spot 24 HAZİRAN 2012 / 13:42

FATİH Projesi Pardus temelli olacak

Proje kapsamında yeni alınacak olan 620 bin adet akıllı tahta Pardus işletim sistemiyle çalışacak.

TÜBİTAK, 2003 yılında başlatılan fakat son dönemlerde sessizliğe bürünen Pardus Projesi’ne hız verdi. TÜBİTAK, yakın bir zaman içinde kurumsal, bireysel ve tablet bilgisayar sürümlerini duyurmaya hazırlanıyor. Pardus’un geliştirilmesi konusunda bir ekosistemin oluşturulması ve sistemin yaygınlaşması konusunda Mart ayında “Pardus’un Yarını” konulu bir çalıştay gerçekleştirildi ve bunun sonucunda da Pardus Danışma Kurulu’nun oluşturulmasına karar verildi. Kurul; TÜBİTAK yönetim temsilcisi, STK temsilcisi, kullanıcı topluluğu temsilcisi, geliştirici temsilcileri (biri topluluktan olmak üzere 2 kişi), Pardus çözüm ortaklarından bir temsilci, üniversite temsilcisi ve kamu kurumlarından temsilcilerinden oluşacak. Kurul şeffaf olacak, yapılan çalışmalar hem Türkçe hem İngilizce olarak topluma duyurulacak. Kurul üyeleri kendi temsil ettikleri topluluklardan seçim yoluyla belirlenecek ve Pardus’un bundan sonraki yaşam döngüsü bu kurulun ortak kararlarıyla şekillenecek. Kurul ilk toplantısını Temmuz ayında gerçekleştirecek.
Pardus’un bu atağında FATİH Projesi’nin de büyük etkisi oldu. İlk adım olarak akıllı tahtalar üzerinde Pardus’un çalışacağı belirtildi. TÜBİTAK ULAKBİM Müdürü Dr. Ahmet Kaplan’ın verdiği bilgilere göre, önümüzdeki dönemde alımları gerçekleştirilecek olan 620 bin adet akıllı tahta üzerinde sadece Pardus sistemi yer alacak. Ahmet Kaplan’ın verdiği bilgilere göre, tablet bilgisayarlar üzerinde de Pardus’un mobil sürümünün kullanılması yönündeki çalışmalar devam ediyor.
Kaplan, “Akıllı tahta sürümü şu anda kullanıma hazır duruma getirildi. Akıllı tahtaların uzaktan yönetilmesi ve güncellenmesi konusunda da çalışmalarımız devam ediyor. Gerek Pardus’un halihazırda barındırdığı uygulamaları kullanarak gerekse de bu uygulamalara akıllı tahta ihtiyaçlarına göre ilaveler yaparak ilerliyoruz. Pardus dağıtımlarında da farklılık oluşturmayı düşünüyoruz. Sadece kurumsal ve bireysel sürümler değil, ilerleyen zamanlarda sunucu ve mobil sürümleri çıkarmayı planlıyoruz. Bu yıl içerisinde uzaktan yönetim ve bütünleşme araçlarına önem vererek, Türkçeleştirme eksikleri tamamlanmış, TÜBİTAK onaylı eğitim dokümanları hazır, uzun dönemli destek vereceğimiz kararlı bir kurumsal sürüm ortaya çıkmış olacak” dedi.

Kamu ve özel sektör için atağa geçildi

Farklı kamu kurumları ile Pardus konusunda sözleşme aşamasına geldiklerini kaydeden Ahmet Kaplan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Gerek yeni yapılanma anlayışı gerekse de Kalkınma Bakanlığı’nın önerileri ve katkılarıyla, Pardus Projesi’nin daha tabana yayılmış, hem kamu hem de özel sektörün tüm ihtiyaçlarını karşılayan, gerekli hizmeti ve desteği mümkün olduğunca dağıtık yapıda sağlayacak, özel sektörle işbirlikleri geliştirmek istiyoruz. Dikey uzmanlık alanlarında üniversiteler ve özel sektörle sıkı bir işbirliği içerisinde olacağız. Ayrıca, sertifikasyon programlarıyla, farklı bilgi birikimine sahip paydaşlarımızla birlikte çalışma olanağı sağlayacağız. Amacımız; Pardus Projesi ile, kamu ve özel sektör kuruluşlarımız ve tüm halkımızın rahatlıkla ve severek kullanacağı bir işletim sistemini sunmak ve bilişim sektörüne böylece yeni çalışma alanları oluşturmak.”
ETİKETLER : Sayı:877
YORUMLAR
Sıtkı Duman 20 EKİM 2012 / 22:08 0 0
FATİH projesini eğitimde son derece önemli bir reform olarak sunanlara bir eğitimci olarak sadece şu soruyu soruyorum
"Dünyanın hangi gelişmiş ülkesinde (ABD,Almanya, Japonya...) tüm öğrencilere tablet bilgisayar dağıtılmıştır ya da dağıtılacaktır?"
bu konunun öğrencilerin halen son derece az olan ve giderek azalan kitap okuma alışkanlıklarına ne kadar katkı yapacağı enine-boyuna ortaya konulmalıdır. Ayrıca bilinmelidir ki hiçbir akademisyen ve eğitimci yalnızca e-kitap ve bilgisayardan elde ettiği bilgilerle şu anki eğitim düzeylerine geldiklerini söyleyemezler. Mutlaka basılı dökümanlardan daha fazla yararlanılmasını teşvik etmemiz gerekirken tüm öğrencileri bütünüyle BT yönlendirmenin ileride ciddi sorunlara yol açacağı endişesini taşımaktayım.
Muvaffak GÖZAYDIN 29 HAZİRAN 2012 / 22:26 0 0
Yazıklar olsun bize.
Nerede eğitimcilerimiz.
Bukadar hayati konuda topu topu 2 yorum var.

Nerede o her yerde ahkam kesen eğitimcilerimiz.
Ciddi olun yorum yapın, yön verin .
Hüseyin Toros 26 HAZİRAN 2012 / 16:49 0 0
Ülkemiz adına hayırlı ve uğurlu olsun. Yarınlarımız için güzel bir başlangıç. Emeği geçenleri tebrik ediyorum.
Muvaffak GÖZAYDIN 24 HAZİRAN 2012 / 23:28 0 0
Pardus 'u Fatih'de kullanmak mükemmel bir şey.
Ama lütfen Pardus Fatih projesine gölge düşürmesin.
Pardus da kullanılsın ama ona bağlı kalmıyalım yoksa proje ölür .
Pardus evvela bütün yurtta 5-10 yıl kullanılmalıdır .
Pardus'un hala kökleri yoktur .

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics