spot 26 ARALIK 2010 / 18:00

Hem güvenlik, hem pazarlama

Atıl bir kaynak verimli bir pazarlama-tanıtım mecrasına dönüşebiliyor.

Artık neredeyse bulunduğumuz her yerde bir kablosuz internet var. Özellikle de restoranlar ve kafelerde. Bu son kullanıcı için güzel bir hizmet olsa da işletmeler için aslında bir tehlike teşkil ediyor. Yasadışı siteler ya da yapılan herhangi kanunsuz uygulamada log tutmayan işletmeler direk suçlu konuma geliyor. Çünkü polise sadece bu site ya da bu konuşma bizim bilgisayardan değil bir müşterimizin bilgisayarından yapılmış diyebilirler. Bunu ispatlayacak delilleri ise olmuyor. 5651 sayılı yasa ve internet toplu kullanım yönetmeliği ile birlikte internetini toplu olarak kullanıma açan kişi veya tüzel kişiler iç IP dağıtım loglarını tutmakla yükümlü hale geldi.
Bunu yapan sistemler var ancak çok maliyetli ve karmaşık sistemler olduğu için özellikle küçük işletmeler aklından bile geçiremiyor. Işte Airospot bu duruma çözüm getirmeyi hedefleyen bir teknolojiyle pazara girmiş durumda. Konuyu Airospot ortakları Serkan Gümüşbıçak ve Yusuf Özgür Umarca ile çözümün hali hazırda çalıştığı Kanyon Numnum’da buluşup konuştuk. Serkan Gümüşbıçak, işletmelere sadece ayda cihaz dahil 39 TL’den başlayan ücretlerle interneti müşterilerine güvenliğini ön planda tutarak sunma olanağı verdiklerini anlattı. Gümüşbıçak, çözümle birlikte ayrıca geliştirilen altyapıyla sunulan tüm pazarlama, üyelik sistemi, raporlama gibi hizmetlerin kullanma hakkının da elde edildiğini söyledi.

Yepyeni bir reklam mecrası doğuyor
İşletmelerin tanıtımlarını yapabilecekleri, sipariş alabilecekleri, resmi internet sitelerine trafik sağlayabilecekleri ve en önemlisi üye bilgilerine ve müşteri profillerine ulaşabilecekleri yepyeni bir pazarlama kanalına da sahip olduklarını anlatan Gümüşbıçak, şöyle konuştu: “Geliştirilen özelliklerle işletmelerin artık anket, memnuniyet formu ve aktivite bildirimlerini de yine sistem üzerinden gerçekleştirme olanakları var. Böylece kendi reklamlarını yapabilecekleri, diğer pazarlama uygulamalarını hem veri hem de mecra olarak destekleyebilecekleri, üye profilleri üzerinden yönetimsel kararlarda destek olabilecek ek bilgiler yaratarak maliyet düşürücü  verimlilik artırıcı bir hizmet kazanmış oluyorlar. Hatta çoğu işletme bile internet kullanımını ölçmediği için aldığı sınırsız internetin atıl bir para olduğunu görüp ihtiyaçlarına uygun bir paket seçerek maliyet düşürebiliyor.”
Çözümün şu an ağırlıklı olarak kurumsal zincir restoranlar ve kafelerde kullanıldığına, referanslar arasında Numnum, Mezzaluna, Vogue,
Anjelique, Wan-na, Zuma ve Kitchenette gibi işletmelerin bulunduğuna değinen Yusuf Özgür Umarca ise çözümün kullanım alanının çok geniş olduğunu, özellikle otellerle daha çok çalışmak istediklerini kaydetti.
En büyük avantaj ve farkın pazarlama tarafında sunulan çözümler ve katma değerler olduğunu belirten Umarca, “Kullanıcıların sadece yasal loglarını tutmuş olmayacak, bunu yaparken atıl bir kaynağını verimli bir tanıtım-pazarlama mecrasına dönüştürebilecekler. Yapısal olarak avantajı ise Airospot yönetim platformumuzun barındırılmış bir yapıda hizmet sunması. Şu an çözümü yaygın kullanan zincir kafe ve restoranları ilgilendiren özelliklerin en önemlisiyse bu hizmetten yararlanmak için gereken kullanıcı profilinin her mağazada çalışması böylece birden çok noktayı kullanan müşteriler her defasında sisteme üye olmak zorunda olmaması ve açılan sayfa ile mekanın reklam çalışmalarına olanak sağlaması” şeklinde konuştu.
ETİKETLER : Sayı:801

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics