spot 02 NİSAN 2011 / 02:16

Hem lezzetli hem teknolojik

Boonyfood, dünya pazarlarına açılmaya hazırlanıyor.

‘Lezzet çiçekleri’ kavramında, doğumdan işe girişe kadar her türlü gelişmede popüler hediye ve kutlama seçeneğini sunan Bonnyfood, dünya pazarlarına açılmaya hazırlanıyor.

Bonnyfood Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Kekeç, Genel Müdür Ömer Gürkan ve Yönetici Ortak Didem Alsoy, Teknoloji Holding’ten ayrıldıktan sonra bu işi beraber yapma kararı almış. 2008 Ekim’inde, tam da küresel krizin patlak verdiği dönemde şirket kurulmuş. 6 ayı aşkın süre de Ar-Ge çalışması yaptıklarını söyleyen Hamit Kekeç, bu yapının detaylarını şöyle anlattı:
“İnternet sitemizi kendimiz yazmadık. Halen e-ticarete uygun bir şablon site ullanıyoruz. Ama arka tarafta, kendi teknik ekibimizle bize uygun ERP programlarını yazdık. Operasyon kadromuzu büyüttük. Bayilerimiz hariç, 130’a yakın personelimiz var. Girişimcilere de Türkiye’de fazla rastlanmayan bir finansman yapısı sunuyoruz. Anlaşmalı bankamızdan, teminatsız kredi yöntemiyle girişimciler bu işe başlayabiliyor. Geçen sene yüzde 550 büyüdük. Bu sene de aynı oranda büyüme hedefliyoruz. Çünkü yurtdışı açılımlarımız olacak. 80 ülkeden bayilik başvuruları var. Türkiye ise markanın merkez üssü. Başka ülkelerin domain uzantılarını bile aldık. Agresif pazarlama planıyla bu ülkelere girmek istiyoruz.”
Hamit Kekeç, üç tip Ar-Ge yaptıklarını söyledi. Birincisi ürün Ar-Ge’si. İkinci sırada teknoloji Ar-Ge’si, yani üretimi yapan makineler yer alıyor. Üçüncü Ar-Ge ise ERP ve internet sistemini kapsıyor. Bu ERP sistemini sadece Türkiye için değil, küresel operasyonları için de geliştirdiklerini vurgulayan Kekeç, “Bu ürünün benzeri yok, patentli bir ürün. Bu teknolojinin de patenti bizde” dedi. Ömer Gürkan ise, kendi oluşturdukları ERP yapısının, sürekli değişime ve gelişime uygun olduğunu belirtti. ERP programında hangi ürünün hangi şubede, hangi kuryede olduğu, ürünün hangi süreçte olduğu gibi bilgiler takip edilebiliyor. Eğer ürün ilgili kişiye ulaştırıldıysa, bu bilgi hemen sisteme işleniyor. Yarattıkları bu sistemde yeniliklerin olacağını söyleyen Gürkan, şu detayları paylaştı:
“Halen test ettiğimiz yeni projemiz ile, online olarak müşterimize de siparişinin nerede olduğunu gösteriyor olacağız. Müşterinin bize sormaktan ziyade, kendisinin kuryenin olduğu sokaktan, paketin kendisine ne zaman geleceği bilgisine kadar her şeyi internetten takip edebilmesini istiyoruz. Teslim bilgisi zaten telefona kısa mesaj olarak geliyor. Türkiye’de günlük olarak teslimat yapılabilen bir hediye siparişi verildiğinde, karşı tarafa da bunun saat kaçta ulaşabileceğini söylemeye çalıştığımız bir hediye gönderme sistemi sağlıyoruz. Bizim önceliğimiz bu. Sosyal medyaya da varız. Facebook grubumuzda farklı aktivitelerle insanları biraraya getirmeye özen gösteriyoruz. Sayfamız hep hareketli. Bu işi bizim gibi yapan başka bir şirket dünyada yok. Çünkü bu, çok anlamlı bir hediye olmasına ek olarak, oldukça da maliyetli bir ürün. ABD’de genel olarak ‘meyve sepetçi’ kavramı ön plandadır. Ama biz, üç boyutlu lezzet çiçekleri ile bu işin üst kategorisini yapıyoruz. Bu nedenle ürünümüz ve sistemimiz küresel bir ilgi çekiyor.”

Yeni_YapiYeniliklerin sonu yok

Bonnyfood’un Türkiye’de 18 şubesi var ve bu sayı, sürekli artıyor. Didem Alsoy, şöyle devam etti:
“Bu yıl ABD ve Rusya pazarını araştırıyoruz. 2012’de de bu pazarlarda yerimizi almak istiyoruz. Teknik bazı yeniliklerimiz de olacak. Örneğin altyapımız komple değişecek. Kendimizin yönetebileceği bir altyapı için hazırlanıyoruz. ERP yapısı sürekli gelişirken, ana yapı ile birlikte kendi sistemimizi de yöneteceğiz.Başka sistemleri kullanırken yaşanan teknik kısıtlamalar artık olmayacak. Bunlar işimizin büyümesinde pay sahibi olacak.”
ETİKETLER : Sayı:815

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics