spot 20 HAZİRAN 2010 / 18:00

Kurumsal bilgi paylaşım platformlarının önemi artıyor

Lotus Connections, kurumsal bilgi paylaşım platformlarına artan ilgiye yanıt veriyor.

Sosyal ağlar ve bilgi paylaşım platformlarının yansımaları kurumsal tarafta da görülüyor. Bu platformlar şirketler için her geçen gün daha önemli hale geliyor. Yeni sürümlerle desteklenen Lotus Connections, artan bu ihtiyaca yanıt vermeyi hedefliyor. Platform; çalışanların sahip olduğu deneyim ve bilgi birikimini, takım arkadaşları ve ekosistemleriyle paylaşmalarını sağlıyor. Karşılıklı etkileşimle onların sahip olduğu tecrübelerden de faydalanmalarını mümkün kılıyor.
Lotus Connections ve diğer Lotus ürünlerinin genel olarak insanları bir arada çalışmaya, bilgilerini paylaşmaya ve birlikte üretim yapmaya yönlendirdiğini ifade eden IBM Türk Yazılım Grubu Satış Müdürü Server Tanfer, Lotus’un bilgi üretimi ve paylaşımı gibi konular etrafında yeni teknolojiler yaratmaya odaklandığını söyledi. Tanfer, “İş gücünün alışkanlıkları, bilgiye erişim yöntemleri, sosyalleşme ve iş yapış şekillerinin değişmesiyle birlikte, Lotus da bunun kurumsal bacağında bir grup ürün çıkardı. Önce Sametime ve Quickr’ı; ardından Connections’ı çıkardık. Diğer Lotus çözümlerinin de keşisim noktası olarak nitelendirebileceğimiz Connections, bu teknolojileri bir arada ve daha kullanışlı şekilde sunuyor. Connections insanların günlük hayattaki sosyalleşme ve bilgi paylaşımı alışkanlıklarını kurumsal ortamda sağlamayı hedefliyor” dedi.

Sayısal nesle hitap ediyor
Yeni nesil çalışanlara dikkat çeken Tanfer, bu neslin kurumdan beklentilerinin farklılaştığına işaret etti. Yeni nesil çalışanların bir kuruluşta işe başlarken sosyalleşip bilgiye erişeceği ve bu bilgiyi paylaşacağı arayüzü önemsediklerini vurgulayan Tanfer, dolayısıyla Connections tarzı platformların her geçen gün daha önemli hale geldiğinin altını çizdi. Tanfer: “Yapılan araştırmalara göre 2011 yılında çevrimiçi sohbet iletişiminin miktarı e-posta ile yapılan iletişimin oranını geçecek. E-posta, mektup yazmak ya da faks çekmek gibi demode hale gelecek. Yeni nesil çalışanlar anında bir eylem yapıp hemen yanıtını almak istiyor. Hız çok daha önemli hale geliyor. Asenkron çalışma şekli yeni neslin beyin yapılanmasında yer almıyor. Bu nesil önceliklendirme yapmak yerine aynı andan birden fazla işi yapabiliyor. Dolayısıyla bu nesle gerekli araçları sağlayamazsak, onların yeteneklerinden yararlanamayacağız. Lotus Connections’ın ortaya çıkış felsefesi sayısal nesle hitap etmek.”
Lotus Connections yeni sürümlerle destekleniyor. Bu platform Web 2.0 felsefesi üzerine kurulmuş durumda. Tanfer konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Web 1.0, bilgilerin birileri tarafından yayınlanması diğerleri tarafından okunarak tüketilmesi mantığına dayanıyordu. Web 2.0 ise bilgilerin herkesin katılımıyla oluşmasıdır.”
ETİKETLER : Sayı:776

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
ETKİNLİKLER