spot 23 OCAK 2011 / 18:00

Manisa’da 100 milyonuncu televizyon üretildi

Vestel’in 27 yılda geldiği nokta ve gelecek planları açıklandı.

LCD TV üretiminde Avrupa’da zirveye oynayan Vestel’in, 27 yılda ürettiği televizyon sayısı 100 milyona ulaştı.  Manisa’da bulunan üretim tesisi Vestel City’de, kurum yöneticileriyle birlikte Vestel’in 100 milyonuncu televizyonunu üretim bandından çıkaran Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, “1983’te televizyon üretimiyle doğan Vestel’i satın aldığımızdan beri çok büyük aşama kaydetti. 1994 yılından bu yana 95 milyon televizyon ürettik” dedi.
Zorlu, 2011 hedeflerinin 8,5 milyon LCD, 3,5 milyon da modül üretmek olduğunu açıkladı. Ayrıca bu yıl 3 milyar dolar hedefleri olduğunu belirten Zorlu, 2010 yılında 127 ülkeye 2 milyar 250 milyon dolarlık ihracat yaparak Türkiye’nin toplam ihracatında yüzde 3’lük bir pay elde ettiklerini vurguladı. Zorlu, kendi ifadesini biraz abartılı bulsa da 2020 hedeflerinin 15 milyar dolara ulaşacağına inandığını ifade etti.
Ahmet Zorlu, Vestel’in 15 bin çalışana istihdam olanağı yarattığını aktarırken Manisa’ya kazandırdıkları yan sanayinin de yaklaşık 5 bin kişiye iş olanağı sunduğunu söyledi. Zorlu’nun ifadesine göre, yan sanayi geçtiğimiz yıl 200 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaştı.

100 milyon televizyon 18 milyar dolarlık ekonomik değeri temsil ediyor
Vestel’in kurulduğu 1983’ten bugüne üretilen 100 milyon TV’nin yaklaşık 18 milyar dolarlık bir ekonomik değere karşılık geldiğini, bunun 16 milyar dolarlık kısmını ise ihracatın aldığını belirten Zorlu, “Vestel City’den her 2 saniyede bir televizyon çıkıyor. 2011’de TV üretimimiz 7 milyondan 8,5 milyona çıkacaktır, bunun da 8 milyonunu ihraç etmeyi planlıyoruz” diye konuştu.
Zorlu, “Geçtiğimiz yıl Türkiye’de üretilen her 100 LCD TV’den 85’ini biz üretmiş olduk. Avrupa LCD TV pazarında ise yüzde 15 payla üçüncüyüz. Bu alanda dünyada da ilk 3 içinde yer alma hedefimize kısa sürede ulaşmak için LCD’nin en önemli yapı taşlarından likit kristal modül üretimine odaklanıyoruz” dedi.

Avrupa’nın ilk LCD “motoru” likit kristal modül üretimi Manisa’da yapılıyor
Zorlu, “LCD’nin motoru” likit kristal modül alanında pazar potansiyelini rakiplerden önce fark ederek Avrupa’da modül üretimi yapan ilk şirket olduklarını belirterek şunları söyledi:
Bugüne kadar modül üretimine 50 milyon
dolarlık yatırım yaptıklarını belirten Zorlu, “Aylık kapasitemizi bu yılın başında 500 bine yükselttik; hedefimiz 800 bine ulaştırmak. 2010’da üretimimizi 1 milyondan 2,5 milyona çıkardık. 2011 hedefimiz ise 3,5 milyon” dedi.
Savunma sanayisinde 7 senedir çalıştıklarını aktaran Zorlu, insansız uçağı tamamen Türk mühendislerle ürettiklerini vurgularken, yerli uçak üretiminin pek zor olmadığını devletin politikalarıyla her şeyin mümkün olabileceğini aktardı.

“Devlet desteği olursa dünyada zirveye oynayabiliriz”

Ar-Ge’ye verdikleri önemi bütçelerini bu konuda sınırsız tutarak gösterdiklerini belirten Ahmet Zorlu, geçtiğimiz yıl Ar-Ge için yaklaşık 80 milyon dolar harcadıklarını dile getirdi.
Devlet desteğinin şart olduğunu Uzakdoğu ülkelerini örnek göstererek anlatan Zorlu, “Devlet bize yürü ya kulum deseydi ve tek eksiğimiz olan ‘cell’ üretimine başlasaydık çok daha önemli noktalara gidebilirdik. Şu anda modül üretimine geçerek çok önemli bir hendeği aştık. Bu noktadan öteye gitmek için yaklaşık 3 milyar dolarlık bir yatırım gerekiyor ve bunu destek görmeden gerçekleştiremeyiz” dedi.
OLED üretiminin hala önlerinde bir fırsat olarak durduğunu kaydeden Zorlu, 2 milyar dolarlık bir yatırımla son teknoloji televizyon üretimi trenine yetişebileceklerini belirtti.
ETİKETLER : Sayı:805