spot 17 EKİM 2010 / 18:00

LTE yatırımları artıyor

LTE teknolojileri birçok özelliğiyle öne çıkıyor.

Vodafone yeni nesil mobil iletişim altyapısı için sahip olduğu teknolojilerle yaptığı hazırlıkları gerçekleştirdiği basın toplantısıyla paylaştı. Önümüzdeki yılların yeni iletişim altyapısını oluşturması beklenen LTE teknolojisi ve beraberinde getirdiği iki yönlü hız, düşük gecikme süreleri dikkat çekiyor.
Vodafone Plaza’daki test öncesinde söz alan Vodafone Türkiye Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kenneth Tunnicliffe, Vodafone’un bu uygulamayı dünyanın bazı yerlerinde bilfiil gerçekleştirdiklerini belirtti. Tunnicliffe, son iki yılda Vodafone’un Türkiye özelinde yatırımlarının 1,8 milyar lirayı bulduğunu vurguladı.
Vodafone Türkiye Şebeke Planlama ve Strateji Bölümü tarafından gerçekleştirilen test sırasında, LTE teknolojisi kullanılarak test şebekesi üzerinden yüksek hızlı data bağlantısı kuruldu. LTE bağlantısı aracılığıyla, yüksek veri yükleme ve düşük paket gecikmesi özellikleriyle birlikte, yüksek veri indirme hızları sergilendi.
LTE teknolojisi, mevcut teknolojilerden farklı olarak, sadece yüksek veri indirme hızında değil ayrıca yüksek veri yükleme (upload) ve düşük paket gecikme (latency) süresiyle de öne çıktı.
Veri yüklemelerindeki artan  hız özellikle sosyal ağlara elindeki verileri aktarmak isteyen kullanıcılar için önem taşıyor. 60 megabite kadar çıkabilen veri yükleme hızının yanında 150 megabit indirme hızına ulaşıldı. Bunun yanında gecikme sürelerindeki düşüşler de çevrimiçi oyunlar ve benzer uygulamalar için eş zamanlı rekabet şansını ortaya koyuyor.
Hız test edildi
Toplantıda, Vodafone’un LTE ve yeni nesil iletişim teknolojileri konusunda Huawei ve Nokia-Siemens’le ortak laboratuvarlarda çalışıldığı belirtildi. Bunun yanında Almanya’daki yaklaşık bin kasabada saha uygulamalarına devam edildiği de aktarıldı.
Türkiye’deki altyapıların çoğunlukla sadece yazılım güncellemesi sayesinde yeni nesil iletişim teknolojisine uyum sağlayabileceği belirtilen toplantı, gecikme
sürelerinin ne denli kısaldığını gösteren oyun simulasyonuyla sona erdi.
ETİKETLER : Sayı:792

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics