spot 27 ARALIK 2009 / 14:00

EPDK’da e-imza dönemi

Lisans sahipleri 3 aylık ve yıllık bildirimlerini 4 Ocak itibariyle sadece elektronik ortamda, e-imza ve m-imza ile gerçekleştirebilecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Petrol Piyasası Dairesi Başkanlığı, Petrol Piyasası Bilgi Sistemi üzerinden gerçekleştirilen bildirimlerin tamamını hukuki olarak da elektronik süreçlere taşıdı.
Sektörde yer alan rafineri, dağıtıcı, ihrakiye teslimi, madeni yağ, serbest kullanıcı ve işleme lisansı sahibi şirketlerin bildirimleri Petrol Piyasası Bilgi Sistemi üzerinden elektronik imza ile gerçekleştirilecek. 4 Ocak 2010’da hayata geçecek olan proje ile elektronik işlemler elektronik imza ile hukuki geçerliliği olan tek belge olacak.
60 milyon TL’lik bir piyasaya sahip olan sektörde iş süreçlerini hızlandırarak, bildirimlerde doğruluğu ve sonuçlarda etkinliği sağladıklarını belirten EPDK Petrol Piyasası Dairesi Başkanı Cemalettin Tüney, daha önce elektronik ortamda ve yazılı olarak alınan bildirimlerin artık tamamen elektronik ortamda bildirilmesini ve saklanmasını sağladıklarını ifade etti.
Tüney, “Amacımız elektronik süreçlerle birlikte bildirimlerin hızlı, doğru ve etkin olmasını sağlamak. PPBS, Türkiye’deki tüm petrol piyasası oyuncularını kapsayan bir yapı. Rafinerici lisans sahipleri, dağıtıcı lisans sahipleri, ihrakiye teslimi lisans sahipleri, madeni yağ lisans sahipleri, serbest kullanıcı lisans sahipleri ve işleme lisans sahipleri aylık, 3 aylık ve yıllık bildirimlerini 4 Ocak itibariyle sadece elektronik ortamda, e-imza ve m-imza ile gerçekleştirebilecek. Elektronik imza uygulamasının Türkiye için çok yeni ve çok yaygın olmadığı bilinmektedir. Bu nedenle, başta sorularla karşılaşmayı bekliyoruz. Ancak, uygulama başladıktan sonra kısa bir sürede sorunların azalacağını düşünüyoruz” dedi.
Lisans sahibi kişileri e-imza ya da m-imza konusunda serbest bıraktıklarını ve çözüm, marka ya da tarayıcı bağımsız olarak sistemlerini kurduklarını ifade eden Petrol Piyasası Dairesi Başkanlığı Enerji Uzmanı Doğanbey Akgül, “Kişiler kendilerine uygun olanı seçeceklerdir. Bu proje kapsamında yaklaşık olarak 500’ün üzerinde kullanıcının giriş yapmasını bekliyoruz. Lisans sahiplerinin sayısının sürekli değişmesi nedeniyle bu sayı değişebilmektedir. Her lisans sahibinden en az 1 kişi e-imza ya da m-imza alacaktır. Ancak, farklı bildirimlerin farklı kişiler tarafından yapılan şirketlerde bu sayının daha fazla olacağını tahmin etmekteyiz. Bununla birlikte, lisans sahibi kişilerin izin, hastalık gibi durumları da göz önüne alarak ikinci bir kişi için de söz konusu imzayı almasının faydalı olacağını düşünmekteyiz” dedi.
ETİKETLER : Sayı:751

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics