spot 03 ARALIK 2012 / 11:54

İnternet alışverişine BKM Express dopingi

Bankalararası Kart Merkezi (BKM); e-ticaret sektöründe internet üzerinden yapılan kartlı ödeme verilerinin açıkladığı ve BKM Express’in bu sektöre katkılarının değerlendirildiği bir toplantı düzenledi. BKM Express’in medya reklamlarının 27 Kasım akşamı itibariyle medyada yerini alacağı bilgisi verilirken, toplantıda BKM ekibinin yanı sıra, reklam çalışmalarını hazırlayan ajanslardan yetkililer de yer aldı. Türkiye’de, son 5 yılda yıllık bazda yaklaşık yüzde 50 oranında büyüme yakalayan internet üzerinden yapılan kartlı ödemelerin gelişimini sürdürdüğüne dikkat çekilirken, BKM’nin internet üzerinden yapılan alışverişler için hazırladığı ödeme platformu BKM Express’in bu yapıdaki rolü ve yenilik planları değerlendirildi.
İnternetten alışverişin hızla büyüdüğünü belirten BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, e-ticarette kartlı ödemelerin bu yılı 30 milyar TL ile kapatmasının öngörüldüğünü söyledi. Bu tutarın 2023 yılında 350 milyar TL’yi aşmasının beklendiğine işaret eden Canko, “İnternet üzerinden gerçekleştirilen kartlı alışverişlere, biz de BKM Express ile katkı sağlıyoruz. Haziran 2012’de BKM Express ile pilot uygulamamıza 21 işyeri ile başladık, bugünse 60’a yakın marka bu yapıda. Birçok ülkeye de bu süreçte BKM Express yapısını anlattık” dedi. 27 Kasım itibariyle BKM Express iletişim maratonunun başlayacağını söyleyen Canko, bu yapıyla ilgili şu detayları paylaştı:
“Nakitsiz ödemeler dönemi hedefimizde internet alışverişinin önemli bir yeri var. BKM Express ise kullanıcı için kart bilgilerini paylaşmadan, kolay alışveriş yapılmasını sağlayan bir yapı. Kişinin kendi şifresi ve cep telefonuna gelen bir kısa mesajla ödemeyi güvenle tamamlaması mümkün. Bu yapıda taksit ve puan kampanyalarından yararlanabiliyorsunuz. İşyerleri de ek ücret ödemiyor ve anlaşmalı oldukları bankaların uygulamalarını, taksitlerini sunmaya devam ediyorlar. BKM Express kapsamında şu anda 10 banka sistemde ve hedef; 2013 yılında tüm bankaların bu yapıya katılması. Kart sunabilen 26 bankanın da bu listede olmasını istiyoruz. 21 işyeri ile çıktığımız yolda bugün 60’tan fazla işyeri var. Bunların hepsi ‘e-ticaretin en büyük işyerleri’.”

Hedef bu yapıyı dünyaya yaymak
BKM; BKM Express için 27 Kasım akşamı itibariyle ‘İnternetten aldım’ sloganı ile kapsamlı bir reklam çalışmasına başladı. 2013 yılında ise BKM Express ile dijital cüzdan yapısında bankalara ait tüm kartların eklenebildiği, tüm işyerlerinin katılabildiği, tüm cep telefonları ve operatörlerle tüm müşterilerin kullanabildiği bir mobil ortam sunulması hedefleniyor. BKM Express uygulamasının mobil platformlara da taşınması ile Canko, “Mobil cihazlarda, BKM Express uygulaması üzerinden para transferi de yapılacak. BKM Express, tüm akıllı telefonlarda kullanılabilecek” dedi. 2013 yılında uluslararası ödeme kuruluşları ile işbirliklerinin de olacağına işaret eden Canko, “Bu yapıyı dünyaya da açmak istiyoruz. Örneğin amazon.com’dan bir alışveriş yapıp BKM Express ile ödemek böylece mümkün olacak” dedi ve bu konuda daha derin detayları 2013 yılında paylaşabileceğini ifade etti.
Toplantı sonrası soru-cevap bölümünde ise 21 Haziran’da başlayan pilot uygulama ile 15 bin üyenin BKM Express yapısına kayıt yaptırdığı bilgisini veren Canko, neden tüm bankaların bu yapıda yer almadığı yönünde bir soruya, “Bu, meşakkatli bir iş ve bankaların ciddi işgücü ayırması gerek. Bu yıl 10 banka bu kaynağı ayırarak sisteme girdi. Hedef, POS’ta kullanılan tüm kartların bu yapıda yer alması” dedi. Canko, BKM Express yapısında yer alan markalar konusunda da Canko, “Bir banka ile sanal POS’u olan bir e-ticaret sitesi bize başvurabilir” bilgisini verdi.
ETİKETLER : Sayı: 898

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics