spot 07 EKİM 2012 / 15:52

Kurumsal Veri Yönetimi Zirvesi, verinin profesyonellerini buluşturacak

Komtaş’ın düzenleyeceği Kurumsal Veri Yönetimi Zirvesi, veri yönetiminde dünya eğilimleri ile vizyoner bakış açılarını sunacak.

İlk kez geçen yıl Ekim ayında veri profesyonellerini İstanbul’da biraraya getiren Komtaş, bu yıl da düzenlediği 2. Kurumsal Veri Yönetimi Zirvesi ile buluşturacak. Bu yıl “Büyüyen Veri, Nasıl Büyük Bir Değere Dönüşür?” ana temasıyla 10 Ekim’de, İstanbul Swissotel’de gerçekleşecek zirve, veri yönetimi konusunda uzman isimleri ve en iyi uygulamaları biraraya getirecek.
Informatica Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve Informatica Üniversitesi Kıdemli Başkan Yardımcısı Chris Boorman’ın özel konuşmacıları arasında yer alacağı etkinlik, veri yönetimi konusunda vizyoner bakış açıları ortaya çıkarırken, deneyimlerin de paylaşıldığı bir platform sunacak.
Geçen yıl başarıyla gerçekleştirdikleri zirvenin ardından bu yıl, kapsamı daha da genişleterek iki nokta üzerinde zirveyi şekillendirdiklerini belirten Çomak, şöyle konuştu: “Birinci nokta mutlaka dünyadaki  eğilimleri takip edelim vizyoner bir bakış getirelimdi. Bunu yaparken de somutta insanların dertlerine çözüm bulacak bir şeyler söylemek istedik. Hem eğilimler, hem de en iyi uygulamaları biraraya getirmeye çalıştık, iki unsuru harmanladık. Chris Boorman, vizyoner kısmında çok büyük katkı sağlayacak. Chris, Informatica’da pazarlamanın başında ve bu işi vizyoner anlamda takip eden ve yön veren bir kişi. Bugün kurumsal veri yönetimi nereye doğru  gidiyor, özellikle büyüyen veri nasıl değer  yaratır noktasında Chris’in vereceği mesajların çok önemli olduğunu düşünüyorum. Vizyoner bakış açısı kazanmak isteyenler Boorman’ın sunumunu mutlaka dinlemeli.”

Temel veri yönetimi konusunda kurumlara  önemli mesajlar gidecek
Zirve kapsamında ele alacakları önemli konulardan bir diğerinin de “Masterdata management” temel veri yönetimi olacağını da belirten Çomak, “Bu çok önemli bir konu. Bu konuda projeler nasıl hayata geçirilir onu anlatmaya çalışacağız. Özellikle bir sistem bütünleştiricisi olan Vipro’yu davet ettik. Biz teknoloji kısmını anlatalım ama bizzat bu projeyi yapmış bir şirket ne öneriyor, hangi adımlardan geçilmesi gerekiyor, bunları katılıcımlarımıza anlatacaklar. Bir de verinin güvenlik kısmına değiniyoruz. Veriye sahip çıkılmadığında çok ciddi bir sorumluluk getiriyor. Bu konuda da BİLGEM’den konuşmacılarımız olacak.  Türkiye’de bu konuda bilgi güvenliği konusunda TÜBİTAK içinde görev yapan Enstitü Müdürü Dr. Hayretdin Bahşi bizimle olacak. Türkiye’de bu konudaki çalışmalar ne aşamada, neler yapıldığı konusunda önemli bilgiler verecek. Ayrıca yine veri güvenliğinin Informatica çerçevesinde teknoloji ile nasıl  yapılabileceği konusunda da sunumlar yer alacak”  diye konuştu.

Informatica’nın yeni yazılımı Informatica 9.5 da zirvede tanıtılacak
Etkinlikte Informatica’nın  yeni yazılımı olan Informatica 9.5’un da katılımcılara tanıtılacağını belirten Çomak, ana temaları olan büyük veri konusunda yeni yazılımın büyük verinin işlenebilmesi noktasında önemli açılım sağladığına dikkat çekti. Google ve Yahoo’nun başlattığı Ar-Ge çalışmaları ile bugün dağıtık ortamda birçok bilgisayarın üzerindeki veriyi taşımadan analiz yapmaya yarayan yapılar ve dağıtık ortamdaki dosyaları işleyen yapılar oluştuğunu hatırlatan Çomak, “Büyük veriyi nasıl bir değere dönüştürebiliriz noktasında Informatica 9.5 sürümü ile birlikte bu konuda ciddi çalışmalar yaptı. Bunları da aktaracağız” diye konuştu.

Verinin odağında olduğu bütün kurumların yetkilileri katılmalı
Büyük verisi olan bütün organizasyonların projeleri yöneten birimlerinin zirvede olması gerektiğine de dikkat çeken Çomak, “Daha pratik uygulamalara yönelik olarak da mesajlar olacağı için bankacılık, sigorta, telekomünikasyon sektörü ve fazla müşterisi olan THY, D-Smart, Digiturk gibi kurumlar ve bu kurumlarda veri odaklı çalışan birimler zirveye mutlaka katılmalı” çağrısında bulundu.
Bu yıl zirveye olan ilginin artığına da vurgu yapan Çomak, şöyle konuştu: “Geçtiğimiz sene son iki üç günde ilgi artmıştı bu sene anonsu yapar yapmaz ilk günden 50-60 kişi kayıt yaptırdı. Etkinliğin bilinirliliği de arttı. Geçtiğimiz senenin yüzde  30 fazlasıyla bu sene 200 kişiyi ağırlamayı bekliyoruz.”
Zirve ile veri alanının her noktasında farklı projeler yapan başka oyuncuları da bu işin içine katmak istediklerini de vurgulayan Çomak, “Bu işin sadece  tedarikçi bacağı yok aslında. Bu işe kafa yoran ilk etapta kurumların kendileri. Kurumların içindeki pazarlama birimleri şirket gibi çalışmaya başladılar. Tedarikçi bacağında biz kurumsal veri yönetiminin bir kısmı ile ilgileniyoruz. Bunun veri yönetişimi dediğimiz bir bacağı, veri ambarı, iş zekâsı dediğimiz başka bir bacağı, yanı sıra veri kalitesi, kurumsal veri mimarisi gibi de bir başka bacağı da var. “Metadata management” dediğimiz yine başka bir kısım var. Bu konulardaki çalışmaları da aynı şemsiyenin altında toplamak için paydaşların ve üniversitelerinde de dahil olduğu geniş bir çerçeveye oturtmak istiyoruz” dedi.
ETİKETLER : Sayı:891