spot 05 AĞUSTOS 2011 / 12:17

Masaüstü talebi durmayacak

ASUS’a göre, masaüstü bilgisayar talebi gücünü hep koruyacak.

Tablet bilgisayarların kullanımının artması, dizüstü bilgisayar talebini kısabilecek. Ama bu etki, masaüstü bilgisayara yönelik talebin de gücünü korumasını sağlayacak.
ASUS, yeni masaüstü bilgisayarları; CG serisinde ‘oyuncu’, CM serisinde de ‘eğlence’ başlığı ile kullanıcılara sunmaya başladı. “Sektörde bu kadar çok çeşit üreten tek markayız” yorumunu yapan Asus Türkiye PC Ülke Müdürü Erkan Genç, tablet satışlarının artmasıyla masaüstü bilgisayar satışlarının da arttığını söyledi. Genç’e göre bu artışın sebebi; kullanıcıların ev ve iş ayrımını yapmaları oldu. Bu ayrıma göre, örneğin keyifli oyun oynamak için masaüstü bilgisayar gerekli oluyor. Çünkü bu bilgisayarlar çok güçlü, güvenli ve hesaplı bilgi depolama olanağı sunarken, dizüstü bilgisayarlara oranla çok daha kolay güncelleme şansı da var.

Tablet öne çıkıyor
Bugüne kadar 420 milyondan fazla anakart sattıklarını, yılda da 50 milyon anakart üretimleri olduğunu vurgulayan Genç’e göre, masaüstü PC satışı düşmüyor ve belli bir artış eğilimi hep var. Dizüstü ve tablet bilgisayar satışlarının artışı ile beklendiği gibi, masaüstü bilgisayar satışlarının düşmeyeceğinin altını çizen Genç, şöyle devam etti:
“Masaüstü bilgisayar talebi ölmeyecek. Çünkü dizüstü bilgisayar hem ev hem ofiste kullanılıyordu. Ama tablete geçilmesiyle, dizüstü bilgisayarlar artık yenilenmiyor ve bundan daha iyisi için de masaüstü tercih ediliyor. Tablet kullananlar, pazarın üst bir bölümü. Bu tabloda masaüstü de umut veriyor.”

İkinci yarıyıla yönelik iyimserlik
Asus olarak diğer bilgisayar üreticileri ile de görüştüklerini, onlara da anakart tekliflerini yaptıklarını hatırlatan Genç, “Ama onlar ucuz olsun istiyor. Çünkü biz, özellikleri olan anakartlar üretiyoruz” dedi. Genç, yılın ilk yarısını ve ikinci yarıyıla yönelik beklentilerini şöyle anlattı:
“2011 yılı Türkiye’de parlak geçmiyor. Özellikle son 3 aylık performans, hedeflerimiz açısından beklediğimizden daha yavaş gidiyor. Bunda uluslararası ekonomide dalgalanma ve kurdaki hareketlilik pay sahibi. Sektörde temkinli tutum ise daha çok dağıtıcılar ve stok tutanlarda var. Sonuçta BT ürünleri stoğa dayanıklı değildir. Ama yılın son çeyreğinden yana umutluyuz. Bu dönemde okula dönüş ve ertelenen talebin hayata geçmesi öne çıkacak ve yılın ilk iki çeyreğinin olumsuz etkilerini silecek.”
Uluslararası bazda anakart grubunda pazar paylarını yüzde 35 olarak gösteren Genç, hedeflerinin ise 3 yıl içinde bu payı yüzde 50’ye ulaştırmak olduğunu söyledi. Tüm dizüstü ürünlerinde de 3’üncülüğü hedeflediklerini belirten Genç, “Sonuçta dizüstü bilgisayarı biz yarattık” diye ekledi.
ETİKETLER : Sayı:833

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics