spot 24 ARALIK 2011 / 10:57

eTR Ödülleri sahiplerini buldu

Bu yıl Avea ana sponsorluğunda düzenlenen eTR Ödülleri’nde kazananlar, 19 Aralık’ta Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gerçekleştirilen törende elektronik oylama ile belirlendi.

e-Devlet Dergisi ve BThaber’inde basın sponsoru olduğu TÜSİAD ve TBV tarafından bu yıl 9.’su gerçekleştirilen ve Avea ana sponsorluğunda düzenlenen “eTürkiye (eTR) Ödülleri”nde kazananlar belli oldu. 19 Aralık’ta Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’nde gerçekleştirilen törende ödüller elektronik oylama ile belirlendi.
‘Kamudan Vatandaşa e-Hizmetler’ kategorisinde T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü, “Otokontrol 5664” adlı projesiyle; ‘Kamudan İş Dünyasına e-Hizmetler’ kategorisinde Türk Standartları Enstitüsü, “BelgeNET” adlı projesiyle; ‘Kamudan Kamuya e-Hizmetler’ kategorisinde ise  Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü, “Kamu Personel Harcamaları Yönetim Sistemi” adlı projesiyle ödüle layık görüldü.

“Yerel Yönetimlere Yönelik Kategoriler”de ödül kazananlar ise şöyle oldu:
Büyük Ölçekli Belediye Kategorisi’nde Konya Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (KOSKI), Koski Mobil İş Takip adlı projesiyle; Orta Ölçekli Belediye Kategorisi’nde Fatih Belediyesi, “Fatih Mobil” adlı projesiyle; Küçük Ölçekli Belediye Kategorisi’nde Karasu Belediyesi, “Karasu Akıllı Kent” adlı projesiyle ödüle layık görüldü.
“TÜSİAD-TBV 9. eTR Ödülleri” töreninde TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, TBV Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Erman Ilıcak ve Avea CEO’su Erkan Akdemir birer konuşma yaptı.

İnternet sihirli bir değnek
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, konuşmasında internetin sihirli bir değnek gibi kişiler, devlet ve vatandaş arasındaki ilişkilerin gelişimini desteklediğini belirtti. Devlet kapısı kavramının ilerde devlet portalı olarak değişeceğine inandığını belirten Çiçek, dünyadaki rekabet ortamında söz sahibi olabilmek için bilgi teknolojileri kullanımı kadar üretiminin de önemli olduğuna dikkat çekti.

Hedef her eve 1 GB
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, konuşmasında, 2023’te bilgi otobanlarının süratle evlere ulaştırmayı hedeflediklerini söylerken, bu kapsamda evlere 100 megabit erişim sağlamayı planladıklarını bunu 1 gigabite çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı.

Bütüncül bir yaklaşım
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, törende yaptığı konuşmada, e-Devletin farklı boyutlarını oluşturan kamu, özel sektör ve vatandaşların her birinin çok önemli olduğunu ve her alanda kalkınmanın bütüncül bir yaklaşımla gerçekleşebileceğini belirtti. Yılmaz, “Bilgi Toplumu Stratejisi” ile ilgili çalışmaların da sürdüğünü hatırlattı.

Türkiye Avrupa’ya mobil sosyal paylaşım ağı sunmalı
Yenilikçi e-Devlet uygulamalarının Türkiye’den çıkabileceğini dile getiren Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı, “Ekonomik pırıltısıyla dikkat çeken Türkiye’mizin, 500 milyon nüfuslu Avrupa Birliği’ne bir mobil sosyal paylaşım e-devlet projesi sunmasını bekliyoruz. Gelecek yıl eTR Ödülleri’nin 10.yılını kutlarken, bir Türk e-Devlet projesini, Avrupa Birliği e-Devlet Ödülü’nü almış olarak kutlamak istiyoruz” şeklinde konuştu.

AB ortalamasının henüz altındayız
TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Teknoloji, İnovasyon ve Bilgi Toplumu Komisyonu Başkanı Erman Ilıcak konuşmasında “Bilişim teknolojilerindeki gelişmeler “daha verimli hizmet” ve “daha demokratik yönetişim” anlayışını güçlendiriyor. Türkiye; hizmetlerin elektronik ortama taşınmasında yüzde 89 ortalama ile yüzde 82 olan AB27 ortalamasının üzerinde. Ancak yüzde 43 olan hane halkı internet kullanım oranımız, yüzde 73 olan AB ortalamasının çok altında” dedi.
e-Devlet’i bulutların üzerine taşımalıyız
Türkiye’nin e-Devlet’i bulutların üzerine taşıması gerektiğini ifade eden Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir ise bulut mimarisinin önemine dikkat çekti. Akdemir, “e-Devletin kapılarını 72 milyona açmak için fırsat ellerimizde. e-Devlet hizmetinin, internet üzerinden daha ölçülebilir, hızlı, maliyet etkin ve güvenli bir şekilde verilebilmesi için bulut bilişim teknolojisinden her alanda yararlanmalıyız. Böylece e-Devlet’e dahil olan her türlü bilgi, erişim kanalı ve uygulama arasında eşgüdüm çok daha kolay sağlanacak” şeklinde konuştu.
ETİKETLER : Sayı:851

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics