spot 28 MART 2010 / 18:00

Kullanıcının ‘ceb’ine ulaşmanın kestirme yolu

Bircom, yeni mobil platform Phonsai’yi pazara sunmaya hazırlanıyor.

Bircom, mobil yazılım tarafında uzun soluklu bir çalışmanın ürünü olan Phonsai’yi pazara sunmaya hazırlanıyor. İki yıllık bir Ar-Ge geçmişi bulunan uygulama projesi, üç ay içinde tamamlanacak. İçeriğin mobil ortamda kullanıcıya sunulmasını sağlayan bu platform, rock grubu Nefes ve Aras Kargo için gerçekleştirilen uygulamalarla hayat buldu.
“Phonsai ile mobil yazılım üretmekten ziyade, mobil yazılım üreten bir fabrika kurduk” diyen Bircom Genel Müdürü Burçin Bircanoğlu, uygulama hakkında şu bilgileri verdi: “Phonsai bir mobil yazılım geliştirme motoru. Bu uygulamayı kullanan işletmeler kendi mobil yazılımlarını geliştirebiliyorlar; içeriklerini kullanıcıya sunuyorlar. Bizim burada yapmaya çalıştığımız şey yeni bir platform oluşturmak. İçeriği olan kişilerin bunu mobil cihazda çalışabilir hale getirmesini sağlayan bir platform. Phonsai sadece bir uygulama geliştirme platformu değil, aynı zamanda bir uygulama dağıtım platformu.”
Phonsai’yi geliştiren ekibin uzun yıllardır mobil uygulama pazarında çalıştığını vurgulayan Bircanoğlu, bu ekiple çalışmalarının başlangıcını şöyle aktardı: “Uygulamayı geliştiren ekiple bu proje dolayısıyla biraraya geldik. Bu ürün GSM sektörüne hakim bir şirket tarafından pazarlanırsa çok anlamlı olacaktı. Dolayısıyla geliştirici ekip için de Bircom’la işbirliği çok anlamlı oldu. Burada bir kazan-kazan modeli oluştu.”
Phonsai’nin kullanımının yaygınlaşması amacıyla çalışmalar sürüyor. Phonsai konusunda yurtiçinde ve yurtdışında operatörlerle iletişim halinde olduklarını belirten Bircanoğlu, “Yeni iş ortakları olacak. Biz çözümü tamamlayıp, bir operatörde servis olarak tanımlayıp onun üzerine çözüm inşa etmek istiyoruz” dedi.
Phonsai’de gönderi başı ücretlendirme modeli söz konusu. Bircanoğlu, bazı durumlarda indirilen uygulama başına ücretlendirme seçeneğinin de sunulduğunu belirtti.
“Mobil tarafta gidilecek çok yol var”
Yazılım tarafında çalışmalarının 2002 yılından bu yana devam ettiğini belirten Burçin Bircanoğlu,  diğer yandan donanım tarafında da epey yol kat edeceklerinin altını çizdi. Bircanoğlu, “Mobil tarafta ürün geliştirmek bizim için fırsattı. Phonsai ile bu fırsatı iyi değerlendirdiğimizi düşünüyorum. Bu mobil yazılımla üretim tarafında daha etkili bir yerdeyiz. Mobil tarafta yapılacak çok iş var. Phosai ile pek çok yeni uygulamanın hayata geçtiğini göreceğiz. Phonsai, cep telefonuna bir içeriği göndermenin en net yolu” dedi.

Yeni markalarla yüzde 50 büyüme hedefi

2009’u yaklaşık yüzde 20’lik bir büyüme ile tamamladıklarını belirten Bircanoğlu, 2010’da ise büyüme hedeflerinin yüzde 50 olduğunu ifade etti. İlk çeyrekte aldıkları sinyallerin bu hedefi gerçekleştirebilecekleri yönünde olduğunu belirten Bircanoğlu, “Bu oranda bir büyümeyi beklememizin sebepleri de var. Şimdiye kadar pazarın çok dokunmadığımız noktalarına yönelmeye başladık. Buna bir örnek Phonsai. O tarafta daha önce faal değildik. Ürün geliştirme süreciyle meşguldük” dedi.
2007’den bu yana GSM ekipmanları tarafında aktif şekilde çalışmalarının sürdüğünü hatırlatan Bircanoğlu, portföylerini yeni markalarla geliştireceklerinin altını çizdi. Bu paralelde Digicom’la el sıkışan şirket, ayrıca bir başka marka ile imza aşamasında. VoIP tarafındaki çalışmalarına değinen Bircanoğlu, pazara sundukları Xpeech’in yanı sıra yeni bir markanın ürün ailelerine katılacağının işaretini verdi.
Operatörlerle gerçekleşen iş hacminin her geçen gün arttığını belirten Bircanoğlu, bu paralelde hem GSM operatörlerine hem de karasal operatörlere ürün sunduklarını belirterek; “Aslında iki tarafa da ürün sunmak anlamında da belki sektördeki tek tedarikçiyiz. Buradaki ortak payda; bizim kurumsal çözümler sunmamız. Biz profesyonel çözümler sunuyoruz. Bu alan da büyüyor açıkçası. Çünkü kurumlar her geçen gün daha ucuz alternatif görüşme yöntemlerine yöneliyor. Alternatif çözümlere yöneldikçe, Bircom ürünlerine yönelmiş oluyorlar. Bizim de odaklandığımız alan, iletişimde ekonomi sağlayan çözümler” dedi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics