spot 08 ŞUBAT 2010 / 11:14

İnnova, kamuda iki katı büyüme hedefliyor

İnnova, yeni yılda kamu tarafında hızını artırmayı hedefliyor.

Kamuyu ayrı bir iş kolu olarak bir buçuk sene önce yapılandırmaya başladıklarını ve tecrübeli bir ekip kurduklarını belirten İnnova Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Ümit Atalay, yakaladıkları ivmeyi artırarak devam ettirmek istediklerini söyledi. 2010 yılında faktörlere bağlı olmakla birlikte yüzde 100’e yakın büyüme hedeflediklerini kaydeden Atalay, kamuda bekleyen projelerin ihalelerinin yapılmasının da sektör açısından önemli bir artı faktör olduğunu dile getirdi.
Kamuda e-dönüşüm ve bilgi toplumu stratejisi açısından bakıldığında belli bir aşamaya gelindiğini ifade eden Atalay, “Gelinen bu aşama veri toplama aşamasıydı. Veriler toplandı ve şimdi onları değerlendirme aşamasındayız. İnnova’nın artı değeri yazılım geliştirme ve danışmanlık. Geçen yıl belirlediğimiz entegratör olma stratejimize bu artı değerlerimizi de katarak iyi bir noktaya geldiğimizi düşünüyorum” dedi.
İnnova olarak kurumsal otomasyon konusunda önemli projelere imza attıklarına dikkat çeken Atalay, “Sadece kurumsal otomasyon ile sınırlı kalmak istemiyoruz. Son kullanıcıya, vatandaşa gidebilecek uygulamalarla da adımızı duyurmak istiyoruz. Türkiye kurumsal otomasyonlar açısından bakıldığında oldukça fazla yol aldı. Bundan sonra çok daha entegre işlerin yapılması ve sinerji yaratacak projelerin hayata geçirilmesi gerekli” şeklinde konuştu.

“Kamuya yöneltilen soruları değiştiriyoruz”
Geçmişte kamuya gidildiğinde ne tür teknolojilere, ne tür donanıma veya altyapıya ihtiyacınız var sorusu yöneltilirdi diyen Atalay sözlerini şu şekilde sürdürdü, “Bu kurum nasıl daha iyi olur? Sizin iş veriminizi artıracak, süreçlerinizi yapılandıracak, hız katabilecek çözümleri nasıl üretebiliriz bunları soruyoruz. Teknoloji veya yazılım paketleri vermek yerine danışmanlık şirketlerinin gittiği alana gidiyoruz. Süreçlerinizi, kurumunuzu yapılandıralım noktasına gidiyoruz.”
Türkiye’de teknoloji sağlayıcı şirketler açısından bir sıkıntı olmadığını ve yeterince iyi teknoloji üretebilecek istihdamın olduğunu söyleyen Atalay, “Ama işin tanımını kurumla beraber yapacak, süreçleri yapılandıracak, kurumlarda bir takım değişimleri başlatacak yeterli şirket yok. İnnova olarak bizim hedefimiz ve odaklandığımız nokta burası. Kurumla beraber kurumun stratejisine de bakarak onlara uzun soluklu bir partner olacak yetkinliklerimizi artırıyoruz” dedi.

Tarım önemli bir odağımız
İnnova olarak tarım sektörünü odaklanılacak önemli sektörler arasına aldıklarını ifade eden Atalay, tarımın sadece kamu bacağıyla değil, tüm alt ve yan dalları ile birlikte değerlendirdiklerini söyledi. Atalay, “Türkiye tarımsal bilişim gelişmişlik endeksi açısından bir finans, turizm sektörü kadar gelişmiş değil. Türkiye ne kadar gelişmiş bir ülke olsa da tarımsal süreçlere bağlı bir ülke ve Türkiye’ye tarımın kazandıracağı çok şey var. Tarıma baktığımız zaman orman endüstrisi, meteoroloji uygulamaları gibi birçok alanı da içerisinde barındırıyor” dedi.

umit_atalay2010’un hızlı bir yıl olmasını ümit ediyoruz

2010 kamuda bekleyen projelerin, planların hayata geçmesi açısından hızlı bir yıl olmasını ümit ettiklerini söyleyen Atalay, “2010’da biz de odaklı yatırımlarımızla büyümeye devam edeceğiz. Belki yüzde 80 yüzde 100 büyüyeceğiz. Tabii bu ne kadar iş çıkacak ne kadarını alacağız bu gibi faktörlere de bağlı” dedi.
İnnova’nın ISO9001 Kalite Belgesi’nin dışında ISO 15504 yazılım yönetim süreçleri standartları belgesi için de hazırlıklarını tamamladığını ifade eden Atalay, “ISO ve IEC tarafından tasarlanan, kısaca SPICE olarak bilinen Software Process Improvement and Capability Determination isimli yazılım süreci standardı sayesinde İnnova, uluslararası standartlardaki yazılım süreç yönetim modelini belgelemiş olacak” dedi.
ETİKETLER : Sayı:757

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics