oluşturuyor. Engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıracak teknolojiler de hızla yaygınlaşıyor.
Genç girişimciler tarafında kurulan ve yüksek teknolojili sistemleri üreterek tüketiciye sunma hedefiyle yola çıkan CyberNorth da bu şirketlerden bir tanesi. Robotik ve kinetik konularında üç yeni buluşu daha hayata geçirmeyi planlayan şirket, 2011 yılında her yeni buluş için ortalama 100 bin dolarlık yatırım yapacak. Toplamda 25-26 kişilik  bir ekiple çalıştıklarını ifade eden CyberNorth Genel Müdürü Ocak  Korhan Özduru, “Bizim  için 2010 yılı gayet iyi geçiyor. Hizmet verdiğimiz üç farklı  noktada üç farklı konu üzerine yoğunlaşıyoruz. Bunlardan bir tanesi Ancak Robotik Otomobil ve Robotik Engelli Sandalyesi diğeri Cyber IT ve sonuncusu da CyberSalesMan. Ayrıca otomotivden bilgiişleme, sağlıktan akıllı ev projelerine geniş bir alanda yüksek teknolojili sistemleri icat eden ve patentlediği sistemlerini insanlara sunmayı hedefleyen oldukça yeni bir şirket. Ülkemizde, teknolojik gelişim kavramı çoğunlukla ya bir ürünü satabilmek ya da bilindik bir teknolojik kavramı bazı açılardan daha cazip hale getirmek olarak algılanıyor. Biz ise teknolojik gelişmeye katkıda bulunmaya çalışıyoruz” dedi.
Cyber IT’yi iş dünyasının üzerinde  kurulu olduğu teknolojilerinin kontrolünü, bir insanın yapamayacağı süreklilikte ve ulaşamayacağı doğrulukta yerine getirebilen, patentli, konuşabilen, robotik ortam yönetim sistemi olarak tanımlayan Özduru, “CyberSalesMan ile CyberIT’yi bütünleştirerek görevleri, yöntemleri ve tarzları farklı olan iki
sayısal karakterin ortaklaşa çalışması ile yeteneklerini çok daha artırmayı hedefliyoruz. Bugüne kadar tüm ürünlerimiz kendi gücümüzle ve devletten teşvik almadan gerçekleştirdik. Yeni teknolojileri üretmek konusunda gelirini neredeyse bütünüyle buluş ve Ar-Ge için harcayan bir yapımız var. 2011 hedefimiz de kendimize ispat ettiğimiz teknolojimizi daha büyük kitlelere tanıtmak ve ara vermek sizin bütün ürünlerimizin Ar-Ge’lerini yapabilmek” şeklinde konuştu.

Dört farklı şirket hedefi
Ses teknolojileri tarafında hala devam etmekte olan davaların kendileri bir nebze de olsa yavaşlattığının altını çizen Özduru, “Gelecekte otomobil, engelli sandalyesi, CyberIT ve CyberSalesMan’in ayrı birer şirket olarak konumlanmasını planlıyoruz. Davaların sonuçlanmasının ardından bu işlemlerin de hız kazanacağını düşünüyoruz. Bu dört şirket farklı yöneticiler tarafında yönetilen, farklı ve herbiri şu anki CyberNorth ölçeğinde olacak. Ayrıca otomobil tarafında Çinli bir şirketle işbirliği aşamasındayız. Engelli sandalyesi tarafından da yüksek ihtimalle Avrupa’dan bir şirketle işbirliğine gitmek için görüşmelerimizi sürdürüyoruz” şeklinde görüş belirtti.
ETİKETLER : Sayı:800

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics