spot 06 MAYIS 2012 / 14:25

Farklı coğrafyalarda uçtan uca destek

Önemli bölge deneyimine sahip olan TURCom, yakın coğrafyada farklı ülkelerde planlı bir büyüme hedefliyor.

20 yılı doldurmuş bir ICT şirketi olan TURCom, teknoloji adına bir kurumda uçtan uca BT çözümlerini tek noktadan sağlıyor. TURCom Teknoloji Yurtdışı Satış Grup Müdürü Can Doğancan, işlerinin birkaç safhadan oluştuğunu söyledi. İlk etapta müşteri ihtiyaçlarına göre proje yapılması var. İkinci aşamada ise Linux tabanlı kendi ürünlerini geliştirdiklerini söyleyen Doğancan, kendi BT birimi olmayan müşterilerine de dışkaynak hizmeti verdiklerini belirtti. Doğancan, üç şehirde bulunan veri merkezleri ile buralarda barındırma, sunucu hizmetleri sunduklarını, olağanüstü hal merkezinde veri koruması yaptıklarını ifade etti. Doğancan, veri odaklı, IP tabanlı çalıştıklarının altını çizdi. Türkiye’de müşterilerinin yurtdışına açılması ile kendilerinin de yurtdışına adım attıklarını belirten Doğancan, şu detayları paylaştı:
“Bu tarz çalışmalarımız hep oldu, ama bunlar yurtdışına açılma anlamına gelmiyordu. Ama 4 yıl önce buna karar verdik, ön hazırlıklarımızı yaptık. İlk işimiz Kazakistan’da bir üniversite projesiydi. Bu 6 aylık çalışmada, oradaki şirketimizi kurduk. Ama ilerleyen süreçte ülke ekonomisinin resesyona girmesi ile şirketi askıya aldık, elemanlarımızı çektik ve Libya’ya yöneldik. Orada şirketi kurduk, önemli yatırım yaptık, müteahhitlerle, kamu kurumları ile çalışıyorduk. Ama ülkenin sıkıntıları yüzünden ofisimiz talan edildi, arkadaşlarımız oradan zor çıktı.”

Kazakistan deneyimi fırsat demek
Şirket, Libya pazarındaki sıkıntılar ile gözünü Kazakistan ve Irak’a çevirdi. Kazakistan’da zaten beklemede olan ofis, yeni elemanlarla büyüdü. Orada kapsamlı çalışmalar yaptıklarını, önemli noktalarla çalıştıklarını belirten Doğancan’a göre Kazakistan, geleceği olan bir ülke ve diğer Türk Cumhuriyetleri’nden daha gelişmiş. Orta vadede Kırgızistan, Özbekistan’ın da hedeflerinde olduğunu söyleyen Doğancan, “Kazakistan’ın hem yeraltı zenginlikleri hem de turizm potansiyeli onu farklı kılıyor” dedi. Orada BT alanında kurulu tek Türk şirketi olduklarını, diğerlerinin Kazak kökenli olduğunu, birkaç tane de Rus şirketi olduğunu söyleyen Doğancan, şöyle devam etti:
“Birçok ülkede çalışma yapıyoruz, cihazlarımız kullanılıyor. Ama bunlara ekiplerimiz gitmiyor, merkezden yönetim yapılıyor. Kazakistan’da ise üniversitelerle, ülkede faaliyet gösteren Türk şirketleriyle çalışıyoruz. Müşteri portföyümüzü hızlı geliştiriyoruz ve bu, bize başka kapıları açıyor. Kazakistan’daki projelerimizi tamamladıktan sonra bu ülkenin komşularında da çalışma yapacağız.”

Yeni ülkeler de gündemde
Erbil’de de çok çalışmaya imza atan şirket, Irak’taki ofisini de şirket yapısına dönüştürüyor. Fas’ta da bir şirketleri bulunduğunu, ama bu ülkede fazla proje olmadığı için beklemede olduklarını söyleyen Doğancan, Cezayir ile, turizm potansiyeli ve Avrupa’ya coğrafi yakınlığı ile Tunus’u da yakından takip ettiklerini vurguladı. ‘Yeni Dubai’ olma yolundaki Katar’ı da izlediklerini söyleyen Doğancan, “Acelemiz yok. Kazakistan yapımız büyük ölçüde oturdu. Sıra Irak’ta” dedi. Batıda ise Bulgaristan’ın kendileri ile önemli projeler yapmak istediğini belirten Doğancan, şu detayları paylaştı:
“Orası bir BT cenneti, yılların kopya noktası. Artık AB üyesi oldukları için yapamıyorlar. Ama Türkiye’ye kıyasla, Kazakistan ve Libya gibi orada da karar alma ve uygulamada tembellik var. Bu konuda bizim çok çabamız oluyor, süreçler adım adım iyileşiyor. Süreç içinde değişiklik talepleri de çok oluyor. Bir otelde BT adına neler yapılması gerektiğini çok iyi biliyoruz, bu konuda uzmanız. Zaten her ay birkaç tane otel ve AVM çalışmamız oluyor.”
Bulgaristan’da birçok çalışma yaptıklarını, iki projenin de onaylanması ile ülkenin kendileri için ‘şirket kurulacak bir ülke’ halini alacağını söyleyen Doğancan’a göre, başkent Sofya olsa bile, esas iş potansiyeli Varna, Burgaz gibi turizm açısından gelişecek şehirlerde bulunuyor. Çalışmalarının turizm alanındaki gelişimle paralel ilerlemesi ışığında Hırvatistan ve Bosna’nın da gelişimine ve kendileri için taşıdığını söyleyen Doğancan, “Turizm ve ekonomisi gelişen ülkeler önceliğimiz. Çünkü özellikle otel içine tüm uçtan uca BT uygulamalarında uzmanız” dedi.

Zincirlerde iş deneyimi

TURCom Teknoloji’nin birçok ilde bölge müdürlükleri var. Bunlar dışında, 20’nin üstünde ‘home office’ çalışan teknik uzmanları olduğunu söyleyen Doğancan, kendilerini ayrıştıran projelerin peşinde olduklarını söyledi. Üniversite yerleşkeleri, oteller, AVM’ler, petrol şirketleri gibi zincir yapılarda çalıştıklarını, böylece tüm Türkiye’ye yayıldıklarını söyleyen Doğancan, “Bu yıl Kazakistan’daki iş potansiyelimizi milyon dolarların üstüne çıkartmak istiyoruz. Hedefimiz, 2013 yılında da Irak’ı bu seviyeye getirmek” dedi.
ETİKETLER : Sayı:870

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics