spot 24 EKİM 2010 / 18:00

Netsis, e-Fatura’ya geçişi destekliyor

Netsis, e-fatura uygulamalarına bütünleştirme izni aldı.

Netsis, usul ve esasları Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen e-Fatura Uygulaması’na bütünleştirme izni aldı. Kurumlar arasında daha hızlı, az maliyetli ve çevreci biçimde faturalaşmayı sağlayan e-Fatura, Netsis çözümleriyle de kesilebiliyor.
Netsis Genel Müdürü Göksel Üçer Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen standartlara uygun olarak Netsis Redcode çözümleri üzerinde oluşturulabilen e-Fatura çözümünün aynı zamanda çevreci yönüyle de kazanım sağladığını söyledi. Elektronik belge biçiminde düzenlenen faturaların, taraflar arasında dolaşımını güvenli ve sağlıklı biçimde sağlamayı amaçladığını aktaran Üçer, Gelir İdaresi Başkanlığınca oluşturulan e-Fatura uygulamasının, A.Ş. ve LTD unvanlı mükelleflerce kullanılabildiğini söyledi.
Üçer “e-Faturalar Netsis gibi bütünleştirme onaylanmış yazılımlar aracılığıyla veya Gelir İdaresi Başkanlığı portalı aracılığıyla kesilebiliyor. Uygulama harici yollarla gönderilen herhangi bir elektronik belge Vergi Usul Kanunu kapsamında e-fatura olarak kabul edilmiyor.  e-Fatura uygulamasından yararlanma hakkı bulunan şirketler, genel hükümler çerçevesinde kağıt fatura da düzenleyebilecekler. Bu bakımdan e-fatura uygulaması kağıt fatura düzenleme yanında şirketlerin kullanabilecekleri daha hızlı ve düşük maliyetli bir alternatif. Ancak aynı mal veya hizmet söz konusu ise hem kağıt fatura hem de elektronik fatura düzenlenmesi tabii ki mümkün değil” dedi.
e-Faturanın kurumlar arasında daha hızlı, az maliyetli faturalaşmayı sağladığına dikkat çeken Üçer, uygulamanın hız ve güvenliğin yanı sıra çevreci yönüyle de önem kazandığını belirtti. Üçer, e-Fatura uygulamasının şirketlere kazandırdığı artılar hakkında da şu bilgileri verdi: “Kağıt kullanımını tamamen ortadan kaldırıyor. Bir kağıdın baskı aşamasına gelene kadar geçirdiği süreci genel hatlarıyla inceleyecek olduğumuzda ‘Ağaç kesimi, atık kağıt selüloz dönüşümü, hammaddenin fabrikaya transferi, üretim, toptan sevkıyat, perakende dağıtım’ aşamalarından geçtiğini görüyoruz.  e-Fatura ile tüm bu aşamalarda ortaya çıkan karbon ayak izini silmiş oluyoruz. Gördüğünüz üzere yazılımımızdaki tek bir uygulama ile birbirini zincir şeklinde tetikleyen bu süreçte doğanın korunmasına yönelik nasıl bir katma değer sağlamış oluyoruz?
Bu size verdiğim örnek tek bir müşterimizin iş uygulaması ile ilgili. Netsis’in bugün ülkemizde ve
dünyada 30 binden fazla müşterisi olduğunu düşündüğümüzde katlanarak ortaya çıkan faydayı daha iyi anlayabiliriz.”
ETİKETLER : Sayı:793

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics