spot 26 EYLÜL 2010 / 18:00

Makineler arazide

Canon’un Land Rover Experience gününün yıldızı EOS 60D oldu.


DSLR ve kompakt sınıfta fotoğraf makinelerinin yanında ürünler için getirilmiş birbirinden farklı lensler de etkinlikte kullanıldı. Etkinliğe katılan gazeteciler bu makine ve lensleri kullanarak off road sırasında birbirinden ilginç kareler yakaladı.
Etkinliğin yıldızı kuşkusuz Canon’un sayısal SLR (DSLR) fotoğraf makinelerinden oluşan EOS serisinin en son ürünü EOS 60D oldu. Makine ustalıklarını bir sonraki seviyeye taşımak isteyen fotoğrafçılar için tasarlanmış ve yüksek performansı, değişken açılı LCD ekranı ve geliştirilmiş ergonomisiyle tam bir çözüm sunuyor.
EOS 60D, 18 megapikselli bir ‘APS-C’ CMOS sensörle, çeşitli en ve boy oranlarında poster boyutlu görüntü çekimleri için yüksek ayrıntı seviyeleri ve lens odak uzunluğunun 1,6x oranında bir büyütme olanağı sunuyor. Canon’un güçlü ‘DIGIC 4’ teknolojisine sahip EOS 60D, ‘CMOS’ sensörünün dört kanal çıkışından alınan görüntü bilgisini hızlı bir şekilde işleyerek olağanüstü renk üretimi sunmasının yanı sıra 5,3 kare/sn hızda ard arda 58 tam çözünürlüklü fotoğraf çekimi gerçekleştiriyor.
EOS 60D’nin standart 100-6400 aralığındaki ISO hızı, 12800 değerine kadar genişletilebiliyor. Böylelikle düşük aydınlatmalı ortamlarda bile en az parazitle kusursuz görüntü sağlanıyor. 9 noktalı, tamamı çapraz (cross) tipte otomatik odak (AF) sistemi, f/2.8 değerinde hızlı lensler için ekstra hassas merkez noktası sayesinde hızlı ve net odaklanma sağlarken, fotoğrafçıların portre çekimlerinde ve güçlü bir atmosfer yaratmayı amaçladıkları çekimlerde sanatsal sonuçlar elde etmek için sığ bir alan derinliği kullanmalarına izin veriyor.

Tam kontrol ile Full HD video
Fotoğrafçılara durağan görüntülerin ötesine geçme özgürlüğü tanıyan EOS 60D, kullanıcı tarafından seçilebilir 30, 25 ve 24 kare/sn. dahil, çeşitli çekim hızlarıyla 1920x1080p FULL HD video ve ayrıca 60 ve 50 kare/sn. ile 720p video çekimi olanağı da sunuyor. Lens odak uzunluğunun yaklaşık yedi katı oranında etkin bir büyüme sağlamak üzere sensörün merkezi 640x480 piksel alanıyla kayıt yapan ‘Video Kırpma’ modu da kullanılabiliyor. Ürünün Türkiye satış fiyatı ise henüz belli değil.
EOS 60D’nin yanında etkinlikte Canon’un kompakt seri ürünleri de tanıtıldı. Etkinlikte beş yeni kompakt fotoğraf makinesi görücüye çıktı. Seride, PowerShot SX30 IS, PowerShot G12, IXUS 1000 HS, PowerShot S95 ve PowerShot SX130 IS yer alıyor.
ETİKETLER : Sayı:789