spot 20 HAZİRAN 2010 / 18:00

Mardin’deki görüntü kirliliğine IPTV çözümü

Mardin’de çanak antenlere yönelik çözüm projesi.

Mardin, şehir dokusunu bozan çanak antenlere karşı çözüm arıyor.
Tarihi dokusu ve kültürü ile Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden birisi haline gelen Mardin’de şehir dokusunu bozan çanak antenlerin yerini IPTV alacak.
TTNET tarafından gerçekleştirilen “Evet TTNET Şehrinizde” projesinin Mardin ayağında basın mensupları ile bir araya gelen TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, Mardin’in tarihi dokusunu bozan çanak antenlere yönelik Mardin Belediyesi ve Mardin Valiliği ile birlikte IPTV projesini şehrin genelinde uygulamaya almayı planladıklarını açıkladı.
Unesco tarafından da koruma altına aldığını hatırlatan Yılmaz, “Belediye ve valilik şehrin çanak antenlerin oluşturduğu görüntü kirliliğinden kurtulması için arayışa girmiş. Bizimle temas kurdular ve biz de bu projeye destek vereceğimizi belirttik. Projeyle birlikte Mardin
bu görüntü kirliliğinden kurtulacak” dedi.
IPTV konusunda ilk ipuçlarını da Mardin’de açıklayan Yılmaz, IPTV için 2 megabitlik hızın yeterli olduğunu belirtti.
24 saat boyunca aynı hızın kesintisiz olarak sağlanması gerektiğinin altını çizen Yılmaz bu konudaki çalışmaların da sürdürüldüğünü aktardı. IPTV’nin fiyatı konusunda da çalışmaların sürdürüldüğünü aktaran Yılmaz şunları söyledi: “Şu an IPTV’de Özel İletişim Vergisi var. Ancak internet üzerindeki ÖİV yüzde 5 oranında, biz de bu konuda en azından aynı oranda verginin IPTV’ye de uygulanması için Maliye Bakanlığı ile görüşüyoruz.” Sundukları katma değerli hizmetlerin birbirinin alternatifi olmadığını ve tamamlayıcı unsurları olduğunu aktaran Yılmaz, “Biz bir genişbant şirketiyiz. Yeri geldikçe diğer hizmetleri de bünyemize alıyoruz. Müşteri talebi oldukça paketlenmiş servisleri tek bir kanaldan sunabilmek hedefimiz. TİVİBU 200 binin üzerinde müşteriye ulaştı ve artacağını düşünüyorum. Çünkü var olan bir talebe girdi ve kendi müşterisini kendisi yaratıyor” şeklinde konuştu.

TTNET Müzik yeni albümlerin ilk yayın yeri olacak
Yılmaz, TTNET Müzik platformundaki müzikleri meslek birlikleri ile görüşerek anlaşma dahilinde artık MP3 olarak sunduklarını söyledi. Yılmaz sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Müzik indirme sayısında rekor kırdık. Günlük 500 bin müzik indirildi. Eser sayısını da 3 milyona çıkarmayı hedefliyoruz. Ayrıca meslek birlikleri iTunes gibi ilk mecra olarak TTNET Müzik’i kullanma konusunda istekli. Yeni albümlerin ilk yayınının da TTNET olması an meselesi.” ADSL hizmetlerinin ortak kullanımı ve bunların sakıncaları konusuna da değinen Yılmaz, “İnternet kullanımı hızla artıyor. Kişi başı internet kullanımı 11 GB üzerine çıktı. Aynı noktadan 3-5 bilgisayar kullanılması normal ancak bu rakamlar 20’lere çıktığı zaman ortak ADSL paylaşımı olduğu anlaşılıyor” dedi.
ETİKETLER : Sayı:776

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics