spot 28 MART 2011 / 23:29

Madenci küresel olma hedefinde

MOS Bilişim, TÜBİTAK TEYDEP destekli Madenci Projesi’ni başlattı.

Java tabanlı web uygulamaları, iş zekası, veri madenciliği ve bu başlıklara dayalı çözümler üzerinde çalışan Mos Bilişim Teknolojileri Nisan 2009 yılında TÜBİTAK-TEYDEB desteğiyle Madenci projesini başlattı.
Tamamen yerli Ar-Ge ile geliştirilen Madenci, küresel ölçekteki iş zekâsı uygulamalarıyla rekabet etmeye hazır diyen Mos Bilişim Teknolojileri Genel Müdürü Mustafa Kemal Özel, kurumsallaşma ve marka olmanın önemine dikkat çekiyor.
Özel, Türkiye’de gerek yurtiçi gerekse yurtdışı şirketlerin sunduğu çok sayıda ERP uygulamasının oldukça yoğun bir şekilde kullanıldığını ifade ederek şunları söyledi: “Biz herhangi bir yapıya bütünleşik olmayan bağımsız olarak çalışabilecek genel bir iş zekası çözümü tasarladık. Madenci İş zekası sistemini kullanan işletmelerin verimli ve etkin bir şekilde faaliyetlerini sürdürmesini ve ekonomik açıdan avantaj sağlayabilmesini amaçlıyor. Yalın ve kolay kullanılabilir olmakla birlikte geniş bir işlevselliğe sahip bir yazılım tasarlayarak herkesin kolayca kullanabileceği ve kişiselleştirilebilir bir ürün elde ettik.”
Küresel ölçekteki iş zekası çözümlerinin fiyatlarının yüksek olması, istenilen verimin elde edilememesi sorunuyla birlikte Madenci programını hayata geçirme fikrinin ortaya çıktığını aktaran Özel, Madenci’nin bilgisayarlardaki tüm veritabanlarını tek bir veritabanı olarak görme yetisine sahip olduğunu söyledi. Özel, “Bilgisayarınızdaki tüm veritabanlarını tek bir veritabanıymış gibi görüp onları sorgulayabileceğiniz, kategorize edebileceğiniz, panolar oluşturabileceğiniz bir sistem tasarladık. İlişkisel veritabanlarında olduğu gibi ‘biz buraya ardından neden coğrafi bilgiyi katmıyoruz’ diye düşündük. Veriyle ilişkili olan coğrafiyi bilgiyi de web üzerinden buraya ekledik ve Madenci’nin çekirdeğini böyle oluşturduk” şeklinde konuştu.

Veri var ama bilgiye ulaşmak güç
Kurumların ellerinde kendi operasyonları ile ilgili tüm verinin bulunduğunu ifade eden Özel, “Bugün irili ufaklı tüm kurum ve kuruluşların, faaliyetlerini kayıt altına aldıkları yazılım sistemleri var. Bununla birlikte veriden kullanılabilir bilgi elde edebilmek için kuruluşlar yüksek maliyetli yatırımlar yapmak zorunda kalıyorlar. Yine de arzu ettikleri verimi elde edemeyebiliyorlar. Biz bu sorunu çözmek için hem zengin işlevsellikte hem de her ölçekteki kuruluşun edinebileceği ekonomik bir çözüm olarak Madenci iş zekâsı aracını geliştirdik.”

Uzun soluklu Ar-Ge
Madenci’yi günübirlik bir proje olarak düşünmediklerini, ürün geliştirme ve Ar-Ge süreçlerini devam ettireceklerini dile getiren Özel, kurumsallaşmaya da bu safhada önem verdiklerini ifade etti. Özel, “Madenci iş zekâsı ürünümüzü, arkasında uzun soluklu bir Ar-Ge bulunan, yerelleştirilebilme yeteneği yüksek, zengin ve detaylı bir dokümantasyonu olan bir ürün olarak profesyonel bir satış ve pazarlama yaklaşımı ve sürekli destek ile pazara sunabilirsek küresel bir ürün haline getirebileceğimize inanıyoruz.”
Türkiye’de yazılım ürünü satmanın zorluğunu vurgulayan Özel, sektöre ilişkin olarak şunları kaydetti: “BT sektörünün çok küçük bir kısmını yazılım oluşturuyor. Yazılım sektörünün BT sektöründeki payı dünyada yüzde 20’leri buluyor, Türkiye’de ise bu oran 2010 yılı itibariyle yüzde 2,75 seviyesinde. Bizde BT denildiğinde iletişim teknolojileri, sunucular ve altyapı algılanıyor. Katma değer sağlayan yazılım çözümlerine hala gereken önem verilmiyor.”
ETİKETLER : Sayı:814
YORUMLAR
Murat 30 MART 2011 / 00:29 0 0
Bu tarz girişimler ile özellikle yazılım sektörüne hareket gelecektir.Fakat “Bugün irili ufaklı tüm kurum ve kuruluşların, faaliyetlerini kayıt altına aldıkları yazılım sistemleri var.'' cümlesine katılmıyorum.Nedir bu yazılım sistemleri ticari paket programlar yada excell mi? Yönetim danışmanlığı almamış, düzgün bir erp sistemi kurmamış firmalar elindeki veri ne olursa olsun iş zekası uygulamalarından keyif alamayacaklardır.Bu vizyonu oluşturmak için adımlar atılmalı diye düşünüyorum.Kesinlikle bu tarz girişimlere ve daha bir çok yeni fikre tüm bt dünyası destek vermelidir.Tekrar tebrikler,başarılarınızın devamı..
Kutluay SAY 29 MART 2011 / 06:43 0 0
Mustafa Bey cok onemli bir konuda ar-ge calismalarini yogunlastirmis. Kendisini yurekten tebrik ediyorum. Turkiye'nin boyle girisimcilere ihtiyaci var...

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics