spot 22 TEMMUZ 2012 / 12:55

Girişimcilerin projeleri akademisyenlerle buluşuyor

Üniversitelerdeki fikirlerin sektöre Ar-Ge olarak yansıması için üretilen Köprü Projesi, iş yapış kültürünü geliştirmeyi hedefliyor.

Hemen her dönemde ülkemizdeki üniversitelerle sanayi kuruluşları arasında bir kopukluk olduğu konuşuluyor. Bunun yanında Türkiye’deki iş yapış modelleri eleştirilerek, yeterince Ar-Ge ve inovasyon olmadığından söz ediliyor. En fazla bilişim sektöründe akla gelen bu sorunların çözümü  için Etkin Proje, akademisyenlerle girişimcileri bir araya getiriyor.
İstanbul Kalkınma Ajansı (İstKA) tarafından desteklenen Köprü Projesi ile üniversite ve sanayi arasında işbirliğine katkı sağlamak amaçlanıyor. Sanayi kuruluşları ve akademisyenler arasında akıllı eşleştirme ve öneri yapabilen bir web portalının geliştirilmesi ile örnek projelerin ortaya çıkması, makale ve yayınlarda sanayi çalışanlarının yer alması, San-tez, TEYDEB gibi devlet destekli projelerin üretilmesi hedefleniyor.
Konuyla ilgili sorularımızı Etkin Proje Yönetici Ortağı Kemal Sidar’a yönelttik. Şirketlerin projelerini değerlendirerek kendilerini akademisyenlerle buluşturmayı hedeflediklerini aktaran Sidar, “Ar-Ge merkezleri, TÜBİTAK projeleri ve teknokentler güçlü alanlarımız. Şirket olarak bu alanlarda katma değer yaratarak, süreçleri optimize etmeye çalışıyoruz” dedi.
15 kişilik bir ekiple çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Sidar, “Projeleri iki ya da daha fazla akademisyenler inceliyor. Sürecin onayından sonra şirketlerin konularına göre akademisyenleri bularak bir araya getiriyoruz. Eğer anlaşılırsa teknokent üzerinden anlaşma imzalanıyor” açıklamasında bulundu.
Yılda ortalama 45 üniversite öğretim görevlisiyle proje gerçekleştirdikleri bilgisini veren Sidar, projeler analiz edilerek seçildiği için başarı oranı bir fire dışında yüzde 100 olduğuna dikkat çekti.

Yeni sistem sayesinde akıllı eşleşme
Etkin Proje’nin yeni girişimiyle artık akademisyenler ve girişimciler internet üzerinde bir platformda buluşabilecek. Alan adı kopruprojesi.com platformunda tüm süreçlerin nasıl devam ettiği ve şirketlerin akademisyenlerle nasıl bir araya getirildiği anlatılıyor.
Yeni kurdukları web sitesi sayesinde süreci birebir görüşmelerin dışında daha geniş bir kitleye taşıyacaklarını belirten Sidar, projelerin akıllı sistem sayesinde eşleştirilebildiğini aktardı. Şirketler ve akademisyenleri konularına göre eşleştiren sistemde notlama da bulunuyor. Bu sayede sistemde hangi akademisyen ya da şirketin nasıl iş yaptığı da sıralamaya sokuluyor. Ayrıca sistemde staj imkanı olduğu için üniversite öğrencileri de yararlanabiliyor.
Projenin en büyük katkısının ülkenin pek de ulaşılamayan üniversitelerindeki öğretim görevlilerine de ulaşılması olduğuna değinen Sidar, şirketlerle üniversitelerin neden bir araya gelemedikleri sorusunu da şu şekilde cevapladı:
“Doğru zamanda doğru projeler birbirini bulamıyor. Bunun yanında hukuki süreç her iki tarafı da zorluyor. Şirketlerin tercih ettiği, girişimci yapısına uygun akademisyen sayısının azlığı sıkıntı yaratıyor. Şirket çokken akademisyen sayısı az olması gelişim sürecini yavaşlatıyor. Üniversitelerin fazla dışarı açılmak istememesi de gelişimin önüne geçiyor. Tüm bu nedenlerle bizim aracılığımızın önemi  artıyor.”
ETİKETLER : Sayı:881

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics