spot 01 OCAK 2012 / 16:18

Kariyer planlamada modern bakış açısı

İnsparkus, her yaştan insana, geleceğine yön vermenin yolunu öğretiyor.

Her biri farklı meslek gruplarından gelen 4 girişimci tarafından kurulan İnsparkus, en basit tabirle, kariyer yönetimini web ortamına taşıyan bir şirket. Uluslararası ve yerli birçok büyük şirketin üst düzey yöneticilerine koçluk hizmeti veren Gürkan Sarıoğlu’nun, aynı alanda çalışan kızı Özlem Sarıoğlu ile beraber temellerini attığı İnsparkus, kişilere, mesleki hayatlarını kendi elleriyle şekillendirebilme becerisini kazandırma hizmetini internet üzerinden sunmayı hedefliyor. Şu anda toplam 5 kişilik bir yönetici kadrodan oluşan İnsparkus ekibi, çalışmalarını mevcut işlerine ek olarak yürütüyor. Tüm işlerin yönetimini ise Genel Koordinatör sıfatıyla Ali Özbek üstlenmiş durumda.
İnsparkus’un ‘kişiye doğru işi bulduran bir hizmet’ olarak görülmemesi gerektiğini belirten Özbek, “Yaptığımız iş, insanların kendi kabiliyetlerinin ve isteklerinin farkına varmasını ve buna göre kariyerlerini şekillendirebilmelerini sağlamak. Amaca yönelik koçluk da buna dahil ama süreci bir bütün olarak görmek gerekiyor” dedi.
“Gençlere ulaşmanın zorluğunu internetle aştık”
İnsparkus Pazarlama Direktörü Dani Benreytan, üniversite gençlerine ve genç girişimcilere ulaşmanın zorluğuna değinerek, kendilerinin bunu, koçluğu internet tabanlı bir hizmete dönüştürerek sağladıklarını belirtti. “Kariyer koçluğunda bir yöntem dizisi var ve biz buna hakimiz. Şimdi de internetin avantajlarıyla birleştiriyoruz ve insanlara kendi geleceklerini tasarlayabilme yetisini kazandırıyoruz” diyen Benreytan, toplamda 17 adımdan oluşan hizmetin gerek görülen kadarının satın alınabilmesinin ve zaman konusunda kullanıcıyı özgür bırakmasının önemine değinerek, ses ve video dosyalarıyla desteklenmiş olan içeriğin gerektiğinde etkileşimli olarak sağlandığını belirtti. Hayal kurma adımının süreçteki önemine işaret eden Benreytan, gerçeğe dönüşen kariyerin bireyin kafasında kurduğu hayal ile başladığını ve sonrasında gerçeklik zeminine oturduğunu vurguladı.

“Başarıyı yakalamak için iş değiştirmek zorunda değilsiniz”

Koç operasyonu direktörlüğü görevini yürüten Özlem Sarıoğlu ise kişinin kariyerinde başarıyı yakalamak için iş değiştirme zorunluluğu olmadığını dile getirdi. “Deneyimlerimiz bize şunu gösteriyor ki, kişi doğru alanda ve hâttâ şirkette çalışıyor ama mutluluk ve başarı için birkaç küçük düzenlemeye ihtiyaç duyabilir. İş tanımındaki değişiklikler ile amacına çok daha hızlı koşmaya başlayan kişilerle karşılaştık” diyen Sarıoğlu, bu anlamda sistemin kişi merkezli yaklaşımının önemli olduğunu, herkesin bu sistemle kendi değerlendirmesini yaparak yönünü tayin edebileceğini belirtti.
ETİKETLER : Sayı:852

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics