spot 25 MART 2012 / 14:01

Kapsamlı destekle yaratılan fayda

Şirketlerin fiziksel altyapılarını optimize etme süreçlerinde destek sunan Panduit, 2012’de bölgede canlılığın devamını bekliyor.

Şirketlerin fiziksel altyapılarını optimize etme süreçlerinde destek sunan Panduit, 2012 yılında bölgede, ama özellikle de Türkiye’de canlılığın devamını bekliyor. Fiziksel altyapılar söz konusu olduğunda Panduit Türkiye Bölge Müdürü Coşkun Yıldız, üç ana segmentte çalıştıklarını belirtti: Veri merkezleri, akıllı binalar ve endüstri otomasyonu. Bu yapıdaki çalışmalarının sebebini, “Fiziksel katmanlar üstünde ağ ve uygulama katmanında ihtiyaçlar artınca gerekli adımları atmak gerekiyor” sözleriyle özetledi. Panduit, iki temel alanda çalışıyor. Birincisi, uluslararası bazda elde edilen deneyimi müşterilere sunmak, yani küresel partnerler olan Cisco, IBM, EMC gibi şirketlerin ürünleri ile en uygun fiziksel mimarinin planlanmasını içeren danışmanlık süreçleri. İkinci segmentte ise Panduit’in üretici kimliği öne çıkıyor. Panduit’in üretimi olan altyapı yazılımları, enerji verimliliği sağlayan kabinetler gibi ürünlerin de öne çıktığını belirten Yıldız, Türkiye pazarındaki gelişimi ise şöyle anlattı: “1988 yılından beri Türkiye pazarındayız ve 15 yıldır büyük bir değişim var. Büyük veri merkezleri hem özel hem kamu kanadında yapılıyor. Finans, telekom, kamu; hem işlem güçleri hem sistem ihtiyaçları ile artan enerji ihtiyacı ve bunun maliyetleri göz önüne alındığında, daha verimli sistemler için bu konuda gelişim sergiledi, altyapıda önemli değişiklikler yapıldı. Hem bizim hem iş ortaklarımız için bölge ülkelerine baktığımızda, Rusya ve Ortadoğu’dan sonra en hızlı büyüyen nokta Türkiye. Bizim sorumluluk alanımıza geçtiğimiz yıl itibariyle Balkan ülkeleri de girdi. 17 ülke ile beraber çalışıyoruz ve Balkanlar ve Türk Cumhuriyetleri’nin sorumluluğu Türkiye’de.”

Danışmanlık, fark yaratır
Türk şirketleri altyapıya önem veriyor, doğru ürün ve çözümleri hızla kullanıyorlar. Yıldız, bölgede Türkiye’nin öncü rolüne de dikkat çekti. Yıldız, danışmanlıkla gereklilikleri ve öncelikleri saptadıklarını, esnek ve operasyon maliyeti düşük yapılar planladıklarını ifade etti. Yıldız danışmanlık süreci ile ilgili şu bilgileri verdi: “Türkiye’de danışmanlık yeni bir süreç ve gelişim bekliyorum. Türkiye’de de birçok şirket birinci nesil veri merkezlerini kurdu ve bazı sorunları yaşadı. Şu anda vizyon sahibi, uzun vadeli düşünenler danışmanlık talep ediyor. Bazen şirket bizi arıyor bazen partnerlerle biz gidiyoruz bazen de müşterilerimize biz bunu anlatıyoruz. Farklı üreticilerle beraber bütünleştirme desteğinin yanında, sürecin danışmanlığını da veriyoruz.”

Türkiye’nin potansiyeli büyük

Panduit Türkiye’nin 2012 yılı hedeflerinin başında danışmanlık uygulamalarına ağırlık vermek ve bu kapsamda akıllı binalar odaklı çalışmalar yapmak var. Buna, ‘bina ve BT altyapısının bütünleşik çalışması’ tanımlamasını yapan Yıldız, akıllı binalar aynı bir robot gibi zaman içinde öğreniyor dedi ve 2012 hedeflerine şöyle devam etti:
“Veri merkezlerinde başarılıyız ve orada danışmanlıkla daha da büyüyeceğiz. Çin, Rusya ve Ortadoğu bizim için önemli pazarlar. Türkiye ise bu bölgeyi sırtlıyor ve bizim de sorumluluklarımız artıyor. Türkiye’nin dinamikleri böyle sürerse, her sektörde pozitif gelişmeler olacak ve bu bize de yansıyacak.”
ETİKETLER : Sayı:864

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics