spot 09 MAYIS 2010 / 18:00

Güvenlik yelpazesi güçleniyor

Webroot ve Ad-Aware’i pazara sunan Servodata, güvenlik konusuna yoğunlaşıyor.

Servodata, iki yeni güvenlik markası Webroot ve Ad-Aware ürünlerini yerel pazara sunmaya başladı. BT’nin farklı alanlarında çeşitli markalarla yerel pazara çözüm sunan şirket, bu işbirlikleriyle güvenlik tarafındaki çözüm yelpazesini pekiştiriyor.
Webroot’un, Web Security Service, Email Security SaaS ve EndPoint Protection olmak üzere üç ürününü pazara sunduklarını belirten Servodata Güvenlik Yazılımları Teknik Destek Yetkilisi Erdal Arıkan, “EndPoint Protection, bir antivirüs programı. Sunucuda konsolu kurulan ve istemcileri dağıtılan, daha klasik olarak nitelendirebileceğimiz bir program. Dolayısıyla sistem için yerleşik çalışıyor. Sunduğumuz diğer çözümler ise SaaS bazlı. Web Security Service, içerik, URL filtreleme tarafında çözüm sunuyor. Email Security Saas ise SPAM filtreleme tarafında çözüm sağlıyor. Webroot SaaS konusunda öncü markalardan biri. Markanın bireysel tarafta kutu satışları iki ay içinde başlayacak” dedi.

Kullanıcı sayısı katlanıyor
Farklı markaları pazara sunmanın pazarı beslediğini ifade eden Servodata Satış Yöneticisi Tülay Baydarol, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her sistemde farklı gereksinimler söz konusu olabiliyor. Dolayısıyla bu değişen yapılara uygun çeşitli çözümler sunmak avantaj sağlıyor. Bu sayede daha fazla kitleye hitap edebiliyorsunuz. Farklı ürünlerle kullanıcıya gitmek doğru bir pazarlama politikası. Piyasaya sunmaya başladığımız bu her iki marka da kendi alanında başarılı çözümler. Müşteriye farklı markalarla çeşitli çözümler sunmak, onu kullanım anlamında da rahatlatıyor.”

SaaS’a ilgi artıyor
Yeni markalarla güvenlik alanındaki iddialarını bir adım öteye taşıdıklarını ifade eden Servodata Genel Müdürü Cem Haydar Bektaş, iki önemli ürünü pazara sunduklarını kaydeden Bektaş, güvenlikte SaaS yapısının yerine değindi: “SaaS modeline ilgi artıyor. BT departmanında eleman bulundurmanın maliyeti çok yüksek. Bu maliyetin aşağı çekilmesi için dışkaynak kullanımıyla sağlanması lazım. Bilgiişlem yetkilileri, güvenlik anlamında kendi sunucuları üzerinde uygulama olmasını istemiyor. Fakat aynı zamanda yüzde 100 güvenli yapılara sahip olmayı talep ediyor. Bu uzmanlar sunucularının sadece ana işini yapmasını bekliyor. Özetle dışarıdan güvenlik istiyor.”
Yeni ürünlerde kutu satış hedeflerinin 100 binin üzerinde olduğunu ifade eden Bektaş, kutu fiyatlarının düşmesi gerektiğini vurguladı. “Piyasada ne kadar antivirüs olursa olsun pazarda herkese yer var. Burada ürün fiyatlarının düşürülmesi lazım” diyen Bektaş, “Ad-Aware ile Türkiye satışlarında sürümden kazanmayı hedefliyoruz. Bu nedenle marka ile yaptığımız görüşmelerde ürün fiyatını olabildiğince aşağıya çekmeyi planladık” dedi.
Lisanslı yazılım kullanımının önemini vurgulayan Bektaş, “Tehditler her geçen gün hızla artıyor. Bu tehditlere karşı bilgisayarların yüzde 100 korunması gerekiyor. Bu da ücretsiz sürümlerle mümkün olamaz” dedi.
İnternetten indirilen sürümlerdeki özelliklerin kısıtlı olduğuna işaret eden Bektaş, kullanıcıları lisanslı tam sürüm almaya teşvik etmenin amaçlandığının altını çizdi. Bilgisayar üreticileriyle ‘bundle’ çalışmalarına değinen Bektaş, modem üreticileriyle de bu doğrultuda görüşmelerinin sürdüğünü belirtti.
cerenm@interpromedya.com.tr

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics