spot 15 OCAK 2012 / 14:14

Filtre uygulamasına karşı üniversitelerde imza kampanyası

Alternatif Bilişim Derneği girişimiyle, filtreli internet uygulamasına karşı kampanya başlatıldı.

22 Kasım 2011’de BTK tarafından uygulamaya konulan adına “Güvenli İnternet” denilen filtreli internet uygulaması gündemdeki yerini koruyor. Alternatif Bilişim Derneği girişimiyle, Prof.Dr. Mutlu Binark ve Prof.Dr. Kürşat Çağıltay’ın öncülüğünde uygulamaya karşı kampanya başlatıldı. Bugüne kadar birçok akademisyenin imza verdiği kampanya metninde üniversitelerin bir kamuoyu çalışmasının aracı olarak kullanılmasının tehlikeli olduğuna vurgu yapıldı. “Kamusal alan olan internetin, bilgiye erişim ve ifade özgürlüğünü sansüre tabi kılan ve gerçekte çocukları ve gençleri internetteki çeşitli olumsuzluklardan korumayan, sadece bir Çin duvarı inşa eden BTK’nın filtreli internet uygulamasını desteklemiyoruz” denilen metinde, “Çocuklarımız ve gençlerimizin Türkiye’de internetin olanaklarından yararlanması ve çeşitli olumsuzluklardan korunması için doğru çözümün ve politikanın, sayısal okuryazarlık becerilerinin kazandırılması ve devletin değil bireyin özgür iradesini kullanarak seçimi ile mümkün olduğunu biliyoruz” denildi. Üniversitelerin BTK tarafından yanlış yönlendirilmesine ve alınan kararları sorgulamaksızın desteklemesine karşı çıkan akademisyenler “Danıştay’da iptal davası süren bir uygulamaya özgür düşünce, bilimin, evrensel değerlerin üretildiği kurumlar olan üniversite adına senatoların destek vermesi bilimsel ve etik olarak kabul edilemez” dedi.

Çağıltay: Üniversiteler bilimsel ve özgür düşüncenin merkezi olmalı
Çağıltay neden böyle bir kampanyaya ihtiyaç duyduklarını “Bilimsel ve özgür düşüncenin merkezi olması gereken üniversitelerin bir kamuoyu çalışmasının aracı olarak kullanılması son derece düşündürücü. Bu nedenle ilgi çekmek ve yanıt almak istedik” şeklinde anlattı. Çağıltay 17 Ekim 2011 tarihinde yayınlanan Avrupa Çevrimiçi Çocuklar Projesi sonuç raporuna da dikkat çekerken, “Raporda Türkiye ile ilgili ‘Güvenli İnternet konusunda devletin çalışmaları ağırlıklı olarak istenmeyen içeriğin kısıtlanması üzerine yoğunlaşmıştır. Bu tür önlemler kesinlikle panik tepki sonucu olup, etkileri tüm toplum üstünde hissedilmektedir’ saptamasında bulunuldu. Yasaklamak, kolay ama Türkiye’ye yakışmayan bir yöntemdir. Çözümler, daha kalıcı ve çağdaş yöntemler olan eğitim, bilinçlendirme ve otokontrol üstünde aranmalıdır” uyarısında da bulundu.
Sekseni aşkın akademisyenin imzasıyla açılan metne http://tinyurl.com/BTKFiltre adresinden ulaşabilirsiniz. Kampanya üniversitenin tüm bileşenlerinin katılımıyla devam edecek.
ETİKETLER : Sayı:854

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics