spot 16 EKİM 2011 / 17:29

Fonet’te değişim rüzgarı

Fonet üniversite ve sanayi arasındaki işbirliğinin en başarılı örneklerinden biri olmayı hedefliyor.

Fonet’te hedef, üniversite-sanayi işbirliğinin en başarılı örneklerinden bir tanesi olmak.

Operasyon merkezini 2,5 yıl önce Şanlıurfa’dan Ankara’ya taşıyan Fonet, limited şirket yapısını anonim statüsüne yükseltti. Sermaye artırımıyla birlikte Fonet Yazılım Ltd. Şti. olan isim ise Fonet Bilgi Teknolojileri A.Ş. olarak kurumsallaşma sürecinde değişime uğradı. Fonet Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Halil Nevzat Yetkin ile Fonet’teki değişim sürecini konuştuk.

“Ar-Ge gücümüzü teknoparka taşıdık”
İleri teknolojiyi geliştirerek sağlıklı uygulama alanları tespit etmenin şirket vizyonu olduğunu dile getiren Yetkin, bu nedenle bir Ar-Ge şirketi olan şirketin, ileri ve yeni teknoloji alanındaki araştırma, yazılım geliştirme faaliyetlerini, teknoloji işbirliklerini, teknoloji stratejilerini Gazi Üniversitesi Teknopark’ta sürdürme kararı aldığını söyledi.
Üniversite-sanayi işbirliği kapsamında teknolojik bilgi üretmek, üniversitenin sinerji olanaklarından yararlanmak, ortak projeler yapmayı amaçladıklarını söyleyen Yetkin, “Gölbaşı Gazi Teknopark’taki merkez ofisimizde; Yönetim, Yazılım Geliştirme, İş Geliştirme, Proje Uygulama, Kurumsal İletişim ve Sistem Destek bölümlerimiz bulunuyor” dedi.

Yükseliş eğilimi sürecek
Geçen yıl İnterpromedya’nın yaptığı İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması’nda 124. sırada yer aldıklarını ve bu yıl 120. sırada yer alarak HBYS (Hastane Bilgi Yönetim Sistemi) üreten şirketler arasında sıralamasını yükselten tek şirket olduklarını anımsatan Yetkin, bu yıl, İnterpromedya’nın Türkiye’deki  bilişim sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin 2010 yılı net satış gelirlerine göre hazırladığı İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması sonuçlarına göre; HBYS üreten şirketler arasında sıralamasını yükselten ve bu kategoride en yüksek ciroya sahip ikinci şirket konumuna geldiklerini belirtti.

Yeniden yapılanma
Yeniden yapılanma sürecinde Fonet’in yeni vizyonunu oluştururken tüm bileşenleri bir araya getirdiklerini aktaran Nevzat, “Mevcut birimlerimizi gözden geçirerek bi rçok yeni birim oluşturduk, yapımızı daha da güçlendirdik. Daha kurumsal yapımızla, daha hızlı büyüyerek, daha fazla teknolojiyi kurum/kuruluşlarımıza sunarak dün olduğu gibi bugün de onların hemen yanı başında olmaya, isteklerini daha hızlı ve sistematik olarak çözmeye çalışacağız” dedi.

Fonet halka açılabilecek
Kurumsallaşma sürecimiz içinde çok önemli bir adım atarak limited şirket statüsünde olan yapılarını anonim şirket statüsüne yükselttiklerini söyleyen Yetkin, anonim şirket statüsü kazanan şirketlerinin bu yenilik sayesinde halka açılabilme yeteneğine de sahip olduğuna dikkat çekti.
Yetkin sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Sermaye artırımına giden ve her türlü alandaki ekonomik konuda faaliyette bulunma özelliğini kazanan Fonet Bilgi Teknolojileri daha kurumsal yapılar hedefleyen şirketlerin işleyiş şekillerine uygun olarak her yıl genel kurul toplantısı yapacak yönetim kurulunu da oluşturdu. Şirketimizin işleyişi ile ilgili her türlü bilgi ve belgeyi sözlü ve yazılı talep edebilecek denetleme kurulunu tamamlayarak daha şeffaf ve daha sistemli, yönetilebilir, profesyonel bir yapıya kavuştu.”
ETİKETLER : Sayı:842

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics