spot 19 AĞUSTOS 2011 / 12:29

Mali denetime teknoloji desteği

Komtaş’ın hedefinde denetleme kuruluşlarının projeleri var.

Komtaş, kurulumunu 1989 yılında tamamlayan ve ERP sistemleri konusunda Türkiye’ye çözüm getiren ilk şirketlerden biri. 90’lı yılların başından itibaren, özellikle mali yönetim ve iş yönetimi konusunda, uluslararası şirketlere satış, uygulama, servis hizmeti vermeye başladı. Komtaş’ın aynı zamanda bu ürünlerin yerelleştirilmesi alanında da çalışmaları oldu. 2000’li yıllara gelindiğinde pazarda rekabetin artmasına bağlı olarak farklılık yaratmak adına, şirket mali yönetim alanına mali denetimi de ekledi.
Şu anda Komtaş’ın içerisindeki en büyük işin veri ve istihbarat analizi olduğunu belirten Komtaş Genel Müdürü Yüksel Çomak, kurumlarda yapılan işlemlerin risk yönetimi ve uyumluluk çerçevesinde denetiminin sağlanmasının odak noktaları olduğunu ve verinin etkin bir şekilde kullanılarak bilgisayar destekli analiz ve denetim konusunda çözümler sunduklarını söyledi.

“Kriz dönemi bankalara denetimi getirdi”
Çomak, şirketin özellikle bankacılık sektöründe yeni müşteriler kazanmasının 2001 yılında meydana gelen ekonomik krizin ardından gerçekleştiğini söyledi. “Kriz sonrasında bankacılık sektöründe bir iç denetim uygulaması başlatmak üzere çıkarılan iki yönetmelik bu alanda ciddi bir iş alanı sağladı” diyen Çomak, işe iç suistimallerin denetlenmesinden başladıklarını ve şube, çalışan ve işlem bazlı olarak risk raporları çıkarmaya başladıklarını söyledi.
Bugün çok fazla verisi olan ve denetleme ihtiyacı olan her kuruma hizmet verdiklerini dile getiren
Çomak, bankalardan sonra müşterilerinin Koç, Tepe gibi büyük gruplar olduğunu ve bugün en etkin çalışma alanlarının denetleme kurulları olduğunu vurguladı. “BDDK, SPK, MASAK, Merkez Bankası ve Sayıştay gibi denetleme kuruluşları müşterilerimizi oluşturuyor” diyen Çomak, Türkiye’nin, denetim aracı olarak bilgisayarı ve genel anlamda teknolojiyi kullanma konusunda yolun çok başında olduğunu belirtti.
Sayıştay projesi Komtaş’a emanet
Komtaş’ın en önemli projeleri arasında bulunan Sayıştay projesi kalabalık bir ekiple sürerken Yüksel Çomak, Komtaş’ın başı çektiği projeye veri toplama alanında TÜBİTAK’ın destek verdiğini, Marmara Üniversitesi’nin de işin içinde olduğunu belirtti. Bunun dışında şirket AB projelerinde de ‘veri yönetimi’ kısmıyla faaliyet gösteriyor.
Teknoloji sağlayan ve danışmanlık hizmeti veren bir kurum olarak ön plana çıkan Komtaş’ın denetimlerde sadece veriyi ve istihbaratı analiz ederek belli tehlikelerin sinyallerini
ortaya çıkarmakla yükümlü olduğunu belirten Çomak, ortaya konan risk raporlarını ve senaryoları değerlendirmenin tamamen müşteriye bağlı olduğunun altını çizdi.
Kendi uzmanlık alanlarında yaptıkları çalışmalarla büyümek istediklerini ifade eden Çomak, önümüzdeki dönemde yüzde 50 oranında bir büyüme beklediklerini vurguladı.
ETİKETLER : Sayı:835

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics