spot 11 HAZİRAN 2011 / 00:34

Global İletişim’den yeni veri merkezi

Global İletişim, üçüncü veri merkezini Dudullu'da açtı.

Yıldız Bilişim Grubu şirketlerinden Global İletişim, İstanbul Fulya ve Ankara’dan sonra bin 50 metrekare büyüklüğündeki üçüncü veri merkezini Dudullu’da açtı. Şirket, Dudullu veri merkezi için yaptığı 4,5 milyon TL’lik yatırımla toplam veri merkezi yatırım büyüklüğünü 12 milyon TL’ye ulaştırmış oldu. Bu yeni yatırımla veri merkezi toplam alanını da 1900 metrekareye ulaştıran şirketin hedefinde bu alanda bölgesel güç olmak var.
Geçtiğimiz hafta İstanbul’da gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Global İletişim Genel Müdürü Murat Küçüközdemir, sektörde yüzde 60’ın üzerinde büyüdüklerini belirterek şöyle konuştu: “Bu yıl veri merkezi temelli bulut bilişim çözümleri ve fiber optik altyapı tarafındaki yatırımlarımızla hizmet yelpazemizi çeşitlendirip, bölgesel güç olma yolunda çalışmalarımızı hızlandıracağız. 2015 yılı hedefimiz 6 bin metrekare veri merkezi büyüklüğüne ulaşmak” dedi. Bin 500’ün üstünde şirkete hizmet verdiklerini anlatan Küçüközdemir, yeni yatırımla pazar paylarını yüzde 20’ye çıkarmayı hedeflediklerini ve veri merkezi başta olmak üzere bulut bilişim, ses, erişim, altyapı ve mobil KDS hizmetleriyle sektörde büyüyeceklerini vurguladı. Veri merkezlerinde 10 Gbps’a kadar yedekli fiber optik erişim altyapısı bulunduğunu 10 bin sunucu barındırabilecek kapasite olduğunu da belirten Küçüközdemir, “Halihazırda 3 bin sunucu var ancak ancak tam kapasite çalışmaya başladığımızda bu sayıyı 10 bine çıkarmış olacağız. Amacımız 1,5 yılda bu veri merkezinin doldurulması” dedi. Küçüközdemir, “Yeni veri merkezimizde gerçekleştirdiğimiz Çevreci BT’ye yönelik yatırımlar sayesinde yüzde 10 enerji tasarrufuyla hem çevreye katkı, hem de yatırımın 48 ayda geri dönüşünü sağlıyoruz” diye konuştu.
ETİKETLER : Sayı:825
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN