spot 05 AĞUSTOS 2012 / 13:05

Mobilin avantajı yatırım dünyasında

Ata Online, mobil cihazlar için geliştirdiği ve sürekli yenilediği uygulamalarla yatırımlara hız kazandırıyor.

İnternet üzerinden temel borsa işlemlerinin, alım ve satımların başlamasında tüm aracı kurumlar içinde Ata Online ilk adımı atan olmuştu. Teknolojik yenilikleri yakından takip etmeyi hiç bırakmayan şirketin son dönemde odak noktası ise mobil uygulamalar. Bunları geliştirmeye ağırlık verdiklerini söyleyen Ata Online Genel Müdürü Hamit Can, Java tabanlı tüm telefonlarda çalışan bir uygulamaya sahip olduklarını belirtti. Mobil kanalların her konuda ağırlığının artmaya başladığını vurgulayan Can, “Bu da büyük ekranlı cihazların kullanımını beraberinde getiriyor. Bu eğilimi yakalamak için iPad’de yeni bir tasarımla ortaya çıktık” bilgisini verdi. Bu uygulamalarda yatırımcılar portföy büyüklüğü gibi sınırlarla ayrılmıyor ve uygulama her türlü yatırımcıya açık. Tüm yatırımcılar Android Market veya AppStore’dan uygulamayı yükleyebiliyor. Sadece Ata Online yatırımcıları işlem yapıp, anlık izleme yaparken, Ata Online yatırımcısı olmayanlar ise gecikmeli izleme yapabiliyor. Ata Online’da işlemlerin yüzde 90’ının internet üzerinden gerçekleştiğini söyleyen Can, mobil uygulamalarda da işlem yapma oranlarının yüzde 30’lara ulaştığı bilgisini verdi.
Ata Online’ın yeni uygulamasıyla piyasayı, fiyat iniş çıkışlarını izlemek kadar, alım-satım yapabilmek de mümkün. Yeni uygulamaya, Ata Web TV’yi de taşıdıklarını belirten Hamit Can, böylece insanların bu platform üzerinden piyasa yorumlarına ve videolara erişebildiğini ifade etti. Eğilimler ışığında mobil kanallara daha da ağırlık verdiklerini söyleyen Can, şu detayları ekledi: “iPad’i ekran büyüklüğü nedeniyle tercih ettik. Android tarafında da bir ürünümüz var. Tüm yurtiçi piyasalardaki işlem platformumuzun adını ‘Ata Trader’ olarak değiştirdik. Bu başlık altında da iPad, iPhone ve Android şeklinde bölümlemeye gittik.”

Bütünleşik hizmette mobil büyüyor
Kapsamadıkları bir mobil kanalın kalmadığını vurgulayan Can, “Kuruluşundan bu yana Ata Online ile hem internet hem de çağrı merkezi üzerinden bütünleşik finans servisi veriyoruz. Yatırım merkezimiz var” hatırlatmasını da yaptı. Ulaşılabilen bilginin kapsamının çok geniş olduğunu, hisse grafiklerinden şirket haberlerine kadar her türlü bilgiyi içerdiğini söyleyen Can, kullanıcıların, yani yatırımcıların taleplerini de şöyle anlattı:
“Mobilde sunduğumuz tüm bilgileri portföyde tutarak kişiselleştirme imkanı sunuyoruz. Kullanıcılarımızdan platformun gelişimine yönelik talepler alıyoruz. Yatırımcıların bir beklentisi de derinlikli ekran gibi daha fazla bilgiye ulaşabilmek. Derinlikli ekran; İMKB ile yaptığımız bir anlaşma sonucunda oluşturulan bir hizmetimiz. Ergonomi konusunda öneriler olabiliyor ve bunları da sistemimize ekliyoruz.”
Ata Online’ın hedefi; yatırımcı kendi mobil cihazıyla işlem yaparken, aynı uygulama içinden yatırım danışmanına da bağlanabilmesini sağlamak. Bunu ‘mobil kanallarda aynı uygulama üzerinden telefon görüşmesi yapma’ sözleri ile tanımlayan, bu çalışmayı yıl sonuna kadar tamamlamayı hedeflediklerini söyleyen Can’a göre, bu uygulamayla kullanıcılar, yatırım danışmanıyla işlem paralelliğini de yakalamış olacak. Ata Online’ın aklında birçok başka proje var. Öncelik ise yatırımcı tabanını genişletmek. Bir tarafta da, 2012 yılının ikinci yarısında yatırımcıların piyasayı öğrenmesine yönelik bir çalışmanın mobil kanallarda da yapılması gündemde. Bunu “Yatırım olgusunun üzerine gideceğimiz bir çalışma olacak” sözleri ile özetleyen Can, şöyle devam etti:
“Müşterilerin anlık verilerini izleyebilmeleri için kurdukları bir alarm sistemimiz var. Bu sistemle yatırımcılarımız kendi belirledikleri hedefleri gerçekleşirse ya da yatırım aracı belli bir seviyeye ulaşırsa SMS ya da otomatik aramayla uyarılabilecekler. Seans yorumlarını otomatik hale getirdiğimiz bu sistemi daha da geliştiriyoruz.”

Yatırım danışmanına anlık erişim

Mobil yapıdan piyasa verilerine erişim ve alım-satım yapma olanağı, Hamit Can’a göre, yatırım uzmanını öldürmüyor, tersine yatırım danışmanlarını daha büyük bir ihtiyaç haline getiriyor. Yatırımcının, geçmişe kıyasla, artık her an her türlü veriye ulaşabildiğine dikkat çeken Can, “Bu yeni mobil uygulamayla yatırımcı, yatırım danışmanını arayıp daha iyi sonuç alabileceği bilgiye ulaşabiliyor. Önceden ‘Bir haber var mı?’ diye yatırım danışmanı aranırken, artık yatırımcı ‘Ben şöyle bir haber gördüm, nasıl yorumluyorsunuz?’ diye sormak için yatırım danışmalarını arayabiliyor” dedi. Ata Yatırım’ın Dubai’deki ofisinde de bu yapının tanıtıldığını söyleyen Hamit Can, “Aracı kurumların çevrimiçi yatırım çalışmalarında ilk adımı biz atmıştık ve aradan geçen yıllarda yatırımcılar bu yapıya çok alıştı. Bu yapı artık bizim alternatif değil, asıl kanalımız oldu” dedi.
ETİKETLER : Sayı:883

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics