spot 25 NİSAN 2010 / 18:00

Genç ve başarılı

Oytek sekizinci yaşına girdi. Oytek, grup dışı yatırımlara da ağırlık veriyor.

Geçtiğimiz ay sekizinci yaşına giren Oytek, Oyakbank’ın satışından bu yana faaliyetlerini de güçlendiriyor. Oyakbank’ın şirketi olma algısını hala taşıdıklarını ifade eden Oytek Genel Müdürü Altay Elbek, “2005 yılında Oyakbank’ın satılmasıyla bu süreç sona erdi. Ancak bizim de satıldığımızı düşünenler hala var. Bankadan
söz açılmışken KDV oranı nedeniyle finansal alana hizmet veren teknoloji şirketleri karşılaşmaya yüzde 18’lik bir
kayıpla başlıyor. Bu yüzden bankaya verdiğimiz birçok hizmeti onlara devrediyoruz ve yönümüzü kamu projelerine doğru çeviriyoruz” dedi.
Kamu yatırımları nedeniyle 2004 yılında Ankara Bölge Müdürlüğü’nün kurulduğunu belirten Elbek, “Şu an 30’u Teknokent’te olmak üzere 60 civarında personelimiz Ankara’da görev yapıyor” dedi. Ankara’da içinde olmaktan en çok mutluluk duyduğu projenin e-devlet kapısı projesi olduğunu belirten Elbek, “Bu benim meslek hayatımda gördüğüm en şeffaf ihaleydi. Çok keyifli ve verimli başlayan bir projeydi. Ancak Türk Telekom’un özelleşmesiyle birlikte istenilen çizgiden maalesef uzaklaştı. Bugün geldiğimiz noktada e-devlet kapısı, e-devlet portalı oldu ve bizim için 2.5 milyon dolar zarar yazan bir proje olarak kayıtlara geçti” şeklinde görüş belirtti.

Yaralar sarıldı, büyüme başladı
E-devlet projesinden kaynaklanan kayıpları kolay atlattıklarının altını çizen Elbek, “2009 yılı TL bazında
üç haneli büyüme rakamlarına ulaşmayı başardığımız bir yıl oldu. Geçmişe bakarak geleceği bunun üzerinden şekillendirmeyi planlıyoruz. Kriz yılında kurulan bir şirketiz. Geçtiğimiz yıl da küresel bir kriz yaşandı. Bizim için krize dönüşen e-devlet kapısı da eklenince 2009 yılını başa baş bir şekilde kapatmış olmamız bizim için çok önemli bir             başarı” dedi. Grup dışı yatırımlara ağırlık verdiklerini belirten Elbek, “İlk kurulduğumuzda yüzde 99 oranında Oyak grup şirketlerine hizmet veriyorduk. Oyakbank ve Aksa’nın grup dışına çıkmasıyla birlikte 2009 yılında bu oran yüzde 8’e kadar geriledi. Bu arada ING Bank ile çalışmaya da devam ediyoruz. Bankayla imzaladığımız 400 sayfalık anlaşma BDDK tarafından örnek gösterilen bir anlaşma oldu” şeklinde konuştu.

10. yıl hedefleri büyük

Oytek onuncu yılına doğru emin adımlarla ilerliyor. Yazılım projelerinde daha fazla yer almayı planladıklarını belirten Altay Elbek, bu konuda şunları söyledi:
“Yazılım önemli bir konu ve bu alanda daha ön plandaki projeler için çalışıyoruz. Yurtdışında da benzer proje çalışmalarımız sürüyor. Özellikle finans yazılımları konusunda Avrupa’dan çok ilerideyiz. Bankacılık tarafında bizim kadar esnek yazılım üretemiyorlar. Biz de bunu avantaja dönüştürmeye çalışıyoruz. Öte yandan İspanyol İndra şirketiyle askeri alanda küçük bir projede yer alıyoruz. Öte yandan İran kolay bir pazar değil ama Türk Cumhuriyetleri çok önemli bir pazar. Ana hedefimiz kabuğumuzu kırıp dışarı çıkmak ve bu yönde çaba harcamak.”
ETİKETLER : Altay Elbek Oytek Sayı:768

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics