spot 04 MART 2012 / 17:37

Güvenlikte merkezi yönetim çok önemli

Türkiye’de Inforte tarafından sunulan Stonesoft çözümleri, yönetilebilirlikte merkezi bir yapı öngörüyor.

Yaklaşık 20 yıldır ağ güvenliği konusunda çalışan Stonesoft, özellikle dağınık yapıdaki büyük kurumlara yönelik çözümler sunuyor. 18 farklı ülkede operasyonlarını yürüten Stonesoft bugüne kadar 90’dan fazla ülkede 4 binden fazla projeye imza attı. Stonesoft EMEA, APAC ve Kanaldan Sorumlu Başkan Yardımcı Kim Fagernäs, bu rakamların içinde en önemlisinin müşterilerinin yüzde 95’inin Stonesoft çözümlerini başarılı bulması olduğunu vurguladı.
Büyük ölçekli kurumlara yönelik çözümler sunduklarını belirten Fagernäs, son dönemde hedefli saldırıların arttığını; Sony, Google ve hâttâ IMF gibi kurumların ciddi bir şekilde etkilendiğini söyledi.

Yönetilebilirlik çok önemli
Artık güvenlik konusu eskisine göre çok daha karmaşık, dolayısıyla ortaya konan çözümler de sayıca fazla. Müşterilerin çok çeşitli çözümlere yönelmesini tehlikeli bulan Fagernäs, tüm sistemi kapsayan az sayıda çözümün kullanılmasının yönetilebilirlik açısından çok daha başarılı sonuçlar vereceğini dile getirerek, “Bu şekilde tüm sistemin yönetilebilmesi kolaylaşıyor ve daha verimli bir mekanizmaya sahip oluyorsunuz” dedi. Çözümlerde; kullanıcı tespiti, uygulama tespiti ve durum duyarlılığı (context awareness) gibi noktalara dikkat edilmesi gerektiğini belirten Fagernäs, hangi kullanıcının hangi IP adresiyle bağlantı kurduğunu da takip eden bir sisteme ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.
Bulut bilgi işlem altyapısı güvenlik konusunda da görüşünü dile getiren Kim Fagernäs, “Burada akıllıca davranmak lazım. Kritik servisleri buluta taşımak oldukça güvensiz. Maliyetleri düşürmek adına yapılabilecek şey, kritik olmayan servisleri ve veriyi buraya taşımak, kritik süreçleri ise yapı içinde barındırma yöntemine giderek melez bir çözüm oluşturmak” dedi.
Stonesoft çözümlerinin katma değerli sağlayıcısı konumunda olduklarını belirten Inforte Genel Müdürü Güngör Gündoğdu, Stonesoft ile geçtiğimiz yıl ortasında yola çıktıklarını, yıl sonuna doğru ise anlaşma imzalayarak projelere başladıklarını söyledi. Bu doğrultuda Datateknik ile çalışmaya başladıklarını söyleyen Gündoğdu, kanal tarafındaki çözüm ortaklarının sayısını artıracaklarını vurguladı.

“Çözümler tamamen Stonesoft’a ait”
“Büyük şirketler satın alma yöntemiyle büyüyor. Burada farklı çözümleri bir araya getirerek yönetmeye çalışıyorlar. Oysa Stonesoft, kendi laboratuvarında geliştirdiği ürünleri kullanıyor ve bu yüzden yönetilebilirlik anlamında çok iyi çözümler sunuyor” diyen Gündoğdu, ayrıca orta vadede toplam ship olma maliyetinin (merkezi yönetimden dolayı), rakiplerine göre yüzde 70’e varan oranda düştüğünü dile getirdi. Büyük kurumsallara çözüm üreten Stonesoft’un ağırlıklı olarak; telekom, finans ve kamu sektörlernde çok fazla müşterisi bulunduğunu hatırlatan Gündoğdu, bunun, Stonesoft’un dağınık ağlar için sunduğu çözümlerden ve yönetim tarafındaki başarısından ileri geldiğini söyledi.
ETİKETLER : Sayı:861

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics