spot 26 KASIM 2012 / 15:24

Gerçek dünyanın uzantısı sanal dünyada Daussault Systèmes ile 3D deneyimi

Daussault Systèmes, bin 500 gazetecinin katılımıyla 20-21 Kasım’da Brüksel’deki 3D Experience Forum Europe’da geleceğe dair vizyonunu paylaştı.

Daussault Systèmes, V6 ile 3D deneyiminin temeline sosyal unsurları koyarak ve endüstriye odaklanarak müşteri deneyimini iyileştirmeyi hedefliyor. “Ürünler, yaşama ve doğaya uyumlu olmalıdır” diyen Bernard Charles, if we mottosuyla hareket ettiklerini, sorunlara odaklanarak akılcı çözümler ürettiklerini belirtti ve ekledi: “Sanal dünyanın gerçek dünyanın bir uzantısı olduğunu düşünüyoruz. 2012 Şubatı’ndan beri yeni vizyonumuza odaklandık. 2021 bizim için önemli bir yıl olacak. V6’nın teknoloji ve Ar-Ge’sine 2 milyar dolar yatırım yaptık. 3D deneyimiyle yeni bir ufuk açılıyor. İki ses dosyasını ya da fotoğrafı birleştirdiğinizde ortaya karmaşa çıkar ama 3 boyutlu iki görüntüyü birleştirdiğinizde yeni bir 3 boyutlu görüntü elde edersiniz. Sanal dünya gerçek dünyayı böylece genişletme özelliğine sahiptir” dedi. Mobiliteye de dikkat çeken Charles, Katia programının yüklü olduğu bir tabletle canlı demo gerçekleştirerek 3 boyutlu tasarım yaptı.

Sayısal ekonomi kilit rol oynuyor
DG Connect Başkanı Avrupa Komisyonu’ndan Robert Madelin ise “Sayısal ekonomi küresel sorunları çözmek için kilit rol oynuyor. Çevre dostu akıllı kentler gibi çözümlerle sadece belirli bir kesime değil tüm insanlara ulaşan sistemler yaratılmalı. Bilim, ABD, Avrupa, Afrika’da kısacası tüm dünyada insanların karşılaştığı eğitim, sağlık, kaynakların tükenmesi gibi küresel sorunları çözmeye hizmet etmeli” diyerek yine yeni vizyonlarındaki sosyal unsurlara dikkat çekti.
Daussault Systèmes’in 1986’da 3D tasarımla başlayan serüveni, 1994 yılında 3D Construction-Dijital Mock-Up  4V (sayısal modelleme), 1999 yılında 3D-PLM (ürün yaşam döngüsü) V5 ile giderek gelişti. Bernard Charles’ın sözlerinden, 2009 yılında pazara sundukları V6’nın 2035 hatta 2040’a kadar piyasada kalarak 3D deneyim yaşatacağı anlaşılıyor.
Konuşmacı, yazar, yönetim danışmanı, B. Joseph Fine II ise 3D deneyimini somut örneklerle açıkladı: “Ürünler artık metalaştı ve ekonomik anlamda öne çıkabilmeniz için sattığınız ürünü deneyime dönüştürmeniz gerekiyor. Ürün ve hizmet artık yeterli değil; deneyimleri sahnelemeniz lazım. Hizmet ekonomisinden deneyim ekonomisine geçiyoruz ve deneyim artık pazarlamanın bir parçası haline geldi. Starbucks’ın başarısına bakacak olursak tüketicilere dünyanın her yerinde aynı kalitede kahve deneyimi sunduğunu ve bu deneyimi sunum şekliyle kişiselleştirdiğini görüyoruz. Evren 2 boyuttan uzaklaşıp, çok boyutlu sayısal dünyalar yaratabilir. Hayal gücünün sınırı yok, müşteriye ancak kişisel deneyim sunarak daha da ekonomik katma değer kazanabilirsiniz.”

“5 yıl içinde her sektörde ilk 3’e gireceğiz”

Kurumsal Strateji ve Pazar Geliştirme Bölümü Başkan Yardımcısı Pascal Daloz, sayısal yaşamla içiçe büyüyen Y kuşağının pazarlama stratejilerine etkilerini şöyle açıkladı: “Teknolojiyle iç içe yetişen Y kuşağı tüketici olarak harika; ama onlarla birlikte çalışması çok zor. Bu yeni kuşak, iş hayatında kullandıkları aletleri özel hayatlarında da kullanmak istiyor. Bu bizi hem özel hayatta hem iş hayatında kullanacak altyapıya sahip olan, güçlü ve kullanması bir o kadarda kolay yazılımlar yapmaya itiyor. Bu  yüzden web siteleriyle ilgili satın almalar gerçekleştirdik. Simülasyon çok geniş bir alan; bu alanda gerçekleştireceğimiz yeni satın almalar olacak.”
Daloz, tüm halka fayda sağlayan ve küresel sorunlara çözüm olmak için üretilen  diğer projelerinden de örnekler vererek bakış açılarını açıkladı: “Örneğin Meksiko City’nin yeniden modellenmesi ve hava kirliliğinin önlenmesi ile ilgili çalışmalarımız var. Hava kirliliğinin olduğu bölgeleri tespit ederek ve o bölgelerde temiz hava bahçeleri yaratarak hava kirliliğini azaltabiliyoruz.
Daloz’a göre, Daussault Systèmes’in önümüzdeki 5 sene içinde hizmet ettikleri otomotiv, ulaşım gibi 12 sektörde ilk 3’te olmayı hedefliyor. Daloz, büyük veri, mobilite, bulut teknolojisinden en çok hangisi Daussault Systèmes’in altyapısını etkiliyor sorusunu ise “Daussault Systèmes için en önemli şey inovasyon ve inovasyonda esnekliği en çok büyük veri sağlıyor” diyerek cevapladı.
ETİKETLER : Sayı:897

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics