spot 02 TEMMUZ 2012 / 11:27

Marmara’nın Silikon Vadisi

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA), SRI International ile ‘Doğu Marmara Yenilik Stratejisi Geliştirme Projesi’ni başlattı.

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA), dünyanın önde gelen Ar-Ge ve inovasyon yapılanması olan SRI International ile ‘Doğu Marmara Yenilik Stratejisi Geliştirme Projesi’ni başlattı. Hedef; Silikon Vadisi Ruhu’nu Doğu Marmara Bölgesi’ne taşımak. İşbirliği projesi ile Silikon Vadisi’nin yenilikçi fikirleri, teknoloji ve sermaye desteği de Doğu Marmara’ya yönelecek.
Konuyla ilgili olarak 26 Haziran’da Point Otel’de düzenlenen bilgilendirme toplantısına SRI Başkan Yardımcısı Dr. Steve Ciesinski, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Erkan Ayan, SRI Türkiye Koordinatörü Dr. Bülent Yavuz katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Erkan Ayan, MARKA tarafından uluslararası ölçekte gerçekleşen yenilikçilik ve Ar-Ge çalışmalarının takip edildiğini ve bunların gelişiminin yönlendirildiğini söyledi. Bölgenin dünya trendlerini yakalaması için işbirlikleri kurguladıklarını, projeler gerçekleştirildiğini söyleyen Ayan, bu kapsamda dünyanın öncü bağımsız Ar-Ge kuruluşlarından SRI ile işbirliği yaptıklarını söyledi. Bölge olarak SRI’ın teknolojiyi ticarileştirme tecrübelerinden yararlanmanın önemine işaret eden Ayan, program kapsamında gerçekleştirilecek çalıştaylarda alınacak kararlarla bir yol haritası oluşacağını, bununla SRI ile daha uzun vadeli çalışmanın önünün açılacağını ifade etti. Ayan’ın ardından söz alan Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, 6 yaşında genç bir üniversite olduklarını belirterek, Düzce Teknopark’ın bu yapıda önemine dikkat çekti. SRI hayallerini MARKA ile paylaşınca güzel bir projenin de ortaya çıktığını söyleyen Şerifoğlu, “Teknoparkın girişimcilik ruhumuzu desteklemesini, Silikon Vadisi ile çalışmalarımızın devam etmesini umuyoruz” dedi. Dr. Bülent Yavuz ise, 6 yıllık Silikon Vadisi deneyimiyle birlikte 33 yıldır ABD’de olduğunu söyledi ve ekledi: “Teknolojiyi ticarileştirme hedefi ve ekonomik ilklerde yer almak istenmesi ile Türkiye’de bu alanda stratejik işbirliği önemli. SRI’nin ilk defa resmi bir Türkiye programı başlattığını görmekten memnunum.”
ETİKETLER : Sayı:878

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics