spot 20 KASIM 2011 / 12:33

İletişimde aralıksız büyümeye devam

BTK’nın elektronik haberleşme sektörüne yönelik üçüncü çeyrek raporu yayınlandı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) elektronik haberleşme sektörüne yönelik üçüncü çeyrek raporunu yayınladı. Türk Telekom ve mobil operatörlerin net satış gelirleri 6 milyar TL’nin üzerine çıktı ve büyümesini sürdürdü. TT’nin net satış gelirleri geçtiğimiz çeyreğe göre değişmezken Turkcell, Vodafone ve Avea bir önceki çeyreğe göre net satış gelirlerini artırdı.
İSS, STH, uydu, kablo ve altyapı gibi alanlarda hizmet veren işletmecilerin ise üçüncü çeyrek net satış gelirleri 1,25 milyar TL’ye yaklaştı. Böylece toplam telekomünikasyon hizmet gelirleri ise 7,27 milyar TL olarak gerçekleşti. Bir önceki çeyrekte ise bu rakam 6,83 milyar TL olmuştu.

Yatırımda düşüş
Bir önceki çeyreğe göre TT ve mobil işletmecilerin toplam yatırım miktarı 884 milyon TL’den 817 milyon TL’ye düştü. Mobil operatörler bir önceki çeyreğe göre yatırımlarında frene basarken TT neredeyse üç operatörün gerçekleştirdiği yatırımı tek başına yaptı. TT üçüncü çeyrekte 361 milyon TL, Turkcell 118 milyon TL, Vodafone 139 milyon TL, Avea 198 milyon TL yatırım yaparken diğer işletmecilerin toplam yatırımı 161 milyon TL oldu.
İşletmecilerin karının net satışlarının ne kadarına karşılık geldiğini gösteren EBITDA marjı (FAVÖK) TT, Turkcell, Avea ve Vodafone için pozitif değerde gerçekleşti. Şirketler için önemli bir başarı kriteri olan EBITDA marjı ise TT için yüzde 50,6, Turkcell için yüzde 34,64, Vodafone için yüzde 14,8 ve Avea için yüzde 13,96 oldu.

İnternette hızlı abone artışı sürüyor
BTK tarafından yayınlanan üçüncü çeyrek verilerinde en fazla dikkat çeken konu ise mobil internet, fiber ve kablo internet abone sayılarındaki hızlı artış oldu. Bir önceki çeyreğe göre yaklaşık 1,7 milyon abone artışı olurken 2010 yılının ortasında başlayan bu hızlı artış ile birlikte genişbant abone sayısı toplam 12,78 milyon aboneye ulaştı.
Genişbant abone sayısındaki en büyük artışı ise mobil internet tetiklerken, 2011 ikinci çeyrekte 3,6 milyon olan mobil internet abone sayısı üçüncü çeyrekte 4,3 milyona ulaştı. BTK ilk defa üçüncü çeyrekte uyguladığı mobil bilgisayardan internet ve mobil cepten internet ayrımına göre ise 1,3 milyon abone mobil bilgisayardan 4 milyon abone ise mobil cepten internete bağlandı. xDSL abone sayısı artışı yavaşlamasına karşın büyümeye devam etti. xDSL abone sayısı ise 6,78 milyon oldu. Bir önceki yıl üçüncü çeyrek rakamlarına göre xDSL abone sayısı yüzde 4,1, mobil internet abone sayısı yüzde 359,5, kablo internet abone sayısı yüzde 86,2 ve fiber abone sayısı ise yüzde 100,2 artış gösterdi. Kablo yayında aktif olarak faaliyet gösteren TÜRKSAT’ın kablo TV abone sayısı son çeyrek 50 abone kaybederken toplam abone sayısı 1,23 milyonda kaldı. Kablo internet abone sayısı ise yüzde 10 artış ile 400 binin üzerine çıktı. IPTV yetkilendirmesi olan TTNET ise IPTV abone sayısını son çeyrekte 27 binin üzerine çıkardı.
ETİKETLER : Sayı:846

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics