spot 21 ŞUBAT 2010 / 18:00

Gantek’in kare ası

Gantek, yurtdışı faaliyet çerçevesini genişletiyor. Gantek dört bölgede faaliyet gösterecek.

Gantek, özellikle son on yıldır, yurtdışı faaliyet çerçevesini genişletiyor. Türk Cumhuriyetleri ve Doğu Avrupa pazarında faaliyetlerini yürüten şirket, Ortadoğu ve Kuzey Afrika adımlarıyla hizmet kapsamını genişletiyor.
Bölgesel sistem bütünleştiricisi
90’ların sonunda pazarda Sun Microsystems’ın iş ortağı olarak konumlandıklarını belirten Gantek Holding CEO’su Dr. Ejder Varol, bir noktada farklılaşarak büyüme ihtiyacı duyduklarını kaydetti. Farklılaşmak adına anahtar teslimi proje üretebilen bölgesel bir sistem bütünleştiricisi olma vizyonunu benimsediklerini belirten Varol, bu hedefin gerçekleşmesi için gerekenleri şöyle sıraladı: “Birincisi; biz daha çok satış tarafında uzmanlaşmıştık. Bize birilerinin deneyimlerini aktarması gerekiyordu. İkincisi; bize yerel pazarlara daha kolay girmemizi sağlayacak bir iletişim ağı yani bir iş ortağı olmalıydı. Üçüncüsü de bütün bunları yapabilmek için şirketin finansal gücünün olması şarttı.”
Yunanistan’daki işbirliğini hatırlatan Varol, bunun ardından yine o yıllarda Azerbaycan’da ilk adımların atılmaya başlandığını kaydetti. Bunun sebebi ise şirketin yurtdışı açılımlarına Türk Cumhuriyetleri’nden başlaması idi.
Varol, “2000’lerin başında bir bölge tanımı yapmamız gerekiyordu. Bunu da İstanbul’dan uçakla 5-6 saatte gidilebilen her yer bizim için pazardır diye tanımladık. Tüm bu bölgeye Avrasya dedik. Burada dört tane ana bölge söz konusu. Bütün Türk Cumhuriyetleri için merkez noktamızı Kazakistan’a konumlandırdık. İkinci önceliğimiz Ortadoğu idi. Ama o dönem koşullar dolayısıyla bu bölgeyi üçüncü sıraya alıp, Doğu Avrupa ülkelerine önce adım attık. Ukrayna merkezimiz oldu. Üçüncü sıraya Ortadoğu ülkeleri geldi. Dördüncü bölge ise Kuzey Afrika bölgesi oldu” dedi.
Taşkent Üniversitesi ile işbirliği
Gantek, Taşkent Üniversitesi ile yeni bir işbirliğine adım attı. Yurtdışında hayata geçireceği projelerde görevlendirmek üzere yetişmiş eleman güçlüğünü ortadan kaldırmayı hedefleyen şirket, bu kapsamda Özbekistan’da Taşkent Üniversitesi’nde Sun Microsystems Laboratuvarı kurdu. Programı tamamlayan öğrenciler, Gantek’in Orta Asya ve Doğu Avrupa’daki bilgi teknolojileri projelerinde görev alacak.

gantek30 ülkeyi kapsayan çerçeve

Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgeleri açılımlarının geçen yıl şekillendiğini belirten Varol, şu bilgileri verdi: “Geçtiğimiz yıl şekillenen Gantek Arabia, Suudi Arabistan Riyad’da kuruluyor. Çalışmalarına 2010’un ilk çeyreğinde başlayacak. Kuzey Afrika için Gantek Systems Egypt kuruldu. Mısır da bu bölgenin merkezi oldu. İleride bu bölge Orta Afrika olarak değişebilir. Bu çerçeve önümüzdeki üç yıl için faaliyetlerimizin genişleme alanını gösteriyor. Bu büyük daire yaklaşık 30 ülkeyi içine alıyor. Biz önümüzdeki beş yıl içerisinde bu dairedeki aktivitelerimizi çok daha yerelleştirmiş, çok daha kapsamlı hale getirmiş, yapılanmasını tamamlamış bir hale gelmeyi hedefliyoruz.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics