spot 22 TEMMUZ 2012 / 14:36

İş süreçlerinin katma değerli parçası

Baskı ve tanımlama çözümleri başlığında çözümler sunan Zebra Technologies, Türkiye pazarının potansiyelinden memnun.

Özel baskı ve otomatik kimlik tanımlama çözümleri alanında kurumsal ihtiyaçları farklı ürünlerle karşılayan Zebra Technologies, 10 -12 Temmuz tarihleri arasında üst yönetimi ile Türkiye ofisini ziyaret ederek, yarıyıl iş stratejilerini ele aldı. Toplantıya katılan bir isim de şirketin Başkan Yardımcısı ve EMEA Bölgesi Direktörü Rod Rodericks oldu. Rodericks, Türkiye’nin kendileri için önemi ışığında bu yılki toplantıyı İstanbul’da gerçekleştirdiklerini belirtti. Zebra Technologies üst yönetiminin İstanbul’da buluştuğunu ifade eden Rodericks, Türkiye’nin EMEA bölgesindeki konumunun büyük olduğunu söyledi.
Şirket; EMEA bölgesini Baltık ülkeleri, İngiltere ve Almanya’nın da yer aldığı ‘kuzey’, Fransa, İtalya, İspanya, Ortadoğu’nun yer aldığı ‘güney’ ve Doğu Avrupa, Rusya ile Türkiye’yi de içine alan ‘doğu’ olmak üzere üçe ayırıyor. Bu üç bölgeden en hızlı büyüyenin doğu bölgesi olduğunu, burasının EMEA’nın en heyecan verici noktasını oluşturduğunu söyleyen Rodericks, “Bölgede Rusya ve Türkiye potansiyeli ile en heyecan verici ülkeler” dedi. Rodericks’e göre, Batı Avrupa yoluna devam edecek, ama esas hareketlilik doğuda. Türkiye’nin bu nedenle kendileri için büyük önem taşıdığının altını çizen Rodericks, Türkiye’deki varlıklarını yıllar içinde daha da güçlendirdiklerini vurguladı.

“Yazılım üretmek gündemimizde değil”
Bu çalışmalarını “Geleceğe yatırım yapıyoruz” sözleri ile tanımlayan Rodericks’in de dikkat çektiği gibi, Zebra Technologies, faaliyet gösterdiği her ülkede bir kanal yapısı ile ilerliyor. Bu kanalı ‘distribütör ve değer katan satıcı’ oluşturuyor. Değer katan satıcı kavramında da temeli, bütünsel çözüm sağlamak oluşturuyor. Yenilikler için yaptıkları yüklü Ar-Ge harcamalarına işaret ederek, barkod etiket yazıcılarından sofistike izleme cihazlarına ve RFID yapılarına kadar farklı çözümlerle hem KOBİ’lere hem de büyük ölçekli şirketlere uygun çözümleri hayata geçirdiklerini söyleyen Rodericks ise şu detayları paylaştı:
Sektöre, müşteriye ve ihtiyacına göre çözüm sunma esnekliğimiz var. Birçok sektörde çalışma yapıyoruz. Üretim, dağıtım ve lojistik ilk sırada, ama sektöre özel çözümlerimiz de var. Sağlık bunun bir örneği. Burada örneğin barkod ve bileklik çözümlerimiz var.”
Zebra Technologies yazıcılarının her sektörde kullanılabilirliğinde belirleyici olan unsur, Rodericks’in de dikkat çektiği gibi yazılım uygulamaları ve burada da değer katan satıcıların önemi Rodericks’e göre bir kez daha ön plana çıkıyor. Spesifik bir niş uygulama bulunması ve bunun Zebra Technologies cihazıyla bütünleştirilip desteklenebilmesi de buna bağlı. Rodericks burada örnek olarak, hastaneler için geliştirilen bir çözümün aradan geçen süreçte oteller, konserler için de kullanılabilmesini gösterdi. “Biz donanım üretiyoruz, yazılım değil” diyerek ürettikleri yazılımların da uygulama değil, destekleyici yazılımlar olduğu ayrımını yapan Rodericks, yazılım şirketleri ile işbirliklerini ve planlarını da şöyle anlattı:
“Uygulama yazılımı üretmek istemiyoruz, amacımız kesinlikle bu değil. Ama özellikle şirket satın alma fırsatlarını takip ederiz. Bu bağlamda ürünlerimizi daha verimli yapacağına inandığımız spesifik uygulamaları geliştiren şirketleri potansiyel olarak takip ederiz. ERP sistemleri kapsamında Oracle, SAP gibi şirketlerle işbirliklerimiz oluyor, bunun gibi birçok iş ortağımız var. Motorola, Honeywell gibi donanımcılarla da işbirliklerimiz var. Bunlar bizim için önemli. Çünkü son kullanıcıya en kapsamlı çözümler böyle sunuluyor.”

Sevkiyat maliyetine dikkat
Mobil cihazların yaygınlığı ve farklı cihazların işletim sistemleri ile uyumlu olmanın gerekliliği ışığında Rodericks, tüm bu farklı platformlarla uyumlu olmak için çaba gösterdiklerini belirtti. Rodericks’e 2012 yılı ise küresel ekonomik sıkıntılar ışığında, beklentiler paralelinde zor bir yıl. Ancak ürünleri ve finansal yapıları ile iyimserliklerini koruduklarının da altını çizen Rodericks, bu kapsamda yatırım planlarına hiç ara vermediklerini söyledi. Şirket yeni ofisler açıyor, istihdamını gerekli ölçüde büyütüyor, yeni işbirlikleri ve satın alma fırsatları için araştırmalar yapıyor. 2-3 ay içinde ABD’de sağlık alanında faaliyet gösteren bir şirket ile, Polonya’da bir etiket üretim şirketi alabileceklerini belirten Rodericks şöyle devam etti:
“Bu konuda her yerde fırsatları izliyoruz. Türkiye de potansiyeli yüksek bir ülke ve fırsat görürsek geri durmayız. Dünyanın birçok ülkesinde etiket üretim fabrikamız var. Etikette nakliye önemli ve bu, masraflı bir sorun olabiliyor. Stratejimiz; EMEA bölgesinde üretim noktaları arasında bir ağ oluşturmak ve bunu büyütmek için tüm noktalara bakıyoruz.”

Türkiye’deki talep farkı

Zebra Technologies Türkiye Bölge Müdürü Can Tolu, küresel ekonomik sıkıntılara rağmen Türkiye pazarında büyümenin hız kesmediğini ve hedefin üstünde, yine çift haneli rakamların yakalandığını vurguladı. Şirketin hem yazıcı hem de sarf malzemesi, etiket, kupon, kağıt ürettiğini, bu ikisini birden üreten tek şirket olduğunu belirten Tolu, şöyle devam etti:
“Türkiye’de büyük oyuncuların hepsi iş ortağımız. 150’den fazla iş ortağımız var ve bu sayı artıyor. Ama sayısal hedefimiz de yok. Çünkü bayilik vermek kolay, asıl önemli olan nitelik ve biz de seçici olmaya devam edeceğiz. İş yoğunluğu itibariyle iş ortaklarımızın çoğunluğu İstanbul’da. Ama bu yıl Anadolu tarafına daha da odaklandık. Bu, cirolarımıza da yansıdı.”
ETİKETLER : Sayı:881