spot 04 KASIM 2012 / 16:34

Netaş bölgesel güç olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyor

Netaş CTO’su Necmi Ön, hedeflerinin; Ar-Ge gücüyle sistem bütünleştirmede farklılık yaratmak olduğunu vurguladı.Netaş CTO’su Necmi Ön, büyük ve asla vazgeçmeyecekleri hedeflerinin; Ar-Ge gücüyle sistem bütünleştirmede farklılık yaratmak ve katma değerlerlerini artırmak olduğunu vurguladı.

» Netaş ve Probil’in birleşme sürecini ve gelişmeleri aktarabilir misiniz?
Aslında bir yıl önceye geri dönüp resme oradan bakarsak bulunduğumuz nokta ve ilerisini daha iyi ortaya çıkartabiliriz.
Şu anda bulunduğumuz ve bir adım sonra olacağımız yer; Netaş’ın OEP tarafından satın alınması, bu satın almanın nedenleriyle ve gelinmek istenen noktayla alakalı. Netaş Probil birleşmesi ise; tam bir sene oldu. Ondan 8-10 ay önce de OEP Netaş’ı satın almıştı. Netaş’ın da Probil’i satın alma sebepleri; Türkiye’de her anlamıyla sistem bütünleştirmede lider olmak ve buradan hedef ülkelere gidebilecek bir baz oluşturmak. Hedef ülkeler de aslında, hem Netaş’ın hem Probil’in ayrı, ayrı çalışırken oluşturduğu hedef ülkelerinin bir ortak bileşeni. Netaş satın alma öncesinde ağırlıklı olarak Kuzey Afrika’da aktifti, Probil de yaklaşık 4 yıl önce yurtdışı hedeflerini belirlemeye başladı. Türkiye artık büyük ve çok hızlı büyüyen pazarlardan biri; 15 yıl önceki pazar değil ama bizim geliştirdiğimiz bilgi birikimi ve yarattığımız katma değerin karşılığını tam olarak alabilmek adına da yeterince büyük değil. O yüzden ne yapıyorsak sadece Türkiye için değil, mutlaka hedef olarak seçtiğimiz ülkelerde de bunu tekrarlayabilmek adına bir politika geliştirdik. Özbekistan, Kazakistan, Azerbaycan’dayız çünkü oralarda hem bizim bilgi birikimimiz değerli ve gerçekten müşterimize de önemli katkı yaratabiliyoruz. Belki bundan 20 sene önce durum farklıydı ama artık herkes her türlü ürüne erişebildiği için müşteri ihtiyaçlarına uygun, onun önünü açacak, gerçekten işine katkı koyabilecek şekilde yapılandırılmış çözümler arayışında. Hiç kimse bir lisans ya da da mavi, siyah renkli kutu peşinde değil; artık sistem bütünleştirme yapmak ya da teknoloji şirketi olmak ondan kasıtlı değil. Herkes çözüm peşinde. Probil 22 yıldır bunu yapıyordu, Netaş zaten 45 yıldır bunu yapıyor. Hep katma değer ve inovasyon var işin içinde.

Netaş aynı zamanda Nortel’le beraber sağlayıcı ve inovasyon, üretim doğal olarak işi gereği zaten vardı. Öteki taraftan baktığınızda da Probil hep farklılık peşinde koştu, katma değer ve farklılık yaratmak üzerine oturttu bütün adımlarını ve bir adım da yurtdışı çalışmalarıydı. Netaş birleşmesi öncesi de birleşmeyle birlikte de bu devam etti; Netaş, OEP’nin şirketlerinden biri oldu ve Probil’i satın aldı ve böylece Türkiye’nin en büyük sistem bütünleştirmesi ortaya çıktı. Hedef; Türkiye’nin lider sistem bütünleştiricisi olmak, farklılık ve katma değer yaratmak, ayrıca coğrafi bir güç; yani bölgesel bir güç olmak. Birleşmeyle birlikte çok ciddi bir ivmelenme gözleniyor; bir yıl olmasına rağmen çarpıcı şekilde gerçekleştirdiğimiz projelerde katlanarak büyüme söz konusu. Yurtdışında; Nepal’de, Özbekistan’da, Kazakistan’da çok güzel işler aldık. Gerçek anlamda sistem bütünleştirme işleri yaptık ve ikinci fazlarını da aldık, onları yapıyoruz. Kazakistan’nın en büyük mobil operatörünün tüm veri altyapısını Cisco teknolojisiyle gerçekleştiriyoruz. Bunlar kolay pazarlar değil, rekabetin gerçekten zor olduğu ülkeler; onlar bize güvendiler, biz onlara güvendik. Hem Özbekistan, hem de Kazakistan’da bir ofisimiz var. Nepal’de inanılmaz güzel işler yapıyoruz. Kuzey Afrika şu anda odağımızda. Bizim burada yarattığımız değerleri orada anlattığınızda; gerçekten ne kadar ihtiyaçları olduğunu ve doğru noktalara bastığınızı görüyorsunuz. Sordukları sorulara “Biz bunu böyle yaptık” diye cevap verebiliyorsunuz. Neler yapıldı derken bunları çok rahatlıkla söyleyebilirim. Tüm bunların sonucunda da tabii ki ciro olarak ciddi ivmeler gündeme geliyor; Cisco tarafı geçen seneye oranla katlanarak büyüdü. Benzer şekilde Microsoft’da da ciddi bir hızlanma söz konusu…

Ankara pazarına inancımız çok büyük
Üçüncü büyüme alanı da kamu. Bizim Ankara pazarına inancımız çok büyük. Büyümeyi de burada görüyoruz, ona göre yapılandık ve yapılanmaya da devam ediyoruz. Ankara pazarının taleplerine göre kendimizi düzenliyoruz; Ankara pazarının dinamikleri farklı. Bilgi birikimimizi daha uzun vade içerisinde göstermeniz, güven kazanmanız gerekiyor. ‘Motto’muz bu: güvenilir iş ortağı olmak. Müşterinin yanında olduğunuzu gerçekten hissettirmek, mış gibi yapmak değil, müşteriyle birlikte yaşamak.

Netaş’ın kendine özgü bir işletim sistemi var
» Değer yaratabilmek için yazılımımızı geliştirelim, ihracat yapalım diyoruz; bunun geri dönüşümü çok büyük olacak.
Bu bizim büyük ve asla vazgeçmiyeceğimiz bir hedefimiz; Ar-Ge gücüyle sistem bütünleştirmede farklılık yaratmak ve katma değerimizi artırmak. Zaten başarılı olmak için bir şeyleri farklı yapmanız gerekiyor. Türkiye’nin en büyük servis organizasyonlarından bir tanesiyiz ve yurtdışında da aynı şekilde ilerliyoruz. Artık Netaş, bölgesel güç olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyor. Savunma Ar-Ge’miz de çok güçlü; savunma tarafında Türkiyenin en yetkin Ar-Ge takımlarından birini barındırıyoruz. Yıllardır pek çok projeye imza atmış birtakım bu. Bütün kuvvet komutanlıkları jandarma dahil bizim müşterimiz. 112’inin altyapısı tamamen Netaş tasarımı. Netaş’ın kendine özgü bir işletim sistemi var; çok kişi bilmiyor bunu; kendi donanımlarının tamamında bu işletim sistemini kullanıyor. 4G, Netaş’ın yıllar öncesinde verdiği bir karar; 4G’deki gelişimi ve oradaki ışığı görüp yapılmış olan çok ciddi bir yatırım. Netaş’ın kendi donanımı ve yazılımıyla yapılandırılmış olan bir 4G çözümünden bahsediyoruz; hazır modülleri alıp değil, tamamen yerli teknoloji. Uygulama sahaları da tabii ki çok geniş; mobil yüksek bant gereksinimi olan her ortamda kendisine uygulama sahası bulacak olan bir teknoloji bu.
ETİKETLER : Sayı:894

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics