spot 14 MART 2010 / 18:00

Krize rağmen büyüme

Endeks Bilişim, krize rağmen büyüyen ender donanım şirketlerinden.

2005 yılında komponent ürünleri üzerine odaklanarak kurulan ve kurulduğu günden bu yana BT sektöründe karşılıklı güvene ve istikrara dayalı olarak oluşturduğu iş modeliyle büyümesini devam ettiren Endeks Bilişim, kriz yılını büyümeyle kapatan nadir donanım şirketlerinden. Endeks Bilişim olarak kendilerini sektörde odaklı dağıtım şirketleri arasına konumlandırdıklarını ifade eden Endeks Bilişim Ürün Yöneticisi Ahmet Burak Turgut, “Sadece ithalatını yaptığımız ürünlerin satışını gerçekleştiriyoruz. Yalnızca bayilerimizle değil ürünlerimizi kullanan son kullanıcılarla da omuz omuza olduğumuzu göstermek için son kullanıcı teknik servisimizle doğrudan temasa geçebiliyor ve her türlü probleme gerek e-posta gerek telefon yoluyla en kısa sürede cevap veriyoruz” dedi.
Geniş ürün yelpazesi
Endeks Bilişim’in ürün yelpazesinin hafıza modülleri ve kartları, ekran kartları, ağ ürünleri ile UPS ürünlerinden oluştuğunun altını çizen Turgut, “Dağıtıcılığını yaptığımız markalardan birkaç örnek vermek gerekirse, hafıza ürünlerinde A-Data, ekran kartı tarafında Palit, kablosuz ürünlerde Tenda’yı sayabiliriz. Bunlar birkaç örnek tabii ki ama bizim bu markalar ile ilgili olarak yaptıklarımız da önemli, mesela PowerColor ürünlerinde Endeks Bilişim Ağustos ayında dağıtıcı oldu ve 2009 4. Çeyrekte PowerColor pazar liderliğine yerleşti. Palit halen pazarda açık ara lider konumda” dedi.
2010 yılı içerisinde ilk hedeflerini hali hazırda dağıtıcılığını yaptıkları ürünlerde büyümek olarak belirlediklerine değinen Turgut, “Fakat bu büyümeyi sektörün genel büyümesinin üstünde tutacak şekilde yapabilmeliyiz ki gerçek bir büyüme kaydedebilmiş olalım. Diğer yandan Endeks Bilişim olarak işimizi büyütebilmek adına yeni markaların bünyemize katılımı önceliklerimiz arasında yer alıyor. İK tarafındaki büyümemiz ise 2010’un planları dâhilinde son birkaç ayda tamamlandı.
Bir diğer hedefimiz ise daha çok kanalda olan satış altyapımıza ek olarak elektronik perakende mağazalarında da yeni bir oluşumla büyümeye devam edeceğiz” şeklinde görüş belirtti.
“Endeks Bilişim 2009 yılındaki başarısının önemli sebeplerinden birisi de sermaye gücü oldu” diyen Ahmet Burak Turgut, sözlerine şu şekilde son verdi: “Sektörümüzün en önemli problemlerinden olan sermaye eksikliğini en başından beri görerek sermayemize yatırım yapmamızın karşılığını krizde büyüyerek aldık. Bundan sonrada aynı öngörü ile büyümemize devam edeceğiz. Umuyoruz ki pazarda var olan gücümüzü 2010 yılında daha da artırmış oluruz.”

Krize2Kriz yılında yüzde 9 büyüme

Endeks için başarılı bir yılı geride bıraktıklarının da altını çizen Turgut, “2008 yılında kendimizi krize hazır hale getirdik ve bu sayede ilk ayları çabuk atlattık. Daha sonrasında ise yeni katılan markalarımız ve gelişen işlerimiz sayesinde kriz yılında bile yüzde 9 net bir büyüme gerçekleştirdik. Sektörün yüzde 15 ile yüzde 20 arasında küçüldüğü bir dönemde bu tip bir başarıya ulaşmak önemli bir çalışma temposu ve mesai gerektirdi elbette ama sonuç gerçekten tatmin edici oldu” şeklinde konuştu.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics