spot 24 HAZİRAN 2011 / 10:14

Kuzey Irak’ta kontörler İnnova’dan

Ortadoğu faaliyetlerini artıran İnnova, Kuzey Irak’ta yeni bir projeye imza attı.

GSM operatörü Korek Telekom ve onun ana dağıtıcısı Zima, ön ödemeli müşterilerinin elektronik ortamda kontör yüklemeleri için İnnova ile işbirliği yaptı. İnnova Genel Müdürü Ümit Atalay projenin en önemli özelliğinin sistemin çalışması için gereken tüm donanım ve yazılım altyapısının İstanbul’daki veri merkezi üzerinde bulunması olduğuna dikkat çekti. Atalay, “Böylece Kuzey Irak’taki bir cep telefonu abonesi Korek Telecom’un herhangi bir bayisinden  cep telefonuna kontör yüklemek istediği zaman, tüm bilgiler İnnova’nın İstanbul’daki veri merkezine geliyor, işlem burada gerçekleştirilerek, kontör satışı Irak’ta gerçekleşiyor. Anahtar teslim olarak sunulan bu proje Kuzey Irak’ta kullanılacak POS altyapısı da İnnova tarafından temin edilmiş durumda. Sistemde POS altyapısının yanı sıra daha ekonomik bir alternatif olarak “sokak satıcısı” olarak adlandırılan bayii ağacında en alt seviyede bulunan satıcıların, kontör yükleme işlemlerini gerçekleştirmek üzere İnnova tarafından  geliştirilen “Cep telefonu Kontör Satış” uygulamaları da kullanılıyor” dedi.

“Türkiye bölgenin veri merkezi olabilir”
Hayata geçirilen projenin Türkiye için büyük bir potansiyel arz ettiğini belirten Atalay “Ülkemiz zaman içinde bölgenin veri merkezi haline dönüşebilecek güçlü altyapıya sahip. İleride Ortadoğu’daki diğer müşterilerimize de yerinde sistem kurmak yerine, Türkiye’deki mevcut altyapımız üzerinden hizmet vermeyi amaçlıyoruz.
Bu modelin Türkiye bilişim ihracatında bir dönüm noktası oldugunu düşünüyorum. Kuzey Irak’ta ve bölgede pek çok ülkenin İnnova’nın elektronik ödeme ve tahsilat sistemlerini tercih etmesinin nedeni İnnova’nın uzun yıllardır Türkiye pazarında bu konuda lider çözüm sağlayıcı konumunda olmasıdır” şeklinde konuştu.
İnnova, elektronik ödeme çözümlerinin Türkiye dışında 8 ülkede daha çalıştığını anımsatan Atalay, İnnova’nın PayFlex adını verdiği bu sistemin üzerinde şu anda dünya çapında 250 milyon abonelik işlem gerçekleştirildiğini belirtti. Atalay, “Yıllık 4 milyar işlem adedi ve yaklaşık 60 milyar dolarlık işlem hacmine yaklaşan bu sistemin Ortadoğu’da yaygınlaşması için İnnova, Dubai ofisi üzerinden satış ve pazarlama işlemlerini devam ettiriyor” dedi.

Suudi Arabistan’a “Sadakat Sistemi”
Suudi Arabistan’da da benzer bir uygulamayı hayata geçirmeye hazırlanan İnnova, Ortadoğu’nun en büyük telekom operatörleri arasında yer alan STC (Saudi Telecom Company) ile 3 yıllık bir anlaşmaya imzaladı. Proje çerçevesinde STC, aboneleri konuştukça puan kazanıyor ve kazandıkları bu puanları üye iş yerinde Innova’nın sunduğu POS altyapısı üzerinden nakit para gibi kullanabiliyor. Atalay STC ile gerçekleştirilen anlaşma hakkında şu bilgileri verdi: “STC’nin şu anda 18 milyon abonesi var ve İnnova’nın işletmesini üstlendiği bu sistemi şu ana kadar 500 bin kadar faturalı abone kullanıyor. Yakın gelecekte büyük çoğunluğu teşkil eden ön ödemeli kart sahibi aboneler de sisteme dahil olacak. 1200 noktaya kurulan ve yakın dönemde 2400 noktaya yayılması planlanan POS cihazları sayesinde tamamen elektronik ortamda yürütülen bu müşteri sadakat programının Arabistan’daki tüm işletmesini İnnova, kendi ekibiyle yerinde yürütüyor. Altyapının tasarlanması, yazılımların geliştirilmesi, tüm Suudi Arabistan’ı kapsayacak POS ağının kurulumu ve sistemin işletilmesi de dahil olmak üzere uçtan uca hizmet sunuyor.”
ETİKETLER : Sayı:827

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics